Przejdź do treści

Naprawią serca i oczy. Innowacyjne syntetyczne neurony zrewolucjonizują świat?

Syntetyczne neurony mogą stanowić przełom w leczeniu chorych narządów\IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rozwój medycyny nie przestaje zadziwiać. Powstały pierwsze sztuczne komórki nerwowe z biokompatybilnych materiałów. Innowacyjne neurony mogą pomóc lekarzom naprawić ludzkie narządy. Za sukcesem stoi zespół naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Syntetyczne neurony: czym są i do czego służą?

Mają około 0,7 milimetra średnicy i długość do 25 milimetrów. Wykonane są z hydrożelu. O czym mowa? O syntetycznych neuronach, które mimo że są około 700 razy szersze niż ludzki neuron, to zachowują się dokładnie tak jak on.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, z biologiem profesorem Haganem Bayley’em na czele, opracował syntetyczny materiał, który może działać w sposób podobny do ludzkiego neuronu.

Do czego będzie służył ten wynalazek? Może znaleźć zastosowanie w skomplikowanych sztucznych tkankach służących do naprawy ludzkich narządów, takich jak serce czy oczy.

Neuron, inaczej komórka nerwowa, to najmniejszy element układu nerwowego. Liczne neurony znajdujące się w mózgu człowieka tworzą specjalną sieć, która umożliwia odbieranie i przekazywanie informacji do różnych części ciała. To dzięki komórkom nerwowym powstają wszystkie procesy w organizmie, w tym poruszanie się, widzenie i słyszenie.

Na razie udało naukowcom udało się stworzyć siedem neuronów współpracujących ze sobą jak sztuczny nerw. Dzięki temu można wysyłać wiele sygnałów jednocześnie. Sygnały te mogą mieć różne częstotliwości, aby nie zakłócać się nawzajem.

Prędkość tego sygnału była zbyt duża, aby ją zmierzyć i prawdopodobnie jest wyższa niż prędkość w naturalnych ludzkich neuronach- powiedział profesor Bayley w rozmowie z portalem NewScientist.

Czy są jakieś znaczne różnice pomiędzy sztucznymi neuronami, a prawdziwymi?  Otóż sztuczny system nie może tworzyć nowych substancji potrzebnych do komunikacji i w rezultacie neurony działają tylko przez kilka godzin.

Czeka nas rewolucja w leczeniu?

Prognozy naukowców są optymistyczne: zakładają one, że syntetyczne neurony w medycynie zrobią prawdziwą rewolucję. Alain Nogaret, fizyk z Uniwersytetu w Bath w Wielkiej Brytanii twierdzi, że ta technika może odegrać ważną rolę w ulepszaniu neuroimplantów, takich jak sztuczne siatkówki, już w ciągu najbliższej dekady.

 Naśladowanie aktywności nerwów w miękkich materiałach jest ważnym krokiem w kierunku nieinwazyjnych interfejsów mózg-maszyna i rozwiązań dla chorób neurodegeneracyjnych – twierdzi Nogaret.

Z kolei profesor Bayley ma nadzieję, że wykorzysta sztuczne neurony do jednoczesnego dostarczania do organizmu różnych rodzajów leków, aby szybciej i dokładniej leczyć rany.


źródło: www.newscientist.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.