Przejdź do treści

Małogłowie – przyczyny, objawy i rokowania. Kiedy stwierdza się to schorzenie?

wirus zika, powodujący małogłowie
Fot. sveta / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!

Małogłowie to określenie dotyczące mniejszych rozmiarów głowy względem wartości referencyjnych dla danego wieku. Jest jednym z częściej spotykanych objawów w diagnostyce neonatologicznej, pediatrycznej i neurologicznej. Małogłowie u noworodka i płodu świadczy często o nieprawidłowościach w przebiegu ciąży.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Ewelina Stefanowicz
lekarz

W podziale małogłowia rozróżnia się małogłowie pierwotne i wtórne. Objawy związane są z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego i niepełnosprawnością intelektualną. Niestety, małogłowie jest chorobą nieuleczalną, warto więc pamiętać o odpowiedniej profilaktyce – wielu przypadkom małogłowia można zapobiec.

Małogłowie – przyczyny

Małogłowie jest schorzeniem dość częstym, jego występowanie szacuje się na poziomie 0,1% populacji. Małogłowie u dzieci spowodowane jest szeregiem czynników zarówno genetycznych, jak i środowiskowych, zależnych częściowo od matki.

Klasyczny podział mikrocefalii dzieli się na pierwotne oraz wtórne. Małogłowie pierwotne pojawia się przed 32. tygodniem życia płodowego. Spowodowane jest zmniejszeniem liczby neuronów i jest skutkiem zatrzymania się rozwoju układu nerwowego.

O małogłowiu wtórnym mówi się po 32. tygodniu życia płodowego. Powstaje ono w wyniku zaburzeń tworzenia wypustek przy zachowanej prawidłowej liczbie neuronów. Skutkuje procesem neurodegeneracyjnym centralnego układu nerwowego. Występuje w chorobach metabolicznych. Czynniki środowiskowe mają prawdopodobnie duży wpływ na jego powstanie.

Małogłowie można podzielić ze względu na przyczynę na:

  • małogłowie niegenetyczne: spowodowane niedokrwieniem i niedotlenieniem układu nerwowego, krwawieniami do OUN, wrodzonymi chorobami infekcyjnymi – wirusem różyczki, cytomegalii, opryszczki czy toksoplazmozą, związkami chemicznymi – wewnątrzmaciczną ekspozycją na alkohol, tytoń, leki przeciwpadaczkowe, a także chorobami matki w ciąży – cukrzycą, oraz czynnikami socjalnymi, na przykład stanem odżywienia ciężarnej,
  • małogłowie genetyczne: aberracje chromosomowe, np. zespół Downa, zespół Pataua, delecje 18. chromosomu, zespoły niestabilności chromosomów, małogłowie rodzinne, zespoły mikrodelecyjne, np. zespół Angelmana, oraz choroby wieloczynnikowe.

Obecnie mówi się głośno o związku małogłowia z wirusem Zika, który transmitowany jest przez komary. Do zachorowań dochodzi najczęściej na terenie Ameryki Południowej. Dotychczas uważano, że nie powoduje żadnych powikłań.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Lekarz badający na czym polega wodogłowie

Jak diagnozuje się małogłowie?

Małogłowie stwierdza się na podstawie pomiaru obwodu głowy w najszerszym miejscu – od okolicy nad wałami nadoczodołowymi, do najbardziej wystającej części kości potylicznej. Obwód głowy w małogłowiu wynosi poniżej -3 odchyleń standardowych (SD) dla danej płci oraz wieku.

Należy pamiętać, że pomiar małogłowia u noworodka powinien być każdorazowo porównywany z wartością występującą u rodziców. Rozróżnia się małogłowie względne, kiedy proporcje ciała są zachowane, oraz bezwzględne – w przypadku znaczącej różnicy między wielkością ciała a czaszką.

Małogłowie objawia się w ciąży nieprawidłowymi proporcjami w pomiarach główki płodu, które oceniane są podczas rutynowo wykonywanych badań ultrasonograficznych.

Objawy małogłowia u dorosłych i dzieci

Małogłowie u dorosłych i dzieci daje dolegliwości głównie ze strony układu nerwowego, co jest wynikiem zmniejszenia neuronów lub zdolności do wytwarzania połączeń. Skutkiem małogłowia jest niepełnosprawność intelektualna, co zauważalne jest już od najmłodszych lat życia dziecka. Dodatkowo mogą pojawić się napady padaczkowe, porażenia.

Inne objawy zależne są od przyczyny, która wywołała chorobę. Małogłowie występuje często ze zmniejszeniem masy ciała, innymi wadami układu kostnego, narządu wzroku oraz innych zmysłów.

Zobacz także

Małogłowie – rokowania

Rokowania w małogłowiu zależą od przyczyny choroby i zaawansowania powstałych podczas życia płodowego zmian. Nie jest to zazwyczaj schorzenie śmiertelne, małogłowia jednak nie można wyleczyć. Większość chorych ma upośledzenie w funkcjonowaniu w życiu społecznym, niepełnosprawność umysłowa jest zaawansowana na różnym poziomie.

Duże znaczenie w poprawie funkcjonowania w małogłowiu u dorosłych i dzieci ma rehabilitacja. Stosuje się ćwiczenia usprawniające, terapię ruchową i indywidualne podejście w edukacji. Leczenie opiera się jedynie na łagodzeniu objawów choroby.

Profilaktyka

Warto pamiętać, że rozwojowi schorzenia, jakim jest małogłowie, można w wielu przypadkach zapobiec. Należy wstrzymać się od palenia papierosów oraz picia alkoholu w czasie ciąży. Ogromne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie się do posiadania potomstwa – przyjmowanie kwasu foliowego, zastosowanie odpowiednich szczepień, wykonanie badań na przeciwciała w niektórych chorobach, monitorowanie przebiegu ciąży w gabinecie ginekologicznym, unikanie kontaktu z osobami cierpiącymi na choroby zakaźne.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

K. Szczałuba, Małogłowie jako częsty objaw w praktyce klinicznej – diagnostyka różnicowa z uwzględnieniem etiopatogenezy, „Neurologia Dziecięca”, Vol. 15/2006, nr 30.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Stan wegetatywny – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

„Tam, gdzie ktoś inny zastanawia się trzy razy czy iść i zaryzykować, tam Polak już jest”. O medycynie ekstremalnej mówi Dariusz Jaroń, autor książki „Ekstremalni”

Sekwencjonowanie DNA – cel, etapy i metody badania

Badania kliniczne – bezpieczeństwo i zasady. Czy każdy może poddać się testom klinicznym?

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy i radzenie sobie z brakiem przyjemności przy wykonywaniu codziennych obowiązków

Kobieta podczas bólu menstruacyjnego

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Kobieta śpi - paraliż senny

Paraliż senny – co to jest, jakie są jego przyczyny i objawy?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

×