Przejdź do treści

Krwawiące dziąsła – jak sobie z nimi radzić?

uśmiechnięta kobieta w czapce zimowej i żółtym golfie
źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeśli podczas mycia zębów lub gryzienia twardych pokarmów zauważasz krwawienie dziąseł, to znak, żeby odwiedzić swojego dentystę. „Zdrowe zęby nie krwawią” – tłumaczy dentystka Małgorzata Andrzejewska w swoim poście na Instagramie. Andrzejewska  wyjaśnia też, jakie należy podjąć kroki, gdy zauważymy niepokojące krwawienie w jamie ustnej.

Dentystka Małgorzata Andrzejewska prowadzi profil na Instagramie, który obserwuje prawie 7 tys. osób. W jednym z ostatnich wpisów zajęła się sprawą krwawiących dziąseł.

Krwawiące dziąsła – przyczyny

Krwawienie dziąseł może wynikać z wielu przyczyn. Od chorób przez złą dietę po niedobory witamin. Jako główną przyczynę krwawienia uznaje się płytkę nazębną – „czyli miękkie złogi przylegające do zębów. Składa się ona w 60-70 proc. z bakterii. Jej gromadzenie się wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej… Brzmi to może dość okrutnie, ale dla pocieszenia powiem, że poprawna technika mycia zębów jest jeszcze przez bardzo duży odsetek pacjentów niepoznana” – wyjaśnia doktor Andrzejewska w swoim wpisie na Instagramie.

Oprócz płytki nazębnej przyczyną krwawienia mogą być choroby takie jak:

  • anemia,
  • cukrzyca,
  • choroby wątroby (ostre zapalenie lub marskość).

Powodem złego stanu dziąseł mogą być również niedobory witamin, szczególnie C i K, wynikające ze źle zbilansowanej diety.”Dla przypomnienia: witaminę C w dużych ilościach znajdziemy w cytrusach, kiwi, brokułach, pomidorach; witaminę K zawierają m.in. szpinak, pomidory, szparagi, sałata, brukselka, truskawki”- informuje Andrzejewska.

szeroko uśmiechnięta bruntetka

Krwawiące dziąsła – co robić

Gdy zaobserwujemy problemy z dziąsłami, warto wybrać się do dentysty, który oceni czy przyczyna krwawienia jest stomatologiczna. Jeśli schorzenie nie wynika z płytki nazębnej, wówczas lekarz skieruje do innego specjalisty, bo przyczyna może mieć podłoże chorobowe. „W takim wypadku poszukiwania diagnozy najlepiej zacząć od lekarza rodzinnego. Ważne, by wykonać badania krwi w kierunku anemii, a także sprawdzić poziom cukru„. Należy pamiętać, że krwawienie dziąseł może być wstępem do ich zapalenia, a to może prowadzić do paradontozy.

View this post on Instagram

KRWAWIENIE DZIĄSEŁ❗️ Czy Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania? ? Albo podczas jedzenia twardych pokarmów? ? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. ? Zdrowe dziąsła nie krwawią❗️ Jeśli więc ten niepokojący objaw występuje u Ciebie, należy ustalić przyczynę i ją wyeliminować. ?Gdzie szukać pomocy? ? ?Najrozsądniej zacząć od stomatologa. Najczęstszą przyczyną krwawiących dziąseł jest PŁYTKA NAZĘBNA – czyli miękkie złogi przylegające do zębów. Składa się ona w 60-70% z bakterii. ? Jej gromadzenie się wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej… ? Brzmi to może dość okrutnie, ale dla pocieszenia powiem, że poprawna technika mycia zębów jest jeszcze przez bardzo duży odsetek pacjentów niepoznana. ? Zatem NIE KRĘPUJCIE się stomatologów – uwierzcie: widzieliśmy gorsze przypadki. ? Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej jest KLUCZEM do sukcesu leczenia, także na pewno uzyskacie fachową pomoc i poradę! Ważne jest by nie zwlekać i przyjść jak najszybciej. ⏱ ?Jeśli przyczyna stomatologiczna zostanie wykluczona, dentysta pokieruje Cię do innych specjalistów, gdyż krwawienie dziąseł może być objawem innych chorób. W takim wypadku poszukiwania diagnozy najlepiej zacząć od LEKARZA RODZINNEGO. Ważne, by wykonać badania krwi w kierunku anemii, a także sprawdzić poziom cukru. ?Krwawienie dziąseł może być również związane z dietą ubogą w witaminy – zwłaszcza C i K. ???? Warto więc zadbać, by w diecie występowały produkty zawierające te witaminy. Dla przypomnienia: witaminę C w dużych ilościach znajdziemy w cytrusach, kiwi, brokułach, pomidorach; witaminę K zawierają m.in. szpinak, pomidory, szparagi, sałata, brukselka, truskawki.??? Pamiętajcie – na zdrowie jamy ustnej składają się nie tylko zdrowe zęby! Stan dziąseł oraz innych struktur otaczających ząb jest również bardzo istotny! ? Nie warto tego lekceważyć, gdyż zapalenie dziąseł może prowadzić do paradontozy, czyli utraty zębów.

A post shared by Małgorzata Andrzejewska (@dr_andrzejewska) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.