Solarium – dowiedz się, jak wpływa na twoje zdrowie. Ostrzega dermatolog
Solarium to dla niektórych natychmiastowy sposób na uzyskanie opalenizny. Szybko będzie na pewno. Pytanie, czy bezpiecznie. Odpowiada dermatolog Barbara Walkiewicz-Cyrańska.
Solarium – jak wpływa na naszą skórę?
Bezpieczny poziom promieniowania UVA, które jest najczęściej wykorzystywane w solarium, to 0,3 W/m2. Ta norma, wprowadzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jest jednak bardzo często przekraczana. W aż 83 proc. urządzeń do opalania, skontrolowanych w 2010 r. przez UOKiK, promieniowanie było wyższe.
–Korzystanie z solarium za każdym razem ma zły wpływ na skórę. Opalenizna jest zawsze wynikiem obrony skóry przed czynnikiem, który go uszkadza – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie dermatolog Barbara Walkiewicz-Cyrańska.
Długotrwałe działanie promieni UV na skórę sprawia, że może nam grozić:
- zniszczenie włókien kolagenowych
- przyśpieszenie starzenia się skóry
- odwodnienie skóry
- przebarwienia
- reakcje fotoalergiczne
- rak skóry
– Nasz organizm pamięta czas ekspozycji na słońce. On sobie to zbiera, dodaje. Gdy zaczynamy się opalać, mając 20-25 lat, to my tego nie widzimy. Ale jak będziemy mieć 45 lat, to już zobaczymy. Te zmiany są, one istnieją. A to, kiedy będziemy je wizualnie widzieć, to tylko kwestia czasu – podkreśla dermatolog.
Dodaje, że jest tylko jeden uzasadniony przypadek korzystania z solarium. Zalecane jest dla osób, które reagują reakcją uczuleniową na pierwsze zetknięcie ze słońcem na wakacjach.
– Przygotowanie skóry w postaci małych dawek UV, np. 2-3 wejścia na solarium, redukuje w znacznym stopniu wystąpienie tych objawów – wskazuje Walkiewicz-Cyrańska.
Solarium – przeciwwskazania
Przy niektórych schorzeniach i chorobach oraz w przypadku ciąży korzystanie z solarium nie jest wskazane. Wyjątkowo narażone na skutki działania promieniowania UV są osoby, które:
- które mają zespół znamion dysplastycznych
- są w trakcie leczenia i przyjmują antybiotyki
- zmagają się z autoagresją
- mają infekcję wirusową lub bakteryjną
- są na diecie, w której jest dużo herbat ziołowych
- cierpią na bielactwo
- mają trądzik
- są w trakcie terapii Retinolem albo terapii laserowej, w tym serii zabiegów depilacyjnych
Z solarium według lekarzy nie powinny korzystać też osoby niepełnoletnie. A nawet więcej – nie mogą tego robić. Od 2017 r. w Polsce obowiązuje ustawa, która wprowadziła zakaz udostępniania takich miejsc osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.
Solarium – na co zwrócić uwagę?
Jeżeli, pomimo ostrzeżeń lekarzy, upieramy się przy tym, żeby korzystać z solarium, pamiętajmy, że im krótsza ekspozycja na działanie promieni UV, tym lepiej. 15 minut na pewno będzie bardziej szkodliwe dla skóry niż 5 minut. Szczególnie jeśli to nie będzie jednorazowa wizyta. Przed opalaniem sztucznym promieniowaniem warto pamiętać, żeby upewnić się, że jesteśmy bezpieczne.
– Czystość to jest podstawowa rzecz. Ważne są też okulary na oczy, które je ochronią. Trzeba również sprawdzić, czy powierzchnia łóżka nie jest uszkodzona. Absolutnie nie należy przyjmować żadnych przyśpieszaczy. Po wizycie w solarium pamiętajmy, żeby dobrze nawilżyć skórę – podkreśla Barbara Walkiewicz-Cyrańska.
Mniej szkodliwą alternatywą dla opalania w solarium może być opalanie natryskowe, polegające na równomiernym rozpylaniu na skórze mgiełki opalającej za pomocą specjalnego atomizera.
– Taki rodzaj opalania nie uszkodzi skóry właściwej, nie ma działania na struktury białkowe w skórze, nie przyśpiesza rozrostu komórek nowotworowych – tłumaczy dermatolog.
Polecamy
Milion złotych za życie Tomka. Warszawianin zmaga się z agresywnym czerniakiem z przerzutami
„Wierzę, że znów wygram tę walkę, bo mam bardzo silny organizm”. Ewa Lemańska ma nawrót choroby nowotworowej
Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas, aby skontrolować swoje znamiona. Jakie badania wybrać?
„Polki są niedocynkowane, przez co ryzyko zachorowania na raka jest sześciokrotnie wyższe”. O roli biopierwiastków w leczeniu i profilaktyce nowotworów mówi prof. Jan Lubiński
się ten artykuł?