Przejdź do treści

Kiedy iść do psychiatry? Lekarka podpowiada, co powinno zwrócić naszą uwagę u siebie i innych

Kiedy iść do psychiatry?
Kiedy iść do psychiatry? Lekarka podpowiada, co powinno zwrócić naszą uwagę u siebie i innych/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nikt z nas się nie urodził z wiedzą medyczną, ale wszyscy mamy intuicję, która sugeruje nam, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Co w sytuacji, gdy nie potrafimy odczytać niepokojących sygnałów? Psychiatra Aleksandra Pięta na Instagramie wyjaśnia, kiedy zdecydowanie pora iść do lekarza.

Aleksandra Pięta: Organizm sygnalizuje, gdy coś jest nie tak

Kryzysy przytrafiają się każdej z nas, także te psychiczne. I choć (w końcu!) coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowie psychiczne jest bardzo istotne, wciąż mamy tendencję do ignorowania sygnałów, które wysyła nam organizm. A to one – jak na Instagramie przekonuje psychiatra Aleksandra Pięta – powinny być dla nas najważniejszym drogowskazem informującym o konieczności zgłoszenia się po pomoc do specjalisty.

Kiedy iść do psychiatry? Odpowiedź jest bardzo prosta: ZAWSZE, kiedy tylko masz pytania dotyczące swojego stanu zdrowia. Nikt z nas się nie urodził z wiedzą medyczną, nie musimy się na tym znać, nie musimy nazywać tego, co nas trapi, to jest zadanie dla specjalisty, żeby to z nas wydobyć i nazwać, nadać temu kształt. Natomiast jesteśmy świetnie wyposażeni w intuicję i sygnał, że ‘coś jest nie tak’ jest praktycznie niezawodnym sygnałem, że już zdecydowanie pora iść do lekarza!”.

Oczywiście, zauważa specjalistka, może zdarzyć się i tak, że nasz wewnętrzny kompas nie wskaże właściwego kierunku, gdyż w wyniku jakiegoś poważnego zaburzenia może ulec rozregulowaniu. Wówczas do akcji powinni wkroczyć bliscy, którzy zauważają niepokojące symptomy (bo organizm wciąż je wysyła, nawet jeśli sam zainteresowany nie potrafi ich właściwie odczytać). Pięta pisze:

„Co, jeśli nie czujemy takiej potrzeby? Zdarza się, że to otoczenie zauważa problem, a główny zainteresowany nie. To tzw. brak krytycyzmu, który często cechuje choroby i zaburzenia psychiczne. Oznacza to, że osoba nie oddziela tego, co jest objawem choroby od stanu faktycznego, czyli np. osoba z depresją nie pomyśli, że ten przytłaczający smutek czy brak chęci do czegokolwiek jest objawem choroby, którą można leczyć, tylko pomyśli, że życie nie ma sensu (oczywiście w dużym uproszczeniu). To również sygnał dla bliskich, że trzeba taką osobę namawiać na wizytę u lekarza”.

Kobieta na plaży w swetrze i kapeluszu

Na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę u siebie oraz u innych?

Aleksandra Pięta wylicza sygnały, które powinny nas skłonić do rozważenia wizyty u specjalisty. Są to m.in:

  • Uczucie niepokoju i lęku, poczucie zagrożenia,
  • Stałe zamartwianie się, poczucie przygnębienia i smutku,
  • Drażliwość, agresja,
  • Słyszenie, widzenie lub czucie rzeczy, których nikt inny nie zauważa i nie znajduje się obiektywnego potwierdzenia ich istnienia,
  • Utrata zainteresowań, trudności z podjęciem aktywności,
  • Problemy ze snem,
  • Uczucie niedostatecznej kontroli nad popędami i impulsami,
  • Uzależnienia: alkohol, narkotyki, inne,
  • Zaburzenia pamięci, koncentracji, rozkojarzenie,
  • Zaburzenia odżywiania,
  • Myśli rezygnacyjne, poczucie utraty sensu życia, sytuacja „bez wyjścia”,
  • Mobbing w pracy,
  • Trudności życiowe: zakończenie związku, żałoba, ciężka choroba, utrata pracy i inne.

Lekarka podkreśla, że przed pójściem do psychiatry nie powinien nas powstrzymywać lęk przed diagnozą. Jak bowiem mówi popularne przysłowie, strach ma wielkie oczy:

„To nieprawda, że 'psychiatra na pewno coś znajdzie’. Może się okazać, że przyczyną dolegliwości nie jest choroba ani zaburzenie psychiczne, a np. trudna sytuacja życiowa lub niewyrównane choroby somatyczne. Pamiętajmy, że psychiatra, to lekarz i potrafi zadbać o Wasze zdrowie całościowo” – podsumowuje specjalistka.

Sulimir Szumielewicz, koordynator Kryzysowego Telefonu Zaufania

Psychiatra Ola

Aleksandra Pięta, znana w sieci jako Psychiatra Ola, na co dzień pracuje w szpitalu psychiatrycznym i pomaga osobom w kryzysie psychicznym. Jak sama pisze i mówi, marzy o tym, żebyśmy wszyscy zaczęli otwarcie mówić, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest niezbędnym elementem funkcjonowania w świecie XXI w., „że korzystanie z pomocy lekarza psychiatry to przejaw dojrzałości, samoświadomości i odpowiedzialności za swoje zdrowie, że choroba psychiczna, to nie jest wyrok”.

Specjalistka, która na Instagramie obserwuje blisko 13 tys. osób, przez swoja aktywność w mediach społecznościowych chce „pomóc osobom, które z jakichś względów wahają się nad podjęciem leczenia”.

View this post on Instagram

KIEDY IŚĆ DO PSYCHIATRY? Odpowiedź jest bardzo prosta: ✅ZAWSZE, kiedy tylko masz pytania dotyczące swojego stanu zdrowia. Nikt z nas się nie urodził z wiedzą medyczną, nie musimy się na tym znać, nie musimy nazywać tego co nas trapi, to jest zadanie dla specjalisty, żeby to z nas wydobyć i nazwać, nadać temu kształt. ??Natomiast jesteśmy świetnie wyposażeni w intuicję i sygnał, że „coś jest nie tak” jest praktycznie NIEZAWODNYM sygnałem, że już zdecydowanie pora iść do lekarza‼️ ➡️Co jeśli nie czujemy takiej potrzeby? Zdarza się, że to otoczenie zauważa problem, a główny zainteresowany nie. To tzw. BRAK KRYTYCYZMU, który często cechuje choroby i zaburzenia psychiczne. Oznacza to, że osoba nie oddziela tego, co jest objawem choroby od stanu faktycznego, czyli np. osoba z depresją nie pomyśli, że ten przytłaczający smutek czy brak chęci do czegokolwiek jest objawem choroby, którą można leczyć, tylko pomyśli, że życie nie ma sensu (oczywiście w dużym uproszczeniu). To również sygnał dla bliskich, że trzeba taką osobę namawiać na wizytę u lekarza. ??Na jakie objawy warto zwrócić uwagę u siebie oraz u innych? Przesuń kolejne zdjęcia. ➡️➡️ ‼️WAŻNE: to nieprawda, że „psychiatra na pewno coś znajdzie”. Może się okazać, że przyczyną dolegliwości nie jest choroba ani zaburzenie psychiczne, a np. trudna sytuacja życiowa lub niewyrównane choroby somatyczne. Pamiętajmy, że psychiatra, to LEKARZ i potrafi zadbać o Wasze zdrowie całościowo. _______________________________ #lekileczą #psychiatria #psychiatra #psychiatry #psychiatryresident #zdrowiepsychiczne #zdrowie #zdrowaglowa #mentalhealth #mentalhealthawarness #psycholog #psychologia #psychoedukacja #lecz_psyche #depresja #medicine #lekarz #lekarka #stopstygmatyzacji #mentalpower #depressionhelp #anxiety #zaburzeniaodzywiania #psychiatry #psyche #chodzedopsychiatry #chodzdopsychiatry

A post shared by Lek. Aleksandra Pięta (@psychiatra_ola) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Mazowiecki Marsz Mocy Fundacji Marka Kamińskiego już w ten weekend! W trosce o kondycję psychiczną młodzieży

Renata na miastenię choruje od 25 lat. „W dobry dzień choroba pozwala mi połknąć posiłek bez dławienia się”

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

„Nie da się tego naprawić, jeśli trzymasz ten ból w sobie”. Dwayne Johnson zwrócił się z ważnym apelem do mężczyzn

Nie wypada? A właśnie że wypada!

„Podejście zadaniowe do życia i znajdowanie czasu na przyjemności to antidotum na zbytnie martwienie się” – mówi psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń

Lekarze już wydają pacjentom „niebieskie” zalecenia i skierowania na „wodne programy”. Czym jest koncepcja „niebieskich terapii”

Test Rorschacha – czym jest? Kiedy się go wykorzystuje?

Kobieta siedzi na łóżku

Stres, lęk i obniżony nastrój. Zdrowie psychiczne polskich pracowników w coraz gorszej formie

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Orina Krajewska

Zdrowie psychiczne tematem IV Kongresu Medycyny Integralnej Fundacji „Bądź”. Hello Zdrowie objęło wydarzenie matronatem medialnym

„Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur

Paulina i Arkadiusz chorują na schizofrenię. Udowadniają, że ich choroba nie przekreśla szans na normalne życie

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Polska psychiatra dziecięca w coraz gorszym stanie. Wszystkie miejsca na oddziałach są zajęte, obłożenie sięga nawet 150 proc.

Polska psychiatria dziecięca w coraz gorszym stanie. Wszystkie miejsca na oddziałach są zajęte, obłożenie sięga nawet 150 proc.

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

SUD – czym są, jak je zdiagnozować i w jaki sposób leczyć uzależnienia?