Przejdź do treści

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji
Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji/ PAWEL WRZECION, MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ralph Kamiński znalazł się na okładce najnowszego wydania „Elle”, w którym opowiedział szczerze o swoich zmaganiach z depresją. Nie wszystkim jednak to się spodobało, ponieważ niektórzy uznali, że artysta jest „hipokrytą” i zaczęli mu wypominać jego wcześniejsze wypowiedzi na temat tej choroby. Teraz głos zabrał piosenkarz.

O depresji bez tabu

W sieci można zobaczyć już okładkę nowego wydania magazynu „Elle” wraz z zapowiedzią wywiadu z Ralphem Kamińskim. Artysta jest jednym z dwóch bohaterów strony tytułowej magazynu (w drugiej wersji okładki pojawiła się aktorka Orina Krajewska). Na zdjęciu obojga znajduje się wymowne hasło: „KONIEC Z TYM TABU. DEPRESJA”. 

Wiosną 2017 r. zachorowałem na depresję, choć do tego czasu myślałem, że jestem ostatnią osobą, którą ta choroba dotknie. W najnowszym wywiadzie dla „Elle” opowiadam o swoich przejściach. Mam nadzieję, że moja historia doda sił wszystkim, którzy teraz walczą, by wyjść z mroku” – pisze Ralph Kamiński na swoim profilu na Instagramie.

To, że muzyk chce oswajać społeczeństwo z tematem depresji i dodawać otuchy osobom chorym, nie wszystkim się spodobało. Wiele osób zaczęło wytykać mu hipokryzję, przypominając mu jego wypowiedź na temat depresji z 2020 r. Stwierdził wtedy, że artyści są znacznie bardziej narażeni na depresję niż „pani w sklepie”. 

Pod zapowiedzią wywiadu na instagramowym profilu „Elle” oraz pod wpisem samego na profilu Ralpha Kamińskiego wylała się fala hejtu. Wiele internautów i internautek uznało, że ze względu na swoje słowa sprzed kilku lat „nie powinien wypowiadać się na temat depresji”, ponieważ umniejsza problemy „zwykłych ludzi”. Komentujący w swoich wypowiedziach podkreślali też, że muzyk „nie nadaje się do promowania walki z depresją”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez ELLE Poland (@ellepolska)

Nie ma lepszych i gorszych

Choć Ralph Kamiński już wcześniej przeprosił za swoją niefortunną wypowiedź na temat depresji, to teraz postanowił znów się do niej odnieść.

„Po latach pracy nad sobą i nabieraniu wiedzy wiem, że w tej chorobie nie ma lepszych czy gorszych. Kimkolwiek jesteśmy, wszyscy jesteśmy równi i każdy tak samo zasługuje na wsparcie. Każdy ma swoje Mount Everest – dla mnie w trakcie choroby były nim występy sceniczne, dla kogoś może to być, pozornie banalne, wstanie z łóżka albo odważenie się, by poprosić o pomoc. I właśnie odwaga, by poprosić/sięgnąć po pomoc jest czymś ogromnie ważnym. Dlatego mówię o tym głośno” – pisze muzyk na swoim profilu na Instagramie.

Być może najwyższy czas, żeby wybaczyć Ralphowi jego wypowiedź sprzed lat? Po jego komentarzu coraz więcej internautów i dziennikarzy zaczęło go bronić, podkreślając, że każdy ma prawo do błędu.

„Swoją wypowiedź Ralph sprostował dwukrotnie. Słownie w tym samym wywiadzie i pisemnie w poście. Ale to było dawno i nie wszyscy o tym wiedzą/pamiętają. Nikt z nas nie jest idealny, każdemu zdarzają się potknięcia” – zaznacza jedna z internautek pod postem artysty.

„Nowy rok rozpoczyna się burzą na polskim podwórku muzycznym, co jest raczej dość znamienne. Głównym bohaterem – Ralph Kaminski. Scenariusz jak trochę absurdalny. Szczera chęć naświetlenia poważnego tematu, bo choroby, jaką jest depresja, nakręciła spiralę nienawiści. Tylko po co?” – pisze w swoim artykule Anna Bortniak z portalu Spider’s Web, apelując w tytule: „Odczepcie się od Ralpha Kaminskiego. Burza o okładkę Elle zwyczajnie nie ma sensu”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ralph Kaminski (@ralphkaminski)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? "Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję"

Jak pomóc bliskiej osobie w depresji? „Ludzie często mówią, że to jedyne, co trzymało ich przy życiu i dawało jakąkolwiek nadzieję”

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

„Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD

„Świat wydaje się po prostu bezbarwny”. Milena Wojnarowska wyjaśnia, czym jest anhedonia i dlaczego nie wolno jej bagatelizować

Brain zaps, czyli wyładowania w mózgu. Mogą się pojawić, gdy odstawisz antydepresanty

„Latałam z wywieszonym jęzorem, nie lubiłam siebie i jeszcze sobie dowalałam, że jestem beznadziejna”. O wychodzeniu z depresji i pracoholizmu opowiada Dagny Kurdwanowska

Lęk separacyjny – u dzieci, niemowląt i dorosłych. Co to jest?

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi / gettyimages

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi