Stomatologia
Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się budową zębów, przyzębia i jamy ustnej, ich leczeniem oraz profilaktyką. Dziedzina ta opiera się na kilkunastu specjalizacjach i działach, których założeniem jest kompleksowa opieka stomatologiczna w zależności od potrzeb pacjentów.
Podstawową specjalizacją jest stomatologia zachowawcza, która oferuje profilaktykę i leczenie ubytków. Działy stomatologii takie jak endodoncja, ortodoncja czy protetyka dają możliwość wyboru specjalisty zgodnie ze źródłem problemu. Największym uznaniem cieszy się obecnie stomatologia estetyczna, której głównym założeniem jest kosmetyka zębów.
Czym jest stomatologia?
Stomatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem, profilaktyką i rehabilitacją zębów, przyzębia oraz jamy ustnej. Jej podział na specjalizacje i poszczególne działy ma zapewnić kompleksową opiekę stomatologiczną pacjentom w każdym wieku. Tytuł lekarza stomatologa można uzyskać po 5 latach studiów i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP) zgodnie z Dz.U. 1997 nr 28 poz. 152.
Stomatologia – rodzaje
Stomatologię podzielono na wiele specjalności, przez co zwiększył się znacznie komfort pacjentów. Choć kiedyś uważano wizytę u dentysty za koszmar, obecna medycyna oferuje stomatologię bez bólu. Pozwala to zapomnieć o złych wrażeniach związanych z dawnymi wizytami. Wyróżnia się następujące specjalności stomatologii:
- stomatologia zachowawcza;
- stomatologia dziecięca;
- endodoncja;
- ortodoncja;
- protetyka stomatologiczna;
- periodontologia;
- chirurgia stomatologiczna;
- chirurgia szczękowo-twarzowa;
- epidemiologia;
- zdrowie publiczne;
- stomatologia estetyczna.
W niektórych poradniach promowana jest tzw. stomatologia rodzinna. Pacjenci są przyjmowani do stomatologa niezależnie od wieku
Stomatologia zachowawcza z endodoncją
Jest to główna specjalizacja stomatologiczna. Bardzo często łączy się ją z endodoncją. Stomatologia zachowawcza oferuje pacjentom leczenie próchnicy, uzupełnianie ubytków. Dentysta endodonta zajmuje się także wykrywaniem i leczeniem stanów zapalnych miazgi zęba. Nowoczesna stomatologia, jak i dostępne na rynku znieczulenia pozwalają na całkowicie bezbolesne zabiegi wypełniające. W leczeniu endodontycznym coraz częściej wykorzystuje się także stomatologię mikroskopową. Dzięki zabiegom wykonanym pod mikroskopem możliwe jest dokładne oczyszczenie i opracowanie kanałów. Dziedziną zbliżoną do stomatologii zachowawczej jest periodontologia. Dział ten zajmuje się chorobami przyzębia i jamy ustnej.
Stomatologia dziecięca
Jak sama jej nazwa wskazuje, jest przeznaczona tylko dzieci. Zadaniem stomatologa dziecięcego jest profilaktyka oraz leczenie zębów mlecznych i stałych. Dział ten oferuje także zabiegi zabezpieczania uzębienia poprzez fluoryzację czy lakowanie bruzd.
Chirurgia stomatologiczna i chirurgia szczękowo-twarzowa
Chirurgia stomatologiczna to dział odpowiedzialny za ekstrakcje zębów, nacięcia ropni lub zszywanie zębodołów powstałych po usunięciu zęba. W dziale chirurgii stomatologicznej wykonuje się także większe zabiegi, np. wstawianie implantów lub resekcję korzeni i zębów zatrzymanych. Chirurgia szczękowo-twarzowa jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się operacjami w obrębie jamy ustnej.
Ortodoncja i protetyka stomatologiczna
Lekarz ortodonta zajmuje się wyłącznie wadami zgryzu. Ich leczenie jest długotrwałe i czasochłonne. Protetyk z kolei jest lekarzem, do którego zgłaszają się głównie osoby starsze lub ludzie z brakami w uzębieniu, którzy chcieliby odzyskać naturalny wygląd.
Epidemiologia i zdrowie publiczne
Epidemiolog w stomatologii jest odpowiedzialny za ocenę ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych u pacjentów leczonych stomatologicznie. Jest też zobowiązany do zgłoszenia zakażenia lub podejrzenia takiego przypadku, jeśli powstało ono pod wpływem świadczonych usług medycznych. Stomatolog zdrowia publicznego jest osobą, której zadaniem jest promowanie usług stomatologicznych w zakresie profilaktyki i higieny jamy ustnej. Może on również kierować jednostkami odpowiedzialnymi za promowanie profilaktyki stomatologicznej w różnych środowiskach.
Stomatologia estetyczna
Z usług estetycznej stomatologii korzystają niemal wszyscy, dla których ważna jest kosmetyka zębów. Stomatologia kosmetyczna opiera się na zabiegach upiększających, których celem jest pozbycie się kamienia nazębnego oraz wybielenie zębów. Stomatolog estetyczny ma także możliwość odbudowy zęba przy użyciu kompozytów ceramicznych oraz nakładania licówek umożliwiających korygowanie uzębienia.