Przejdź do treści

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Krzysztof Szewczyk
Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą/ PHOTO: PAWEL WRZECION/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Spada na ciebie śmiertelna choroba. Tysiące myśli, zwłaszcza w nocy, gdy się nie śpi i się myśli” – wspominał trudne chwile w rozmowie z „Dzień dobry TVN” Krzysztof Szewczyk. Ulubieniec widzów wyjaśnił, że lata temu usunął się w cień, ponieważ leczył się onkologicznie. W konsekwencji choroby dziennikarzowi usunięto kawałek ciała.

Krzysztof Szewczyk chorował na nowotwór

Krzysztof Szewczyk jest uznanym dziennikarzem muzycznym, którego programy prowadzone z Wojciechem Pijanowskim i Marią Szabłowską ukształtowały polską telewizję. Ulubieniec widzów zasłynął m.in. takimi programami, jak  „Przeboje Dwójki”, „Jarmark”, „Dozwolone od lat 40” czy „Wideoteka dorosłego człowieka”. Kilka lat Szewczyk nagle zniknął z ekranu, a jednym z powodów miał być biznes, który równolegle prowadził. Dziennikarz jednak odmawiał udzielenia wywiadów i nie potwierdzał spekulacji odnośnie do tego, dlaczego usunął się w cień. Jak wyznał teraz w rozmowie z „Dzień dobry TVN”, zmagał się w tym czasie z poważną chorobą.

Miałem taki mały strupek na uchu, był sobie tam latami. Nagle z dnia na dzień zaczęło mi się to powiększać. Żona zrobiła zdjęcie, wysłaliśmy je do znajomego dermatologa, on mówi: 'To jest niebezpieczne'” – wspominał.

Szewczyk dodał, że podczas leczenia onkologicznego było mu bardzo trudno.

„Spada na ciebie śmiertelna choroba. Tysiące myśli, zwłaszcza w nocy, gdy się nie śpi i się myśli. Różnych myśli, np. chciałem koszulę kupić czy skarpety i tak myślałem, czy warto jeszcze. (…) Pomysły głupie, np. 'Jak będzie na pogrzebie?'” – mówił.

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

„Usunięto mi kawałek ucha”

W dalszej części rozmowy dziennikarz przyznał, że nie musiał przechodzić chemioterapii. Zamiast tego zastosowano u niego radioterapię.

 „Udało się, lekarz pomógł mi wyjść z tego. Usunięto mi kawałek ucha, trochę węzły chłonne” – dodał.

76-latek zaapelował również do wszystkich, by nie bagatelizowali zmian, jakie pojawiają się na skórze uszu.

„Smarujemy sobie twarz protektorem, natomiast zapominamy o uszach. One są bardzo ważne. Jak tylko coś zauważycie, chodźcie do dermatologa po to, żeby się zbadać, żeby nie doszło do sytuacji nieraz bardzo trudnych” – podsumował.

W Polsce z powodu raka sromu umiera w Polsce 200 kobiet. "Niemal powszechny brak badań sromu ma konsekwencje dla pacjentów" - podkreśla Marta Frej

Nowotwory ucha zewnętrznego

Nowotwory ucha zewnętrznego stanowią niewielki odsetek guzów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi. Wyróżnia się zarówno łagodne, jak i złośliwe nowotwory ucha. Do najczęstszych z nich zalicza się raka płaskonabłonkowego, który zlokalizowany jest głównie na skórze przewodu słuchowego, oraz raka podstawnokomórkowego, rozwijającego się na małżowinie usznej. Na skórze małżowiny może także rozwinąć się czerniak złośliwy.

Objawy nowotworów ucha to:

  • krwawienia z ucha,
  • wydostawanie się różnego rodzaju wydzieliny z ucha,
  • silne bóle uszu,
  • szumy uszne,
  • zaburzenia słuchu i równowagi,
  • zmiany w postaci owrzodzeń czy grudek,
  • zawroty głowy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.