Przejdź do treści

Łykasz żelazo? Oto prawidłowe zasady suplementacji

Żelazo - suplementacja / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Żelazo to składnik mineralny, bez którego organizm nie będzie sprawnie funkcjonował. To właśnie jego niedobór powoduje anemię. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy powinien uzupełniać poziom żelaza. Chodzi o hemachromatozę, czyli schorzenie związane z nadmiarem tego składnika w organizmie. O czym jeszcze warto wiedzieć? Farmaceutka Zofia Winczewska wyjaśnia.

Żelazo – suplementacja

„Każdorazowa suplementacja żelaza musi wynikać z rzeczywistych wskazań i być monitorowana. Nadmiar żelaza jest szkodliwy, prowadzi do dysbiozy i zaburzeń mikroflory jelit, a także jest źródłem wolnych rodników działających prozapalnie” – pisze w swoim najnowszym poście Zofia Winczewska, farmaceutka.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o żelazie

„Warto łączyć żelazo z laktoferyną (LF), która korzystnie oddziałuje na wchłanianie żelaza i niweluje nieprzyjemne skutki uboczne, nierzadko towarzyszące terapii żelazem. LF wychwytuje i wiąże jony żelaza. Tym samym reguluje poziom żelaza w ustroju, jednocześnie ograniczając dostęp do “prowiantu” patogennym drobnoustrojom, hamując ich rozwój. W badaniach na kobietach ciężarnych wykazano nawet, że laktoferyna stosowana w pojedynkę była skuteczniejsza od preparatów żelaza bez uciążliwych skutków ubocznych” – wymienia farmaceutka.

Ekspertka dodaje, że korzystnym dodatkiem może być także probiotyk (mianowicie Lactobacillus plantarum 299v). W badaniach wykazano, że poprawiał wchłanialność żelaza i korygował dysbiozę.

Dobrze tolerowaną postacią żelaza jest forma elementarna. Ma lepszą biodostępność, lepiej się wchłania i jest „łagodniejsza” dla przewodu pokarmowego od klasycznych soli żelaza. Nie powoduje też metalicznego posmaku i przebarwienia zębów. Dobrym rozwiązaniem może być także postać liposomalna.

daria rybicka

Z czym łączyć (i nie) żelazo?

„Uwaga na multiwitaminy! Często do takiego pakietu jest dodawane żelazo, jeżeli nie potrzebujesz – nie bierz żelaza „na zaś”. Nie łącz żelaza z magnezem, cynkiem, wapniem ani NLPZ (ibuprofen, diklofenak, naproksen) czy IPP (omeprazol, pantoprazol). Z kolei żelazo lubi się z witaminą C, która podbija wchłanianie żelaza” – dodaje Zofia Winczewska.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Po ostatnim lajwie wpadło sporo zapytań o suplementację żelaza. Spisałam więc dziś kilka wartościowych i ważnych moim zdaniem wskazówek. ? 1. Każdorazowa suplementacja żelaza musi wynikać z rzeczywistych wskazań i być monitorowana- nadmiar żelaza jest szkodliwy- prowadzi do dysbiozy i zaburzeń mikroflory jelit, a także jest źródłem wolnych rodników działających prozapalnie. ❗️ 2. Warto łączyć żelazo z laktoferyną (LF), która korzystnie oddziałuje na wchłanianie żelaza i niweluje nieprzyjemne skutki uboczne- nierzadko towarzyszące podczas terapii żelazem. LF wychwytuje i wiąże jony żelaza– tym samym reguluje poziom żelaza w ustroju jednocześnie ograniczając dostęp do “prowiantu” patogennym drobnoustrojom hamując ich rozwój. W badaniach na kobietach ciężarnych wykazano nawet, że laktoferyna stosowana w pojedynkę była skuteczniejsza od preparatów żelaza (!!) bez uciążliwych skutków ubocznych. ? 3. Korzystnym dodatkiem może być także probiotyk (mianowicie Lactobacillus plantarum 299v)- w badaniach wykazano, że poprawiał wchłanialność żelaza i korygował dysbiozę. ? 4. Dobrze tolerowaną postacią żelaza jest forma elementarna- ma lepszą biodostepność, lepiej się wchłania i jest „łagodniejsza” dla przewodu pokarmowego od klasycznych soli żelaza. Nie powoduje też metalicznego posmaku i przebarwienia zębów. Dobrym rozwiązaniem może być także postać liposomalna. ? 5. Uwaga na multiwitaminy! Często do takiego pakietu jest dodawane żelazo- jeżeli nie potrzebujesz- nie bierz żelaza „na zaś”. ?‍♀️ 6. Nie łącz żelaza z magnezem/cynkiem/wapniem ani NLPZ (ibuprofen, diklofenak, naproksen) czy IPP (omeprazol, pantoprazol). ❌ 7. Z kolei żelazo lubi się z witaminą C, która podbija wchłanianie żelaza. ✅? Temat wyczerpany? Czekam na dyskusję w komentarzach! ?? #żelazo#suplementacja#anemia#leki#leczenie#zdrowie#farmaceutka#zdrowystylzycia#liposomy

Post udostępniony przez Zosia Winczewska (@zosia_winczewska)

Zofia Winczewska

„Farmaceutka pomagająca w racjonalnej suplementacji, blogerka, szkoleniowiec” – tak o sobie mówi mgr Zofia Winczewska. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych, a jej konta na Instagramie i Facebooku obserwuje coraz więcej osób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dożylne podanie żelaza w anemii. Nie dla wszystkich

Kobieta leży

Złe nawyki, które odbierają ci energię. Zobacz, czego warto się pozbyć

Fosfolipidy skuteczne w leczeniu chorób wątroby i nie tylko. To lek czy suplement?

GABA – jakie ma znaczenie dla organizmu i co warto wiedzieć o tym kwasie?

Dlaczego warto stosować produkty działające profilaktycznie oraz wspomagająco w infekcji wirusowej*?

Jak selen i cynk działają na potencję i libido?

Nie masz pomysłu na prezent dla bliskiej osoby? W te święta mądrze zainwestuj… w jej odporność!

Uważano, że ta choroba zamieni rodzaj ludzki w „pokolenie widma”, a towarzyszący jej zielonkawy odcień skóry wywoływał panikę. Jak kiedyś leczono blednicę?

Twój mocz pachnie inaczej niż zwykle? Oto 7 możliwych przyczyn

relaksująca się młoda kobieta

9 witamin i minerałów, które pomogą ci lepiej spać

86-latek przedawkował witaminę B6 / istock

Mężczyzna przyjmował 70-krotnie wyższą dawkę witaminy B6 niż zakładają zalecenia. 86-latek utracił zdolność chodzenia

Kolagen do picia w szklance

Kolagen do picia to dobry sposób na redukcję zmarszczek i ból stawów? Małgorzata Ponikowska wyjaśnia, czy shoty kolagenowe to hit czy kit

Przedawkowanie witaminy C – przyczyny, objawy, postępowanie

Kobieta łykała preparat dla koni / istock

Kobieta przyjmowała witaminę D w formie preparatu dla koni. „Jesteś koniem – bierzesz dawki dla konia. Nie jesteś koniem – nie bierzesz końskich dawek” – apeluje ekspert

Ile ważna jest recepta? Czym różni się recepta papierowa od e-recepty?

Co robić wieczorem, by budzić się rano rześką i wyspaną? 5 nawyków, które zmieniają wszystko

Poznaj patenty trenerów i dietetyków na lepszą przemianę materii

Moda na kawę z grzybami ma sens? Sprawdziłyśmy, czy grzyby funkcjonalne to dobry sposób na lepsze zdrowie i nastrój

Kozłek lekarski – na bezsenność, stany lękowe i PMS. Właściwości, dawkowanie i uprawa

Jak długo trzeba brać suplementy, żeby zauważyć rezultaty?

Niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jakie są przyczyny i objawy anemii, jak ją leczyć, jakie badania wykonać?

Postbiotyki - czym są? / pexels

Postbiotyki. O tym, czym są, gdzie je znajdziemy i czy warto się nimi zainteresować, mówi Ewa Kowalska

Witamina D - kiedy ją przyjmować? / pexels

Łykasz witaminę D? Wyjaśniamy, o jakiej porze dnia najlepiej ją przyjmować

zdrowe jedzenie

Naturalne odkwaszanie organizmu – czy ma sens? Jak to zrobić?