Przejdź do treści

Na Ukrainie odnotowano pierwszy przypadek polio od sześciu lat. Rodzice nie zaszczepili dziecka przeciw tej chorobie

Na Ukrainie odnotowano pierwszy przypadek polio od sześciu lat. Rodzice nie zaszczepili dziecka przeciw chorobie
Na Ukrainie odnotowano pierwszy przypadek polio od sześciu lat. Rodzice nie zaszczepili dziecka przeciw chorobie / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

U półtorarocznego dziecka stwierdzono paraliż spowodowany polio – potwierdziło ministerstwo Ukrainy cytowane przez PAP. Jak informuje tamtejszy resort zdrowia, rodzice świadomie zrezygnowali z zaszczepienia dziecka przeciw tej chorobie. Teraz poszukiwane są osoby, które mogły mieć z nim kontakt.

Pierwszy taki przypadek od 6 lat

Pierwsze objawy polio, dwa dni później – paraliż kończyn dolnych i hospitalizacja 1,5-rocznego dziecka. Ten czarny scenariusz nie musiałby mieć miejsca, gdyby rodzice zaszczepili swoje dziecko przeciw polio. Niestety nie zdecydowali się na to, jak mówią, ze względów religijnych.

Ostatni przypadek zarażenia chorobą Heinego-Medina ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia zaznacza, że poziom zaszczepienia przeciwko polio wśród dzieci do pierwszego roku życia nie jest wystarczający. Według urzędników tego resortu ciężko będzie osiągnąć odporność zbiorową.

Żeby tak było, musiałoby zostać zaszczepionych 95 proc. niemowlaków, a na razie dzieci, które przyjęły szczepionkę, jest zaledwie 53 proc. Jak zapewnia ukraińskie ministerstwo zdrowia, rodzice nie muszą obawiać się, że szczepionek zabraknie, bowiem zabezpieczono ich wystarczającą liczbę.

W tym roku groźny dla niemowląt wirus RSV uaktywnił się wcześniej niż zwykle. Winna jest pandemia COVID-19

Czym jest polio?

Polio (choroba Heinego-Medina) to choroba o etymologii wirusowej, która swoją nazwę zawdzięcza dwóm uczonym, którzy w XIX wieku opisali ją jako pierwsi: Jakobowi Heine i Karlowi Oskarowi Medinowi. W 1840 i 1890 roku badacze określili chorobę jako porażenie dziecięce. Choroba nazywana jest także wirusowym zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego.

Wirus polio przenosi się przede wszystkim drogą fekalno-oralną i na skutek jego działania i rozwoju choroby dochodzi do porażenia nerwów, co prowadzi do rozwoju niepełnosprawności ruchowej, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu.

Obecnie poliomyelitis występuje głównie w krajach Azji i Afryki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2001 roku uznała Europę za wolną od choroby polio, co związane jest z szerokim rozpowszechnieniem szczepionki na polio, która powinna być podawana każdemu dziecku. Znajduje się ona w kalendarzu szczepień w naszym kraju, dzięki czemu zakażenia polio w Polsce nie występują już od ponad 40 lat. Jedyne zakażenia, jak się zdarzają, to te nabyte w czasie zagranicznych podróży.

 

Źródło: PAP

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.