Przejdź do treści

Mrowienia w głowie – przyczyny. Czy to oznaka choroby?

Mrowienia w głowie – przyczyny. Czy to oznaka choroby? Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Mrowienie w głowie powoduje dyskomfort, a także niepokój, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszą mu inne objawy. Powodem tych dolegliwości mogą być zarówno stosunkowo błahe infekcje górnych dróg oddechowych czy przewlekły stres, jak i choroby ogólnoustrojowe. Mrowienie w głowie, a precyzyjniej – skóry głowy, często pojawia się również w przebiegu chorób naskórka. Oto przegląd najczęściej diagnozowanych przyczyn. 

Czym jest mrowienie w głowie? 

Uczucie mrowienia w głowie opisywane jest na ogół przez pacjentów jako nieprzyjemne pulsowanie, kłucie, poczucie zmiany temperatury, a potocznie, jako przebieganie przez głowę prądu. Zespół tych dolegliwości określa się mianem parestezji, nazywanej inaczej czuciem opacznym, która pojawia się na ogół w przypadku uszkodzeń nerwów obwodowych lub w razie uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Co warto podkreślić, parestezje dotyczą nie tylko głowy, ale także jednej lub większej liczby kończyn oraz tułowia.

Przyczyny mrowienia w głowie 

Choć mrowienie w głowie wywołuje dyskomfort, a także zaniepokojenie, warto podkreślić, że w większości przypadków, jeśli nie towarzyszą mu inne dolegliwości, jest to niegroźny objaw. Z uczuciem mrowienia w głowie mamy do czynienia m.in. w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych i zapalenia zatok. Nieprzyjemne dolegliwości w obrębie głowy możesz także odczuwać w związku z dużą ilością stresu, którego doświadczasz. Mrowienie w głowie może być jednak także objawem poważniejszych zaburzeń psychosomatycznych, w tym stanów lękowych lub nerwicy. 

Mrowienie w głowie często towarzyszy także migrenie. Definiowana jest ona jako samoistny, na ogół jednostronny ból głowy, który pojawia się napadowo i trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Mrowienie charakterystyczne jest dla tzw. aury, czyli objawu występującego bezpośrednio przed napadem bólu. Co warte podkreślenia, aura migrenowa może trwać nawet kilka dni i ustępuje w chwili napadu bólu. Aura nie jest jednak wyłącznie objawem migreny, może pojawić się w przebiegu bólu głowy innego pochodzenia. Jeśli zatem odczuwasz mrowienie w głowie, które nie ustępuje w chwili pojawienia się dodatkowo bólu, warto pogłębić diagnostykę. 

Mrowienie w głowie od kręgosłupa? To możliwe. Samoistne bóle głowy, podczas których możesz odczuwać także mrowienie w głowie, mogą mieć źródło w dysfunkcjach i zaburzeniach odcinka szyjnego kręgosłupa. Dolegliwości te potęgowane są przez wszechobecny siedzący tryb pracy i życia oraz złe nawyki ruchowe. Jeśli borykasz się ze zmianami w odcinku szyjnym, charakterystyczne mrowienie może promieniować ponadto do rąk. Mrowienie w głowie występuje również jako symptom wielu poważniejszych schorzeń i chorób ogólnoustrojowych. Wśród nich wskazać można m.in.: 

Migrena u kobiet / istockphoto.com

Mrowienie skóry głowy 

Uczucie mrowienia często dotyczy także skóry głowy. Przyczyn należy wówczas upatrywać w chorobach skóry, których przebieg może objawiać się nie tylko mrowieniem, ale też świądem czy łuszczeniem naskórka. Jeśli odczuwasz mrowienie skóry głowy po zastosowaniu nowego szamponu lub odżywki, prawdopodobnie doszło do kontaktowej reakcji alergicznej. Pamiętaj, że podrażnić mogą także farby i inne produkty do koloryzacji włosów. Mrowienie skóry wraz z uciążliwym świądem pojawia się także w przypadku:  

Mrowienie w głowie – leczenie 

Jako że przyczyny mrowienia w głowie mogą być bardzo różne, nigdy nie wolno ich bagatelizować. Jeśli mają charakter przewlekły, nawracający lub nasilający się, bezwzględnie należy skonsultować to ze specjalistą. Zacznij od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który po zebraniu informacji skieruje cię do lekarza właściwej specjalizacji lub zleci badania.  

Czy i jak leczyć mrowienie w głowie? Wszystko zależy od etiologii dolegliwości. Jeśli powodem jest stres, stany lękowe lub nerwica, konieczna będzie konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna. Jeżeli to objaw chorób ogólnoustrojowych, należy zastosować indywidualnie dobraną terapię. W razie, gdy mrowienie dotyczy skóry głowy, leczenie wdroży dermatolog. Niekiedy jednak możesz tylko łagodzić te nieprzyjemne dolegliwości. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201 [dostęp 20.04.2023]. 
  2. Konecki K., Kochański B., Zukow W., Hagner W., Bóle głowy pochodzenia szyjnego – wybrane techniki wg metody Briana Mulligana, Journal of Health Sciences  2013, 3. 
  3. Wójcik-Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W., Migrena – rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 2.  
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dorota Wellman

Dorota Wellman o zmaganiach z przewlekłą chorobą: „Odcina mnie z życia, tracę wzrok”

Leczenie i domowe sposoby na pozbycie się łupieżu łojotokowego

Lek. Ewa Stawiarska apeluje: noście kaski

Lek. Ewa Stawiarska opowiada, co się wydarzyło na stoku i apeluje o jedną ważną rzecz. „Poczułam uderzenie w tył, ułamek sekundy i leżę”

Gęsia skórka. Dlaczego tak łatwo pomylić ją z rogowaceniem przymieszkowym?

Kobieta siedzi w aucie

„Osoby, które nigdy nie miały kontaktu z kimś cierpiącym na migrenę – proszę się przygotować na szok”. Youtuberka opublikowała wstrząsające historie migreników

Farmaceutka w aptece

Tego leku niedługo zabraknie w aptekach. Ucierpią osoby z migreną

Bóle głowy – rodzaje, objawy, diagnostyka. Co oznacza ból z tyłu głowy a co ból w skroniach?

Kobieta siedzi w fotelu i trzyma się za głowę. Boli ją głowa. Ma kręcone włosy

Ratunku, głowa mi pęka! O nieoczywistych przyczynach bólu głowy mówi specjalistka fizjoterapii Katarzyna Kowalik

Gdyby nie wizyta w salonie fryzjerskim, nie wiedziałaby, na co choruje. Teraz chce uświadamiać innych

Kobieta siedzi w łóżku, trzyma się ręką za głowę

Często boli cię głowa? Lekarka wyjaśnia, kiedy powinnaś zgłosić się na pilną konsultację

Zapalenie mieszków włosowych /fot. Pexels

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Kobieta

Czy antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazana przy migrenie? Wyjaśnia farmaceutka

Magdalena Boczarska-Jedynak

„L4 jest dla chorych ostatecznością, by nikt nie wiedział, że ich nieobecność w pracy kolejny raz spowodowana jest migreną” – mówi neurolożka Magdalena Boczarska-Jedynak

Kobieta

„Obrzęki twarzy mogą zniknąć, gdy rozprawisz się z tymi napięciami” – pisze o napięciowym bólu głowy Pani Fizjotrener

Badania obrazowe – rodzaje, wskazania, przebieg badania

Uraz głowy – rodzaje i udzielanie pierwszej pomocy

Kość gnykowa – budowa, funkcje, złamanie i torbiel

Urwany film po alkoholu – czym jest i jak mu zapobiec

Ropień mózgu – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Krwiak podtwardówkowy – przyczyny, objawy i leczenie

Kobieta stoi, ma zamknięte oczy

Jaki wpływ ma niewłaściwa postawa na ból głowy? Wyjaśnia fizjoterapeutka

wyspadek samochodowy

Wstrząs mózgu – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Kobieta

Jak odróżnić łupież od łuszczycy? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Dlaczego łupież ciągle wraca? Trycholog podpowiada, jak radzić sobie z łupieżem