Przejdź do treści

Serca od świni przeszczepiono dwóm osobom. To kolejny przełom w transplantologii

Lekarze w trakcie operacji pacjenta
Serca od świni przeszczepiono dwóm osobom. To kolejny przełom w transplantologii/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy przeszczepili genetycznie zmodyfikowane serca od świni pacjentom, u których wcześniej stwierdzono śmierć mózgową. Stan obu pacjentów był monitorowany przez 72 godziny. Przeszczepione serca podjęły pracę i biły bez żadnych oznak odrzucenia. 

Milowy krok w transplantologii

Do przełomowych międzygatunkowych przeszczepów doszło w należącym do Uniwersytetu w Nowym Jorku Instytucie Langone Transplant. To właśnie tam lekarze przeszczepili genetycznie zmodyfikowane serca od świń dwóm pacjentom, u których wcześniej stwierdzono śmierć mózgową. Rodziny obu pacjentów przekazały ciała swoich bliskich naukowcom. Transplantacja narządów została przeprowadzona na osobach w stanie śmierci mózgowej, by naukowcy mogli przeprowadzić dogłębne analizy, które nie są możliwe u żywych pacjentów. W ten sposób eksperci mogli pobierać próbki tkanek oraz robić zdjęcia narządu zaraz po zabiegu. W innym przypadku musieliby skupić się na utrzymywaniu funkcji życiowych chorego.

Jak poinformowano, pierwsza transplantacja odbyła się 16 czerwca, druga 6 lipca. Operacje się udały, a nowe serca – 72-letniego weterana z Wietnamu i 64-letniej mieszkanki Nowego Jorku – podjęły pracę bez wspomagania aparaturą.

„Byliśmy w stanie uchwycić w czasie rzeczywistym wszystko, co działo się w ciągu tych 72 godzin. Gdyby biorca był zupełnie żywym człowiekiem, nie bylibyśmy w stanie tego zrobić. Można by było uzyskać tylko kilka zdjęć tego, co działo się w sercu. Wiedza, którą teraz zdobyliśmy, jest ogromna” – wyjaśnił dr Robert Montgomery, dyrektor Instytutu Transplantologii Akademickiego Centrum Medycznego NYU Langone Health.

Serca pochodzące od zwierząt biły dla chorych przez 72 godziny, dzięki temu, że zostały wcześniej zmodyfikowane genetycznie. Każde z nich uzyskało dziesięć modyfikacji, które mają zapobiec natychmiastowemu odrzuceniu narządu. Cztery z nich dotyczyły genów świni, by zapobiec nieprawidłowemu wzrostowi serca. Pozostałe miały na celu „zwiększenie kompatybilności” między tkankami ludzkimi a świńskimi. Jak czytamy w informacji prasowej Instytutu Transplantologii Langone, u obu pacjentów nie wykryto również obecności świńskiego wirusa cytomegalii (pCMV).

Sala operacyjna

Historyczny przeszczep genetycznie zmodyfikowanego serca świni człowiekowi

Amerykańscy lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland 7 stycznia przeszczepili człowiekowi organ od świni genetycznie zmodyfikowanej tak, by nie wytwarzał cukru, który występuje we wszystkich komórkach tych zwierząt i jest odpowiedzialny za natychmiastowe odrzucenie narządu.

Pionierska operacja została przeprowadzona w celu ratowania życia Davida Bennetta. Dla 57-letniego pacjenta była to ostatnia szansa, ponieważ nie kwalifikował się do przeszczepu ludzkiego serca. Przed operacją był przykuty do łóżka i podłączony do maszyny, dzięki której żył. Po przeszczepie serca stan chorego zaczął się poprawiać, a mężczyzna nawet stanął na nogi i rozpoczął rehabilitację. Niestety dwa miesiące po operacji David zmarł. Nie ustalono jeszcze dokładnej przyczyny zgonu.

Lekarze od dziesięcioleci starają się wykorzystać zwierzęce organy do ratowania ludzi. Do tej pory przy każdej próbie organizm ludzki odrzucał organy zwierzęce.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.