Przejdź do treści

Koronawirus w Polsce. Pięciu nowych pacjentów, w sumie zarażonych jest 16 osób

Kobieta w masce
Koronawirus. Pięć nowych zarażonych pacjentów, w sumie w Polsce zakażonych jest 16 osób / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało na poniedziałkowej konferencji prasowej o pięciu nowych przypadkach zarażenia koronawirusem. Dotyczą pacjentów w Krakowie, Raciborzu i Wrocławiu. – Na dziś mamy formalnie potwierdzonych 16 przypadków zarażenia koronawirusem – przekazał minister zdrowia.

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz statystyki

Nowe przypadki zachorowań w Polsce

W poniedziałek rano dyrektor szpitala Żeromskiego w Krakowie poinformował o kolejnym przypadku zarażenia. Jak podał, wystąpiło u 60-letniego mężczyzny, który był na nartach we Włoszech. Z kolei dyrekcja szpitala w Raciborzu podała, że są tam trzy nowe zachorowania. Doniesienia potwierdził w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodatkowo poinformował, że wirusem zaraziła się jeszcze pacjentka z Wrocławia.

– Cyfry rosną. Oczekujemy, że w Polsce przyrost będzie bardzo szybki. To wynika z działania wirusa. Z tego, że rozprzestrzenia się on wśród pacjentów. We wszystkich krajach wzrost był bardzo gwałtowny w pierwszych dniach – podkreślił minister zdrowia.

Dodał, że ważne jest, aby osoby objęte kwarantanną nie wychodziły z domu. – Nie możemy wyjść na spacer, do sklepu, czy po bułki. To jest zakazane. W sytuacjach poważnych jest to odpowiedzialność karna – przestrzegł minister.

– Mamy ponad tysiąc osób, które mają specjalizację zakaźną. Miejsca w szpitalach mamy monitorowane, są miejsca do przyjęcia nowych osób z koronawirusem. Mamy plany zwiększenia liczby łóżek – uspokajał.

Zapowiedział również, że połączone senackie komisje: ustawodawcza i zdrowia zdecydują w środę o podjęciu inicjatywy ws. nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych.

Kobieta leży na łóżku i karmi dziecko piersią

Koronawirus w Polsce

W Polsce 168 osób zostało hospitalizowanych, 932 poddanych kwarantannie domowej, a 7122 objęto nadzorem sanepidu. Główny Inspektor Sanitarny polecił odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 uczestników odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach.

Pierwszy przypadek koronawirusa ogłoszono w środę 4 marca. Dotyczył pacjenta z woj. lubuskiego, który przyjechał do Polski autokarem z Niemiec. Kolejne cztery przypadki zarażenia odnotowano 6 marca: u pacjenta w woj. warmińsko-mazurskim, u dwóch osób w woj. zachodniopomorskim i jednej w woj. dolnośląskim.

7 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o drugim zachorowaniu w woj. warmińsko-mazurskim.

8 marca po południu z kolei podało, że potwierdzono je u mężczyzny z woj. śląskiego i kobiety z woj. mazowieckiego. Natomiast wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że stwierdzono trzy nowe przypadki  –  dotyczą kobiety z województwa śląskiego i mężczyzn z dolnośląskiego oraz mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie.

Objawy zarażenia koronawirusem

Wiele osób nie zdaje sobie więc sprawy, że przeszło zakażenie koronawirusem. Osoby zdrowieją bez specjalistycznej pomocy medycznej. Jak podaje Polska Akademia Nauk, ciężki przebieg choroby w przypadku koronawirusa SARS-Cov-2 występuje u ok. 20 proc. zakażonych.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni.

Najczęściej występujące objawy to:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszności,
  • trudności w oddychaniu.

W przypadku ciężkiego przebiegu choroby występuje zapalenie płuc, a także może pojawić się zespół ostrej niewydolności oddechowej i niewydolność wielonarządowa.

Koronawirus – co zrobić, kiedy coś nas niepokoi?

Służby sanitarne zalecają, by każda osoba, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywała w rejonie występowania zakażenia lub miała do czynienia z kimś, kto tam przebywał i obserwuje u siebie podane powyżej objawy, powinna trafić do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Nie wolno zgłaszać się do lekarza rodzinnego, ani tym bardziej do szpitalnego oddziału ratunkowego!

Przypominamy: Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.