3 min.
Mykologia (badanie mykologiczne) – na czym polega? Kiedy warto je przeprowadzić?

Mykologia (badanie mykologiczne) - na czym polega? Kiedy warto je przeprowadzić?
Badanie mykologiczne, które bywa również zamiennie określane jako mikologiczne, jest wykonywane u pacjentów, u których podejrzewa się występowanie grzybów w organizmie. Klasyfikacja grzybicy jest bardzo trudna, ponieważ choroba może być wywoływana przez wiele grzybów. Grzybicę najczęściej dzieli się na: drożdżyce, pleśnice, dermatofitozy oraz zakażenie mieszane. Wspomniane badanie ma na celu przeprowadzenie dokładnej diagnozy schorzeń, które zostały wywołane właśnie przez grzyby. Kiedy warto je przeprowadzić? Jak wygląda takie badanie i na czym konkretnie polega?
Badanie mykologiczne – czym jest?
Przed przystąpieniem do badania konieczne jest pobranie próbki. W zależności od obszaru zakażenia — pobranym materiałem mogą być włosy albo fragment paznokcia. Do badań wykorzystuje się również zeskrobinę. Jeżeli mamy do czynienia z zakażeniem miejsc wewnętrznych — wymaz jest pobierany z pochwy albo nawet z gardła. Pobrany od pacjenta materiał jest dokładnie badany i oceniany za pomocą specjalnego mikroskopu. Jeżeli obserwacja pod mikroskopem nie daje miarodajnych efektów, konieczne jest utworzenie tzw. hodowli grzyba. Czas rozwijania hodowli jest długi, dlatego od rozpoczęcia do zakończenia badań mija zazwyczaj dużo czasu — około kilku tygodni. Wyhodowany w ten sposób grzyb jest poddawany szczegółowej diagnostyce, zalicza się do niej również specjalne testy biochemiczne. Dzięki takiej analizie można ustalić, z jaką infekcją grzybiczą boryka się pacjent, a co za tym idzie — wprowadzić odpowiednią formę leczenia.
Kiedy warto przeprowadzić badanie mykologiczne?
O takim badaniu powinni pomyśleć przede wszystkim pacjenci, którzy obserwują u siebie wystąpienie charakterystycznych dla obecności grzybów objawów. Osoby chore najczęściej wskazują na wystąpienie zgrubień i zażółceń paznokci, pojawienie się upławów, pleśniawek, a nawet na mocne zaczerwienie i uporczywe swędzenie skóry. Poszczególne symptomy różnią się w zależności od miejsca, w którym rozwija się infekcja grzybicza. Może wystąpić również miejscowe łuszczenie się skóry, które postępuje wraz z upływem czasu. W zależności od rodzaju pobieranego patogenu pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje dotyczące ewentualnego przygotowania się do badania. W momencie, gdy do badania jest pobierana krew, albo płyn mózgowo-rdzeniowy nie ma potrzeby przygotowań. Inaczej jest w przypadku grzybic powierzchniowych. Pacjent nie może używać żadnych kosmetyków ani innych preparatów w ciągu ostatnich 24 godzin przed badaniem. Zaleca się również nieobcinanie paznokci przez tydzień oraz zrezygnowanie z ich malowania dobę przed badaniem. Pacjent nie powinien również stosować preparatów przeciwgrzybiczych, ponieważ mogłyby one spowodować, że wynik badania byłby niemiarodajny. Jeżeli pacjent przyjmuje na stałe jakieś leki albo jest w trakcie zażywania antybiotyków — istotne jest poinformowanie o tym lekarza prowadzącego. Badanie jest bezpieczne, dzięki czemu może być wykonywane nawet u osób starszych i u kobiet w ciąży. Przeprowadza się je również u dzieci, u których istnieje podejrzenie pojawienia się infekcji grzybiczej. Badanie mykologiczne może być wykonywane nawet trzykrotnie, zwłaszcza wtedy, gdy obraz kliniczny informuje o grzybicy, a badanie jej nie wykazuje.
Dzięki przeprowadzanemu badaniu mykologicznemu możemy zidentyfikować konkretny rodzaj grzyba i ustalić, po który lek musi sięgnąć dana osoba, aby wyleczyć infekcję. Badania są wykonywane w poradniach mykologicznych.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023