3 min.
Leczenie alkoholizmu – objawy uzależnienia oraz sposoby leczenia

Leczenie alkoholizmu - objawy uzależnienia oraz sposoby leczenia
Alkohol jest ogólnodostępny i obecny w codziennym życiu, a wiąże się to z tradycjami, bankietami i spotkaniami biznesowymi. Alkoholizm to uzależnienie oraz choroba, która ogranicza wolę, upośledza podejmowanie decyzji i zaburza normalne funkcjonowanie osoby uzależnionej w życiu osobistym oraz zawodowym. Regularne spożywanie alkoholu prowadzi do chorób wątroby, serca i nerek. Alkoholizm może powodować kłopoty finansowe oraz kłopoty z prawem. Alkoholizm to choroba, w której alkohol kontroluje całe życie osoby chorej.
Spis treści
Alkoholizm – objawy
Osoba chora najczęściej zaprzecza temu, że ma problem z alkoholem i zapewnia, że w każdej chwili może go odstawić, ale jest to tylko uciekanie przed problemami i próba wmówienia samemu sobie, że wszystko jest w porządku.
Podstawowymi objawami świadczącymi o alkoholizmie są:
- brak kontroli nad ilością przyjmowanego alkoholu
- głód alkoholowy
- objawy abstynencyjne, które pojawiają się w przypadku odstawienia alkoholu na dłuższy czas i tymi objawami są: nadmierna potliwość, nerwowość, bezsenność, nudności, drżenie mięśni
- sięganie po alkohol przy każdej okazji
- picie alkoholu w samotności
- sięganie po alkohol, aby złagodzić skutki intensywnego picia alkoholu dzień wcześniej
- utrata świadomości
- luki w pamięci
- stany lękowe.
Leczenie alkoholizmu – metody
Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces składający się na takie czynniki, jak:
- nazwanie problemu i przyznanie się do niego
- podjęcia leczenia, zaczynając od psychoterapii indywidualnej i grupowej, a kończąc na powrocie do codziennego życia, wprowadzając przy tym nowe nawyki i trzymając dystans w kontakcie z bodźcami obecnymi w świecie otaczającym osobę chorą
- nauka odpowiedniego radzenia sobie z próbami zachęcenia do spożywania alkoholu przez osoby trzecie.
Należy również pamiętać o tym, że pomimo ukończenia terapii, osoba pozostaje na zawsze osobą uzależnioną z ryzykiem powrotu do nałogu.
W Polsce przez wiele lat prowadzono farmakologiczne leczenie alkoholizmu, które polegało na podawaniu disulfiramu w formie doustnej lub w postaci tzw. “wszywki”, która była implantem umieszczonym pod skórą. Disulfiram jest substancją, która w połączeniu z alkoholem powoduje nadmierne gromadzenie się substancji toksycznej w organizmie, która nazywa się aldehydem octowym. Ta substancja powoduje reakcję alergiczną. Stosowanie tego leku ma na celu zniechęcenie chorego do spożywania alkoholu oraz zachęcenie do terapii. Obecnie stosowanie tego leku nie jest popularne.
Leczenie alkoholizmu powinno przebiegać pod okiem terapeuty oraz opiekuna. Niezwykle ważny jest również udział w spotkaniach AA, gdzie osoby mające problem z alkoholem mogą się wzajemnie wspierać i opowiadać o swoich problemach osobom, które doskonale je rozumieją.
W skład leczenia alkoholizmu wchodzi również detoks, które jest odtruwaniem organizmu. W tym czasie u chorego mogą nastąpić objawy związane z odstawieniem alkoholu. Nie są one przyjemne i łagodzone są poprzez podawanie elektrolitów, witamin i środków uspokajających.
Leczenie alkoholizmu prowadzone może być jako element codziennego życia i nie zawsze jest konieczność leczenia odwykowego w ośrodkach zamkniętych, które są do tego przeznaczone. W najtrudniejszych przypadkach konieczna może być nawet hospitalizacja pacjenta.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023