Przejdź do treści

Naukowcy sprawdzili, jak oddziałują na siebie nawzajem wirusy grypy i RSV. Na ich oczach powstał całkiem nowy wirus. „To hybryda”

Naukowcy sprawdzili, jak oddziałują na siebie nawzajem wirusy grypy i RSV. Na ich oczach powstał całkiem nowy wirus. "To hybryda" / istock
Naukowcy sprawdzili, jak oddziałują na siebie nawzajem wirusy grypy i RSV. Na ich oczach powstał całkiem nowy wirus. "To hybryda" / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brytyjscy naukowcy sprawdzili, jak oddziałują na siebie wzajemnie wirusy grypy i RSV. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć interakcję pomiędzy patogenami. Badacze wystawili ludzkie komórki płuc na działanie obu wirusów naraz i każdego z osobna. Na ich oczach narodził się zupełnie nowy wirus – hybryda.

Powstała nowa hybryda

„Hybryda wygląda jak stopa gekona z wirusem RSV tworzącym stopę i wirusem grypy tworzącym palce” – czytamy na sciencealert.com.

Prof. Pablo Murcia, wirusolog i starszy autor badania, dodał natomiast, że ten rodzaj wirusa nie został nigdzie wcześniej opisany. „Mówimy o wirusach z dwóch zupełnie różnych rodzin, łączących się genomami i zewnętrznymi białkami. To nowy typ patogenu” – dodał w rozmowie z „Guardianem”.

Naukowcy wyjaśniają, że chociaż grypa typu A ogranicza moc replikacji RSV, nie są to dobre wiadomości. Wirus grypy wykorzystuje bowiem białka wirusa RSV do przeprowadzenia ataku na większą liczbę komórek, także tych pozbawionych receptorów wirusa grypy.

RSV. Lekarze mówią o oddziałach, które pękają w szwach

Jedynym skutecznym sposobem jest szczepienie

„RSV ma tendencję do schodzenia niżej w płucach niż wirus grypy sezonowej. To kolejny powód, żeby unikać koinfekcji” – wyjaśnił dr Stephen Griffin, wirusolog z University of Leeds, który nie był jednak zaangażowany w badanie.

Naukowcy alarmują: jedynym skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka koinfekcji jest szczepienie przeciw grypie. Nadal bowiem nie ma ogólnodostępnej szczepionki przeciwko RSV. 

Przypominamy: przechorowanie grypy w przeszłości nie daje nam odporności, ponieważ wirus grypy szybko mutuje. Szczepionka przeciwko grypie jest szczepionką sezonową, co roku ma inny skład. Ryzyka koinfekcji nie zmniejsza też przechorowanie RSV, ponieważ wirusem RSV możemy zarażać się kilkakrotnie, nawet w tym samym sezonie infekcyjnym.

 

źródło: sciencealert.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.