Przejdź do treści

„Nasza 103-letnia pacjentka pokonała koronawirusa!”. To najstarsza osoba w Polsce, która ozdrowiała z COVID-19

Terasa Wójcik, 103-letnia kobieta, najstarszy ozdrowieniec w Polsce
103-letnia kobieta najstarszą osobą, która wyzdrowiała z COVID-19 w Polsce / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Drugi negatywny wynik testu potwierdza: pani Teresa, 103-letnia pacjentka jednoimiennego szpitala w Kędzierzynie Koźlu, zwalczyła koronawirusa. Tym samym została najstarszym ozdrowieńcem w Polsce.

103-letnia pacjentka najstarszym ozdrowieńcem w Polsce

 „Nasza 103-letnia pacjentka pokonała koronawirusa! Właśnie otrzymaliśmy wynik drugiego testu – wynik negatywny. To znaczy, że w organizmie pani Teresy Wójcik nie ma już wirusa, może zostać wypisana do domu i jest najstarszym ozdrowieńcem w Polsce”.

Komunikat o tej treści pojawił się w niedziele 17 maja na Facebooku Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Wiadomość o wyzdrowieniu pani Teresy, jak stwierdzili internauci, stanowi żywy dowód na to, że jak się człowiek uprze, to i wirus jest bezradny.

103-latka trafiła do szpitala 20 kwietnia – została tam przewieziona z Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach. Dwa dni wcześniej kwietnia w placówce stwierdzono zakażenie koronawirusem u dziesięciu pensjonariuszy. Chwilę później podjęto decyzję o ewakuacji wszystkich mieszkańców domu.

Po niecałym miesiącu od zachorowania testy nie wykazały obecności koronawirusa w organizmie pani Teresy. Stan zdrowia kobiety jest oceniany jako dobry. Dyrektor szpitala Jarosław Kończyło poinformował, że pacjentka przeszła chorobę stosunkowo łagodnie.

Prawdopodobnie w poniedziałek 18 maja pacjentka, jako najstarsza w Polsce i jedna z najstarszych na świecie osób ozdrowiałych z COVID-19, zostanie wypisana ze szpitala. Życzymy zdrowia!

Średnia wieku ofiar koronawirusa w Polsce

Według ostatnich danych przekazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny średnia wieku ofiar COVID-19 w Polsce wynosi 72,9,  mediana zaś to 75.

Największy osób, które były zarażone koronawirusem i zmarły, znajdowało się w grupie wiekowej 70-79 lat (ponad 30 proc. wszystkich zgonów).

COVID-19 jest oficjalną przyczyną śmierci 929 osób w Polsce (stan na 18 maja). Wśród najstarszych zmarłych osób jest pięć kobiet i jeden mężczyzna, którzy mieli po 98 lat.

Najmłodszymi ofiarami śmiertelnymi są 18-letni mężczyzna i 18-letnia kobieta. Pośród ofiar jest również 15 osób w wieku poniżej 40 lat.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.