Przejdź do treści

Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy. Teraz ostrzega

Khloe Kardashian
Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy/ Photo by Dimitrios Kambouris/Getty Images for The Met Museum/Vogue
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Po zauważeniu niewielkiego guzka na mojej twarzy i założeniu, że jest to coś tak drobnego jak pryszcz, zdecydowałam się na biopsję siedem miesięcy po tym, jak zorientowałam się, że zmiana nie znika” – wyjaśniła Khloe Kardashian. Na policzku celebrytki powstała groźna zmiana nowotworowa. 

Khloe Kardashian usunęła zmianę nowotworową z twarzy

Khloe Kardashian od lat porusza bardzo ważną kwestię, jaką jest profilaktyka przeciwnowotworowa. Celebrytka w 2016 roku przyznała, że jako nastolatka odkryła na swoich plecach znamię, które okazało się czerniakiem. Od tego czasu przedstawicielka rodu Kardashian bada się regularnie i szerzy wiedzę na temat zmian nowotworowych skóry. Temat powrócił jednak na tapet, ponieważ influencerka w ostatnich tygodniach widziana była z plastrem na twarzy. Jak wyjaśniła na swoim profilu na Instagramie zaniepokojonym fanom, lekarze usunęli z jej policzka groźną zmianę.

„Po zauważeniu niewielkiego guzka na mojej twarzy i założeniu, że jest to coś tak drobnego jak pryszcz, zdecydowałam się na biopsję siedem miesięcy po tym, jak zorientowałam się, że zmiana nie znika” – poinformowała w swojej relacji w mediach społecznościowych.

Celebrytka opublikowała także zdjęcie zmiany, którą miała na twarzy. Tłumaczyła, że po badaniu ​​otrzymała dwie diagnozy od oddzielnych lekarzy, którzy uważali, że guzek był „niesamowicie rzadki” dla kogoś w jej wieku. 38-latka poddała się operacji.

„Teraz przechodzimy do procesu gojenia. Prawdopodobnie zobaczysz bliznę (i wcięcie na moim policzku po usunięciu guza), ale do tego czasu mam nadzieję, że spodoba ci się, jak fantastycznie robię te plastry na twarz” – dodała.

Filtr przeciwsłoneczny nie tylko na plaży /istock

„Miałam czerniaka na plecach”

Kardashianka w dalszej części wpisu wyjaśniła, że powodem, dla którego dzieli się swoją historią, jest pragnienie ostrzeżenia innych. Celebrytka zaapelowała do swoich fanów o częste badania kontrolne. Wróciła również do wspomnień, kiedy lekarze znaleźli na jej plecach zmianę nowotworową. Influencerka miała wtedy wycięte osiem fragmentów skóry, z czego jedna zmiana okazała się złośliwa.

„W wieku 19 lat miałam czerniaka na plecach i przeszłam operację, aby go usunąć, więc jestem w grupie ryzyka. Nawet ci, którzy nie są, powinni cały czas się sprawdzać” – napisała.

I dodała, że codziennie używa kremu z filtrem, co jest niezwykle ważne, by zapobiec wystąpieniu groźnych zmian na skórze. Zaapelowała również o regularne samobadania i coroczne kontrole.

„Jestem bardzo wdzięczna, że wykryliśmy to tak wcześnie. Miałam szczęście, bo wszystko, co mam, to blizna, z którą mogę opowiedzieć swoją historię. Większość ludzi nie ma takiego szczęścia jak ja. Jestem na zawsze wdzięczna” – podsumowała.

Printscreen Instagram @khloekardashian

Rak skóry – co powinno nas zaniepokoić?

Głównym objawem nowotworu skóry jest oczywiście zmiana na skórze. W większości przypadków nowotwór złośliwy skóry pojawia się w miejscach narażonych na promieniowanie słoneczne (twarz, skóra głowy, dłonie). Najczęściej diagnozowany jest rak podstawnokomórkowy skóry, który daje charakterystyczne zmiany. Zwykle lekarz za pomocą dermatoskopu z łatwością może go zdiagnozować.

Nowotwór skóry może dawać także inne objawy, np. krwawienie lub szybkie powiększanie się pieprzyków. W takiej sytuacji najczęściej diagnozowany jest czerniak, który wywodzi się z komórek nabłonkowych. Czerniak skóry daje dosyć widoczne objawy w miejscach, gdzie istniały już pieprzyki lub w innych miejscach na skórze. Wśród pozostałych objawów raka skóry wymienia się także swędzenie, zgrubienia i zmiany zabarwienia lub kształtu w obrębie zmian skórnych.

W tym, jak rozpoznać raka skóry, znaczącą rolę odgrywa dokładna diagnostyka, a także sprawdzanie każdej nowej zmiany na skórze. Choroby nowotworowe skóry najczęściej powstają w wyniku nadmiernego przebywania na słońcu i opalania się, dlatego najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka ich pojawienia się jest używanie kremów z filtrem i unikanie opalania, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Nowotworowi skóry sprzyja także jasna karnacja oraz korzystanie z solarium. Właściwie każdy rodzaj raka skóry może pojawić się także u osób mających skłonności genetyczne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.