Przejdź do treści

Lek stosowany w chorobach serca został wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa

Lek stosowany w chorobach serca został wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa
Lek stosowany w chorobach serca został wycofany z obrotu. Powodem wada jakościowa/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, lek przyjmowany przez pacjentów z chorobami serca, Amiodaron Hameln, został wycofany z obrotu. Sprawdź, jakiej serii produktu dotyczy komunikat i czy nie przyjmowałaś go ty albo twoi bliscy.

Lek dla chorych na serce wycofany z obrotu

„Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał powiadomienie w systemie Rapid Alert o wycofaniu z obrotu serii (…) produktu leczniczego Amiodaron Hameln w związku z zaobserwowaniem zwiększonej krystalizacji produktu” – czytamy na stronie GIF, który podkreśla, że lek może stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów i pacjentek.

Ze względu na stwierdzenie wady jakościowej leku Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu w całym kraju całej jego serii.  Sprawdź, czy nie przyjmowałaś tego produktu:

  • Amiodaron Hameln (Amiodaroni hydrochloridum) 50 mg/ml,
  • numer serii: 139503A,
  • termin ważności: 09.2023,
  • podmiot odpowiedzialny: hameln pharma gmbh, Inselstraße 1, 31787 Hameln, Niemcy.

Kiedy stosuje się lek?

Amiodaron Hameln stosowany jest przy:

  • arytmiach komorowych, w tym przy częstoskurczu komorowym lub epizodach migotania komór;
  • arytmiach przedsionkowych, w tym migotaniu lub trzepotaniu przedsionków;
  • arytmiach węzła przedsionkowo-komorowego;
  • nawrotnym częstoskurczu węzłowym, np. u chorych z zespołem Wolffa-Parkinsona-White’a.

Leczenie preparatem odbywa się wyłącznie w warunkach szpitalnych, w których dostępne są urządzenia do monitorowania czynności serca, defibrylacji i stymulacji czynności serca.

Lek jest o tyle ważny, że wykorzystuje się go w leczeniu ciężkich zaburzeń rytmu serca, gdy inne metody są nieskuteczne lub przeciwwskazane. Wszystko dlatego, że podawany jest w formie koncentratu do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji. Stosuje się go więc wtedy, jeśli podanie doustne jest niemożliwe lub kiedy pojawia się konieczność uzyskania szybkiego działania.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.