Przejdź do treści

Masz problemy z zasypianiem w nowym miejscu? Naukowcy dowiedli, w czym tkwi problem

Kobieta śpi w łóżku
Nigdy nie możesz zasnąć w nowym miejscu? Naukowcy dowiedli, w czym tkwi problem/ Pexels, fot. Karolina Grabowska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu w Salzburgu oraz Uniwersytetu w Bazylei, w trakcie snu w nowym miejscu nasz mózg przechodzi w „tryb przetwarzania wartowniczego”. Przez nieznane odgłosy śpimy, wykazując czujność na ewentualne niebezpieczeństwo. 

Efekt pierwszej nocy – co za niego odpowiada?

Efekt pierwszej nocy, jak nazywa się zjawisko bezsenności w nowym miejscu, dopada wiele osób. Badacze z Uniwersytetu w Salzburgu oraz Uniwersytetu w Bazylei wykazali, że jest na to jednak naukowe wytłumaczenie. Eksperci monitorowali sen 17 ochotników, a wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie naukowym „Journal of Neuroscience”.

W grupie badanych osób, których średni wiek wynosił 23 lata, większość stanowiły kobiety. Naukowcy przez dwie doby badali sen uczestników w laboratorium, monitorując aktywność ich mózgu za pomocą aparatu do elektroencefalografii (EEG).

Pierwsza noc w czasie eksperymentu miała na celu oswojenie badanych osób z nowym miejscem. W trakcie kolejnych czterech nocy uczestnikom podczas snu odtwarzano 90-minutowe nagranie dźwiękowe ludzkiej mowy. Głosy z taśmy należały do bliskiej (rodzica, partnera/partnerki) lub do obcej osoby. W każdym przypadku powtarzano trzy imiona, z których jedno należało do uczestnika badania. Jak wykazali naukowcy, nieznane odgłosy generowały większą aktywność mózgu śpiących w porównaniu z głosami znanych im osób.

Kobieta z kołdrą i kubkiem kawy, który trzyma w ręce

Różnice w reakcji mózgu

Badacze zaobserwowali również wzrost liczby kompleksów K, które są są rodzajem fal mózgowych wrażliwych na hałasy i reagujących na zmiany otoczenia. Brak równowagi pracy mózgu wiązał się z mniej efektywnym snem i wybudzeniem. Autorzy badania zmniejszali jednak głośność nagrania w momencie, kiedy uczestnik był bliski przebudzeniu. Dzięki temu zauważyli, że różnice w reakcji mózgu znikały, jeśli nie doszło do wywołania kompleksów K.

„Dynamiczna reaktywność na zewnętrzne informacje sensoryczne umożliwia mózgowi wejście w tryb przetwarzania wartowniczego, w którym angażuje się w różne procesy wewnętrzne zachodzące podczas snu, przy jednoczesnym zachowaniu zdolności do przetwarzania istotnych zewnętrznych informacji sensorycznych” – tłumaczą eksperci.

Jak podsumowali, dźwięki nowego otoczenia wywołują w mózgu konieczność monitorowania tego, co dzieje się wokół nas w razie wystąpienia niebezpieczeństwa. Prawdopodobnie jest to pozostałość po naszych przodkach, a nasze mózgi nie zdają sobie sprawy z tego, że nieznane nam np. dźwięki hotelowe nie stanowią zagrożenia.

 

Źródło: „Journal of Neuroscience”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.