Przejdź do treści

Takiego prezentu ślubnego się nie spodziewał. Teraz może rozpocząć nowe życie

Serce dla umierającego mężczyzny znalazło się w Neapolu \źródło:GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

47-letni Włoch dwa miesiące temu został ojcem. Jednak nie miał okazji nacieszyć się nową życiową rolą, bo przeszedł ciężki zawał. Rokowania były złe, a jego stan krytyczny. Postanowił na łożu śmierci ożenić się ze swoją partnerką, mamą córeczki. Kilkanaście godzin po ślubie stał się cud. 

„Bukiet” z próbówek do krwi

47-letni Włoch przebywał na oddziale intensywnej terapii szpitala Molinette w Turynie. Po ciężkim zawale jego serce nie pracowało tak jak trzeba. Konieczny był przeszczep tego narządu. Stan pacjenta był krytyczny: nie wierzył, że doczeka nowego, zdrowego serca. Przed śmiercią chciał spełnić swoje marzenie i ożenić się z matką swojej córeczki.

Ślub odbył się na oddziale intensywnej terapii kardiochirurgii szpitala Molinette w Turynie, gdzie stawił się przedstawiciel tamtejszego urzędu stanu cywilnego. Wokół łóżka pacjenta zawieszono balony z napompowanych rękawiczek chirurgicznych, a panna młoda  trzymała w rękach „bukiet” z probówek do krwi.

Zaledwie 12 godzin po zakończeniu uroczystości okazało się, że w oddalonym setki kilometrów Neapolu znalazło się dla mężczyzny serce.

Operacja, którą przeprowadził zespół kierowany przez dr. Massimo Boffina, trwała siedem godzin i zakończyła się pomyślnie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

„Niech to będzie początek nowego szczęśliwego życia razem” – powiedział dyrektor szpitala Citta della Salute, Giovanni La Valle, cytowany przez włoskie media.

Przeszczep serca: kiedy się go wykonuje?

Przeszczep serca jest operacją, którą wykonuje się w przypadku ciężkiej niewydolności narządu, gdy zawiodły inne metody leczenia. Procedura polega na pobraniu organu od martwego dawcy i umieszczeniu go zamiast chorego narządu. Jest to skomplikowana operacja kardiochirurgiczna, którą wykonuje się w specjalistycznych ośrodkach.

Kwalifikacja do przeszczepu serca jest procesem, który pozwoli ustalić możliwość przeprowadzenia operacji u chorego. Diagnostyka obejmuje wykonanie badań umożliwiających m.in. ocenę funkcjonowania układu oddechowego, krążeniowego, krwionośnego. Pacjenta bada się również pod kątem występowania chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy), nowotworowych i infekcyjnych. Istotna jest też ocena funkcjonowania poszczególnych narządów, np. nerek. Analiza psychospołeczna pozwala z kolei określić zdolność pacjenta do prowadzenia określonego stylu życia po operacji. Kolejnym kryterium kwalifikacyjnym jest wiek. Pierwszeństwo w kolejce oczekujących na operację przeszczepu serca mają ludzie przed 70. rokiem życia.

Przeszczep serca jest operacją kardiochirurgiczną, która polega umiejscowieniu narządu od dawcy w miejsce chorego u biorcy. Serce pobiera się od zmarłego dawcy pod warunkiem, że za życia nie wyraził on sprzeciwu w kwestii oddania organów po śmierci. Operacja przeszczepu serca trwa długo, co najmniej kilka godzin. Na czas trwania zabiegu wpływa wiele czynników, m.in. doświadczenie zespołu wykonującego zabieg, warunki anatomiczne oraz stan pacjenta.

Klasyczna technika operacyjna polega na połączeniu naczyń tętniczych wychodzących z serca dawcy (aorta i pień płucny) do naczyń biorcy. Tylna część prawego i lewego przedsionka serca operowanego pacjenta zostaje pozostawiona.

 

Żródło:www.gazzettadalba.it

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.