Przejdź do treści

Maseczki na trądzik – domowe sposoby na trudną cerę

Maseczki na trądzik – domowe sposoby na trądzik Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trądzik młodzieńczy to najpowszechniejsza choroba skóry w młodzieńczym wieku. Powstające w jej przebiegu zmiany skórne (zmiany zapalne i zaskórniki) często stają się dla wielu młodych osób przyczyną kompleksów. Jak pozbyć się wągrów domowymi sposobami? Jak zrobić maseczkę na twarz? Co jest skutecznym środkiem na przebarwienia po trądziku i blizny?

Przepisy na domowe maseczki na trądzik

Aby zmniejszyć trądzik i zapobiec powstawaniu kolejnym zmianom, można stosować domowe maseczki na trądzik. Mają one podobne działanie:

  • łagodzą zmiany zapalne,
  • zwężają pory,
  • oczyszczają skórę,
  • delikatnie wyrównują koloryt skóry,
  • rozjaśniają skórę,
  • pomagają usunąć wągry (zaskórniki) z nosa, brody, czoła.

Wszystkie maseczki należy stosować maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Częstsze stosowanie może prowadzić do przesuszenia skóry i nasilenia trądziku.

Maseczka z drożdży

Najtańszą maseczką, która poprawi stan twojej cery, jest maseczka z drożdży. Do jej przygotowania wystarczy ćwierć kostki drożdży wymieszana z dwiema łyżkami mleka. Tak przygotowaną mieszankę należy położyć na twarz i zmyć po 10 minutach. Stworzenie takiej maseczki kosztuje grosze (cena za kostkę drożdży to 1,50 zł). Maseczka z drożdży jest bardzo delikatna, więc nie powinna wywołać podrażnień.

Maseczka z ogórka

Maseczka z ogórka jest równie tania, szybka i bezpieczna jak maseczka z drożdży. Do przygotowania jej najprostszej wersji wystarczy zetrzeć na tarce świeży ogórek średniej wielkości i taką masę położyć na oczyszczoną twarz. Maseczkę należy spłukać po 15 minutach. Jeśli zależy ci na rozjaśnieniu przebarwień po trądziku, dodaj do maseczki łyżeczkę soku z cytryny i łyżkę jogurtu naturalnego.

Hydrolat aloesowy

Jak zwalczyć trądzik na plecach?

W przypadku ropnych zmian zapalnych na plecach (tzw. krostki) zalecane jest stosowanie czarnego mydła, które ma silne właściwości peelingujące. Można też zastosować peeling kawowy. Wystarczy zmieszać zmieloną kawę z olejem roślinnym, na przykład oliwą z oliwek, olejem kokosowym lub arganowym. Należy to zrobić w proporcji 3 łyżki kawy na 2-3 łyżki oleju. Peelingu kawowego nie poleca się stosować na twarz, ponieważ może być dla niej za silny (zwłaszcza w przypadku cery wrażliwej).

Jak pozbyć się przebarwień po trądziku?

Po zapalnych zmianach skórnych często pozostają czerwone przebarwienia (plamy) lub blizny potrądzikowe. Najskuteczniejszym sposobem, aby całkowicie pozbyć się blizn po trądziku, są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej takie jak laserowy peeling węglowy lub zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego.

Dużą skuteczność w zmniejszaniu widoczności blizn po trądziku przynosi stosowanie przeznaczonych do tego kremów rozjaśniających i złuszczających. Są to preparaty zwykle zawierające w swoim składzie srebro koloidalne, śluz ślimaka lub masę perłową. Blizny i przebarwienia potrądzikowe można stopniowo wybielić maseczką z aloesu. Aby ją zrobić, potrzebujesz żelu z aloesu (dostępny w aptece pod nazwą Aloe Vera żel) albo przeciąć liść rośliny. Do mikstury możesz dodać miąższ z ogórka, miód lub białko kurze. Maseczkę nałóż na twarz i po upływie 10-15 minut spłucz.

kobieta trzymająca aloes

Maści na trądzik bez recepty

Poza domowymi sposobami w walce trądzikiem warto zastosować też gotowe żele, kremy i maści na trądzik. Bez recepty kupisz w aptece preparaty do cery trądzikowej takich firm jak Pharmaceris, Iwostin, Cetaphil. Najskuteczniejsza maść na trądzik to ta zawierająca nadtlenek benzoilu, np. Benzacne 10% żel (cena ok. 20 zł). Przeciwwskazaniem do stosowania maści na trądzik zawierających nadtlenek benzoilu jest ciąża, karmienie piersią, atopowe zapalenie skóry.

W aptece dostępna jest też glinka zielona (maseczka), która bardzo skutecznie reguluje wydzielanie sebum i zapobiega powstawaniu zmian zapalnych. Jeśli domowe sposoby na trądzik nie pomagają, należy udać się do lekarza dermatologa.

Źródła:

  1. Cieślik, K. Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), „Postępy Fitoterapii” 2015, t. 16, nr 2, s. 117-124.
  2. Guida, S., Fulgione, E., D’Ambra, I., Babino, G., Pellacani, G., & Farnetani, F. (2020). Carbon Peel Laser Technique to Improve Skin Quality: Back to Science!. Dermatology practical & conceptual10(4), e2020113. https://doi.org/10.5826/dpc.1004a113
  3. Noszczyk, M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  4. Skorupińska, Agata. Zastosowanie ciepłolecznictwa w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA, „Kosmetologia Estetyczna”, 1, 2017, 57.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.