Przejdź do treści

Małogłowie – przyczyny, objawy i rokowania. Kiedy stwierdza się to schorzenie?

wirus zika, powodujący małogłowie
Fot. sveta / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Małogłowie to określenie dotyczące mniejszych rozmiarów głowy względem wartości referencyjnych dla danego wieku. Jest jednym z częściej spotykanych objawów w diagnostyce neonatologicznej, pediatrycznej i neurologicznej. Małogłowie u noworodka i płodu świadczy często o nieprawidłowościach w przebiegu ciąży.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Ewelina Stefanowicz
lekarz

W podziale małogłowia rozróżnia się małogłowie pierwotne i wtórne. Objawy związane są z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego i niepełnosprawnością intelektualną. Niestety, małogłowie jest chorobą nieuleczalną, warto więc pamiętać o odpowiedniej profilaktyce – wielu przypadkom małogłowia można zapobiec.

Małogłowie – przyczyny

Małogłowie jest schorzeniem dość częstym, jego występowanie szacuje się na poziomie 0,1% populacji. Małogłowie u dzieci spowodowane jest szeregiem czynników zarówno genetycznych, jak i środowiskowych, zależnych częściowo od matki.

Klasyczny podział mikrocefalii dzieli się na pierwotne oraz wtórne. Małogłowie pierwotne pojawia się przed 32. tygodniem życia płodowego. Spowodowane jest zmniejszeniem liczby neuronów i jest skutkiem zatrzymania się rozwoju układu nerwowego.

O małogłowiu wtórnym mówi się po 32. tygodniu życia płodowego. Powstaje ono w wyniku zaburzeń tworzenia wypustek przy zachowanej prawidłowej liczbie neuronów. Skutkuje procesem neurodegeneracyjnym centralnego układu nerwowego. Występuje w chorobach metabolicznych. Czynniki środowiskowe mają prawdopodobnie duży wpływ na jego powstanie.

Małogłowie można podzielić ze względu na przyczynę na:

  • małogłowie niegenetyczne: spowodowane niedokrwieniem i niedotlenieniem układu nerwowego, krwawieniami do OUN, wrodzonymi chorobami infekcyjnymi – wirusem różyczki, cytomegalii, opryszczki czy toksoplazmozą, związkami chemicznymi – wewnątrzmaciczną ekspozycją na alkohol, tytoń, leki przeciwpadaczkowe, a także chorobami matki w ciąży – cukrzycą, oraz czynnikami socjalnymi, na przykład stanem odżywienia ciężarnej,
  • małogłowie genetyczne: aberracje chromosomowe, np. zespół Downa, zespół Pataua, delecje 18. chromosomu, zespoły niestabilności chromosomów, małogłowie rodzinne, zespoły mikrodelecyjne, np. zespół Angelmana, oraz choroby wieloczynnikowe.

Obecnie mówi się głośno o związku małogłowia z wirusem Zika, który transmitowany jest przez komary. Do zachorowań dochodzi najczęściej na terenie Ameryki Południowej. Dotychczas uważano, że nie powoduje żadnych powikłań.

Lekarz badający na czym polega wodogłowie

Jak diagnozuje się małogłowie?

Małogłowie stwierdza się na podstawie pomiaru obwodu głowy w najszerszym miejscu – od okolicy nad wałami nadoczodołowymi, do najbardziej wystającej części kości potylicznej. Obwód głowy w małogłowiu wynosi poniżej -3 odchyleń standardowych (SD) dla danej płci oraz wieku.

Należy pamiętać, że pomiar małogłowia u noworodka powinien być każdorazowo porównywany z wartością występującą u rodziców. Rozróżnia się małogłowie względne, kiedy proporcje ciała są zachowane, oraz bezwzględne – w przypadku znaczącej różnicy między wielkością ciała a czaszką.

Małogłowie objawia się w ciąży nieprawidłowymi proporcjami w pomiarach główki płodu, które oceniane są podczas rutynowo wykonywanych badań ultrasonograficznych.

Objawy małogłowia u dorosłych i dzieci

Małogłowie u dorosłych i dzieci daje dolegliwości głównie ze strony układu nerwowego, co jest wynikiem zmniejszenia neuronów lub zdolności do wytwarzania połączeń. Skutkiem małogłowia jest niepełnosprawność intelektualna, co zauważalne jest już od najmłodszych lat życia dziecka. Dodatkowo mogą pojawić się napady padaczkowe, porażenia.

Inne objawy zależne są od przyczyny, która wywołała chorobę. Małogłowie występuje często ze zmniejszeniem masy ciała, innymi wadami układu kostnego, narządu wzroku oraz innych zmysłów.

Zobacz także

Małogłowie – rokowania

Rokowania w małogłowiu zależą od przyczyny choroby i zaawansowania powstałych podczas życia płodowego zmian. Nie jest to zazwyczaj schorzenie śmiertelne, małogłowia jednak nie można wyleczyć. Większość chorych ma upośledzenie w funkcjonowaniu w życiu społecznym, niepełnosprawność umysłowa jest zaawansowana na różnym poziomie.

Duże znaczenie w poprawie funkcjonowania w małogłowiu u dorosłych i dzieci ma rehabilitacja. Stosuje się ćwiczenia usprawniające, terapię ruchową i indywidualne podejście w edukacji. Leczenie opiera się jedynie na łagodzeniu objawów choroby.

Profilaktyka

Warto pamiętać, że rozwojowi schorzenia, jakim jest małogłowie, można w wielu przypadkach zapobiec. Należy wstrzymać się od palenia papierosów oraz picia alkoholu w czasie ciąży. Ogromne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie się do posiadania potomstwa – przyjmowanie kwasu foliowego, zastosowanie odpowiednich szczepień, wykonanie badań na przeciwciała w niektórych chorobach, monitorowanie przebiegu ciąży w gabinecie ginekologicznym, unikanie kontaktu z osobami cierpiącymi na choroby zakaźne.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

K. Szczałuba, Małogłowie jako częsty objaw w praktyce klinicznej – diagnostyka różnicowa z uwzględnieniem etiopatogenezy, „Neurologia Dziecięca”, Vol. 15/2006, nr 30.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Podniebienie gotyckie – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka w nosie. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?