Kaszel

Babcie i mamy są mistrzyniami domowego łagodzenia objawów różnych chorób. Ich metody są stosowane od wielu pokoleń, bezpieczne i nieinwazyjne. Domowe sposoby na kaszel pozwalają szybciej usunąć z dróg oddechowych zalegającą wydzielinę i pozbyć się dokuczliwego odruchu. Doceniamy je szczególnie nocą, kiedy kaszel się nasila i nie pozwala spokojnie spać.

Domowe sposoby działają zarówno na kaszel u dziecka, jak i u osoby dorosłej. Zastosowanie poszczególnych metod jest zależne od tego, czy mamy do czynienia z kaszlem suchym, czy mokrym. Jeśli jednak kaszel szybko wraca, należy udać się do lekarza rodzinnego – być może konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Sam kaszel może być objawem poważnych chorób – np. zapalenia płuc lub oskrzeli. Skuteczniejsze w tym przypadku może być zastosowanie syropu przeciwkaszlowego lub wykrztuśnego, w zależności od rodzaju infekcji. Pamiętajmy jednak, że kaszel to odruch obronny organizmu i powinniśmy z nim walczyć wyłącznie wtedy, kiedy staje się zbyt uciążliwy.

Suchy kaszel – domowe sposoby

Suchy kaszel może być bardzo dokuczliwy. Często występuje bez żadnych innych objawów – wtedy najprawdopodobniej jest wynikiem zbyt suchego powietrza w domu. Problem pojawia się najczęściej z początkiem okresu grzewczego, kiedy zaczynamy palić w piecach lub miejska sieć hydrauliczna włącza ogrzewanie. Suchemu kaszlowi może towarzyszyć wtedy uczucie podrażnienia gardła i suchości w jamie ustnej. Domowym sposobem na kaszel suchy w tym przypadku jest nawilżanie powietrza. Tak naprawdę istnieje ich kilka. Osoby dysponujące większymi środkami finansowymi mogą zainwestować w nawilżacz powietrza. Prostą metodą  jest również powieszenie wieczorem mokrego ręcznika na kaloryferze – parująca z niego woda nawilża powietrze. Istnieją również specjalne ceramiczne „kubeczki” do nawilżania powietrza. Mają one prostokątny kształt – nalewa się do nich wody i za pomocą specjalnego zaczepu mocuje do ciepłego kaloryfera. Woda nagrzewa się i zaczyna parować. Następny domowy sposób na suchy kaszel to umieszczenie w domu niewielkiego, otwartego akwarium, ale bez ryb! Do środka wsypujemy ozdobne kamienie, możemy sadzić wodne rośliny i całość zalewamy wodą. Pod wpływem ciepła w pomieszczeniu woda będzie parowała i przy okazji uzyskamy ciekawy element dekoracyjny. Należy pamiętać również o wietrzeniu pomieszczenia przed snem.

Domowe sposoby na duszący, suchy kaszel w nocy zakładają również osłanianie błon śluzowych gardła przed czynnikami drażniącymi. Doskonale sprawdzą się tutaj zioła wytwarzające śluz, który może chronić gardło przed podrażnieniami. Do roślin takich należą: kwiat ślazu, babka lancetowata, korzeń prawoślazu i malwa. Bardzo często znajdują się one w składzie syropów, tabletek do ssania na suchy kaszel i roztworów do płukania gardła. Świetnie sprawdzi się syrop z prawoślazu lub z wyciągiem z kwiatów dziewanny.

Zobacz także: Pierwsza pomoc w bólu gardła

Domowy sposób na kaszel w nocy to dobrze znany syrop z cebuli – wystarczy posiekać cebulę na drobno i obficie posypać cukrem. Po kilkunastu godzinach na powierzchni pojawi się naturalny, bardzo słodki i niezwykle skuteczny, syrop. Jeśli domowe sposoby na kaszel w nocy nie działają, warto kupić syrop przeciwkaszlowy. Zastosować warto również inhalacje, które są skuteczne szczególnie przy duszącym kaszlu. Do miski wlewamy ciepłą wodę i możemy dodać dowolne z wymienionych składników: rozmaryn, mocny napar z rumianku, olejki eteryczne i sól morską. Parę wdychamy znad miski – efekt wzmocnimy, przykrywając głowę ręcznikiem i pochylając się nad miską. Inhalacje pomogą złagodzić również drapanie w gardle.

Zobacz także: 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o inhalacji

Domowym sposobem na kaszel alergiczny jest używanie oczyszczacza powietrza. Ważne jest częste sprzątanie pomieszczenia i zmienianie pościeli. Jeśli mamy odkurzacz wodny, dobrze jest regularnie odkurzać nim łóżko.

Domowe sposoby na mokry kaszel

Kaszel mokry jest pozytywnym objawem – oznacza, że organizm powoli wygrywa walkę z infekcją, a zalegająca wydzielina w oskrzelach czy płucach zaczyna się odrywać. Wydzielina odkrztuszana podczas mokrego kaszlu może być biała, żółtawa lub nawet brązowa. Domowe sposoby łagodzenia kaszlu mokrego to przede wszystkim syropy, które oprócz łagodzenia kaszlu chronią drogi oddechowe. Bardzo skuteczne i pomocne są syropy z czosnku, sosny, cebuli i ziół. Syropy te również wzmacniają odporność, stymulują pocenie i ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny. Znane są z przynoszenia ulgi w katarze. Wszystkie syropy warto zrobić przed  zimą i zapasteryzować. Przepisów na nie jest wiele i warto poszukać ich w internecie.

Domowy sposób na kaszel, a właściwie szybsze wykrztuszanie wydzieliny, to tzw. oklepywanie. Jest szczególnie skuteczne w przypadku zapalenia płuc lub oskrzeli. Osoba chora kładzie się na brzuchu. Z ręki należy uformować „budkę” i za jej pomocą klepać plecy osoby chorej, omijając kręgosłup. Oklepujemy tylko obszar, gdzie są żebra, ponieważ tam właśnie znajdują się płuca i oskrzela. Dźwięk podczas oklepywania sugeruje, że w środku jest przestrzeń. Naturalnym odruchem jest kaszel w czasie oklepywania – jeśli w czasie kaszlu czujemy pod ręką rwanie lub charakterystyczne „chrobotanie”, oznacza to, że właśnie to miejsce trzeba dobrze wyklepać, bo tam zgromadzona jest wydzielina. W czasie oklepywania w sposób mechaniczny wydzielina odrywa się od ścianek oskrzeli lub płuc. Intensywność uderzeń powinna być dostosowana do chorego – dzieci oklepujemy delikatniej, chorego mężczyznę z powodzeniem można uderzać mocniej.

Najnowsze