Ewa Podsiadły-Natorska „Pacjenci potrafią przyjechać nawet z drugiego końca Polski. Badania kliniczne są szansą na dostęp do najnowocześniejszych terapii” – mówi Łukasz Bęczkowski, ekspert ds. badań klinicznych – Innowacyjne terapie badane np. w hematoonkologii w większości przypadków nie są w żaden inny sposób dostępne dla pacjentów w Polsce niż przez badania kliniczne. Pacjent, jeżeli zakwalifikuje się do badań klinicznych, ma… 28.12.2022 10 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Zdziwiłabyś się, jak często ludzie przynoszą mocz w słoiku po dżemie!”. Diagnostka laboratoryjna o sekretach swojej pracy – Pacjenci albo nic nie piją, albo prócz wody wypijają jeszcze kawę, herbatę czy sok, a to zdecydowanie zaburza wynik badania. Drugim najczęstszym błędem jest pobieranie moczu do pojemnika, który nie jest do tego przeznaczony.… 28.11.2022 7 min.
Natalia Suchocka Książeczka sanepidowska – co to? Jak i gdzie wyrobić dokument potrzebny w wielu zawodach 06.09.2022 5 min.
Milena Marchewka Kwas moczowy we krwi – badanie, niskie i wysokie stężenie Kwas moczowy we krwi oznacza się najczęściej u pacjentów z podejrzeniem lub diagnozą dny moczanowej, zapalnej choroby stawów związanej z występowaniem napadów dolegliwości bólowych. Ważny element leczenia stanowi obniżanie… 22.02.2022 4 min.
Milena Marchewka Badanie IgG, IgM – jak przeprowadzić, wynik, interpretacja Badania IgG i IgM mają na celu przede wszystkim uzyskanie informacji o kontakcie z określonym czynnikiem obcym dla organizmu. W ostatnim czasie testy na przeciwciała tych klas wykonywane są często u pacjentów, którzy chcą… 19.05.2021 5 min.
Natalia Suchocka Aminotransferaza asparaginianowa (AST, GOT) – co to jest? Norma Aminotransferaza asparaginianowa (AST, GOT, AspAT) to enzym wewnątrzkomórkowy, który uczestniczy w wielu procesach metabolicznych organizmu. Znajduje się głównie w wątrobie i sercu, ale też trzustce, nerkach, mózgu i erytrocytach.… 06.11.2020 4 min.
Justyna Mazur FT4 – badanie, norma, co oznacza niskie i wysokie fT4 FT4, czyli wolna tyroksyna to frakcja hormonu tarczycy niezwiązana z białkami nośnikowymi. Jest to frakcja aktywna biologicznie, podobnie jak FT3, czyli wolna frakcja trójjodotyroniny. Badanie FT3 i FT4 służy ocenie stanu… 04.11.2020 6 min.
Ewa Sawa Kobalt – właściwości, niedobór, źródła, alergia na kobalt Kobalt jest kluczowym składnikiem witaminy B12 i jest niezbędny do syntezy hemoglobiny. 30.07.2020 3 min.
lek. Łukasz Januszkiewicz Morfologia krwi – jakie są normy, jak interpretować wyniki? Morfologię krwi kontrolnie co 12 miesięcy powinien wykonywać każdy z nas. Przewlekły stres, infekcja, a nawet poważniejsze choroby mogą nie dawać żadnych objawów. Co innego, jeśli zrobimy podstawowe badanie krwi, które pozwoli… 26.05.2020 7 min.
Justyna Mazur Badanie FSH – ile wynosi norma i jak interpretować wyniki? Hormon folikulotropowy FSH to związek uwalniany przez przedni płat przysadki mózgowej i oddziałujący na jajniki, który wraz z hormonem luteinizującym LH reguluje cykl miesięczny kobiety. Hormon ten obecny jest także w organizmie… 08.04.2020 5 min.
Sylwia Ziółkowska Fosfataza alkaliczna – o czym nam mówi i jak interpretować wyniki? Fosfataza alkaliczna to jedno z badań laboratoryjnych oceniających funkcję wątroby i dróg żółciowych, ale również dostarczających informacji o stanie układu kostnego organizmu. W jakich sytuacjach wykonywane jest oznaczanie… 23.03.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Norma cukru we krwi – jak wygląda badanie i jakie przyjmuje wartości? Norma cukru, czyli badanie poziomu cukru we krwi pełni główną rolę podczas diagnostyki i monitorowania cukrzycy. Badanie powinno być też wykonywane regularnie również u osób zdrowych, aby stale monitorować poziom cukru we krwi. 02.11.2019 3 min.
lek. Agnieszka Widera Lipidogram – jak interpretować wynik profilu lipidowego? Lipidogram (lub inaczej profil lipidowy) jest określany celem wczesnego wykrycia i profilaktyki dodatkowych czynników ryzyka zgonu na tle sercowo-naczyniowym. Badanie można wykonać za darmo w ramach NFZ albo prywatnie. Cena różni się… 03.03.2019 4 min.
lek. Ewelina Stefanowicz Aminotransferaza alaninowa (ALT, AlAT) – co to jest i kiedy jest podwyższona? 16.02.2019 4 min.
Agnieszka Jankowska Badanie moczu – jak się przygotować? Ogólne badanie moczu oraz posiew moczu należą do podstawowych badań diagnostycznych. Służą rozpoznaniu chorób nerek oraz dróg moczowych. Powinny być wykonywane minimum co 2–3 lata. Zalecane są także u kobiet w ciąży oraz w… 04.11.2018 4 min.