Przejdź do treści

Katarzyna Figura otworzyła się na temat swojej choroby. „Mam cukrzycę. Stosunkowo niedawno się dowiedziałam”

Katarzyna Figura
Katarzyna Figura z powodu cukrzycy każdego dnia mierzy poziom glukozy we krwi/ fot. Piotr Andrzejczak/ MWMedia
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Katarzyna Figura szczerze opowiedziała o swoich problemach zdrowotnych. Aktorka wyznała, że choruje na cukrzycę, z którą zmagał się również jej tata. „Nie rozumiałam, dlaczego zawsze ma przy sobie coś do przegryzienia. Nie rozumiałam także jego problemów emocjonalnych, które były wynikiem choroby. Zrozumiałam dopiero po latach, gdy dotknęły także mnie” – wytłumaczyła.

Katarzyna Figura choruje na cukrzycę

Katarzyna Figura wystąpiła niedawno w programie „Rogalska Show” na antenie TVN Style. W rozmowie z dziennikarką Marzeną Rogalską gwiazda otworzyła się na temat swoich problemów ze zdrowiem. Aktorka wyznała, że zmaga się z nieuleczalną chorobą. 

„Mam cukrzycę. (…) Stosunkowo niedawno się dowiedziałam, że ta cukrzyca potrzebuje spokoju. Muszę nad tym systemem nerwowym bardzo panować” – powiedziała.

Figura wyjaśniła, że przez chorobę każdego dnia musi być uważna na to, co dzieje się z jej organizmem. Z tego powodu pilnuje diety i codziennie mierzy sobie poziom cukru. Służy jej do tego sensor w postaci białej, plastikowej naklejki, który umieszcza się na skórze na tylnej części ramienia. Urządzenie wykonuje pomiary i automatycznie alarmuje o niskim lub wysokim poziomie glikemii.

„Skanuję i mam 110. Jest dobrze. To jest taki wręcz zakres bardzo bezpieczny. Czyli nie mam stresu spotykając się i rozmawiając z tobą, z państwem i jestem zdrowa ” – tłumaczyła.

„Zrozumiałam dopiero po latach”

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, w których na skutek patologicznego wydzielania, bądź działania insuliny, obserwuje się wysokie wartości glukozy we krwi. Jest chorobą dziedziczną. Większe prawdopodobieństwo przekazania choroby w genach istnieje jednak przy cukrzycy typu II niż przy cukrzycy typu I. Nie ma także 100 proc. zależności, że dziecko rodziców cukrzyków również zachoruje. Szacuje się jednak, że ojcowie z cukrzycą częściej przekazują tzw. gen cukrzycowy niż matki. Jak przyznała Figura, wcześniej znała temat choroby, ponieważ chorował także jej tata.

„Problem cukrzycy jest mi dobrze znany, ponieważ mój tata był diabetykiem. Zmarł prawie cztery lata temu na raka. Gdy miał około pięćdziesiątki okazało się, że choruje na cukrzycę. Musiał przyjmować insulinę i używać glukometru” – mówiła w dalszej części rozmowy.

Jak jednak przyznała, kiedy była młodsza, nie rozumiała, z czym zmaga się jej tata.

„Wtedy nie rozumiałam, dlaczego zawsze ma przy sobie coś do przegryzienia. Nie rozumiałam także jego problemów emocjonalnych, które były wynikiem choroby. Zrozumiałam dopiero po latach, gdy dotknęły także mnie” – podsumowała.

Cukrzyca – co to za choroba?

Cukrzyca to choroba autoimmunologiczna, charakteryzująca się hipoglikemią, czyli zmniejszeniem stężenia glukozy we krwi (wynosi on mniej niż 70 mg/dl). Jest ona efektem zaburzonego działania lub wydzielania insuliny (hormonu wytwarzanego przez trzustkę). To z kolei doprowadza do zaburzenia przemiany materii węglowodanów, białek oraz lipidów.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia problem cukrzycy dotyczy prawie pół miliarda osób, a w Polsce choruje na nią ponad 3 miliony osób. Cukrzyca to choroba rozwijająca się w efekcie zaburzeń gospodarki węglowodanowo-insulinowej. Cechą wspólną wszystkich rodzajów cukrzycy jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemia), jednak prowadzą do tego różne mechanizmy.

W zależności od tego, co odpowiada za podwyższone stężenie glukozy, można wyróżnić kilka typów cukrzycy – typ 1 i 2, cukrzycę ciężarnych, cukrzycę wtórną, a także wymykające się wymienionym definicjom rodzaje cukrzycy – LADA i MODY.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.