Przejdź do treści

Jest lek, który pokona wirusa RSV. Niebezpieczny patogen najbardziej zagraża niemowlętom i małym dzieciom

Wirus RVS atakuje coraz więcej dzieci
Asthma, little girl with inhaling mask
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

To może być przełom w leczeniu infekcji układu oddechowego wywołanego wirusem RSV. Wirus ten, szczególnie groźny dla małych dzieci, jesienią sprawił, że szpitale w całej Polsce przeżywały prawdziwe oblężenie. Nie została wynaleziona na niego szczepionka, ale trwają badania nad lekiem, który może skutecznie pomóc zakażonym maluchom. 

Lek przeciw RSV – co to za substancja?

Wszystko wskazuje na to, że ten lek będzie przełomem w leczeniu dzieci cierpiących na infekcje układu oddechowego wywołanego wirusem RSV. Chodzi o Nirsevimab, monoklonalne przeciwciało o długim czasie działania, opracowane przez firmy AstraZeneca i Sanofi. Już za pomocą pojedynczej dawki może chronić niemowlęta przez cały ich pierwszy sezon zachorowań na RSV.

Badania nad lekiem opisuje czasopismo New England Journal of Medicine. Przeprowadzono je na grupie 1490 niemowląt.

 Pojedyncza dawka nirsevimabu podana zdrowym niemowlętom zmniejsza liczbę przypadków groźnego przebiegu infekcji dolnych dróg oddechowych wywołanych RSV i zmuszających do hospitalizacji aż o 74,5 proc. Podobne wyniki uzyskano również w przypadku późnych wcześniaków (wiek ciążowy od 35. tygodni wzwyż) i u niemowląt z wrodzoną wadą serca lub z przewlekłą chorobą płuc. To właśnie dla takich pacjentów kuracja tym przeciwciałem monoklonalnym będzie najbardziej pożądana – czytamy.

Kiedy lek wejdzie do obiegu? Na razie musimy na to poczekać. Nirsevimab przeszedł właśnie trzecią fazę badań klinicznych. Co najważniejsze, z dotychczasowych badań wynika, że lek jest całkowicie bezpieczny. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych jego stosowania.

Lek może okazać się bardziej skuteczny niż palivizumab, substancja wzmacniająca układ odpornościowy dzieci i chroniącego przed groźnymi dla życia skutkami infekcji RSV. Paliwizumab podawano jedynie tym dzieciom, dla których RSV stanowi szczególne zagrożenie:

 • wcześniakom przed ukończeniem przez nie pół roku,
 • u dzieci poniżej 2. roku życia, które urodziły się z wadą serca,
 • u tych, które były leczone z powodu dysplazji oskrzelowo-płucnej.

Nirsevimab może być nie tylko lekiem zapobiegawczym, ale także  może podobnie jak palivizumab zostać zastosowany już po tym, jak doszło do zakażenia RSV.

Niemowlę bardzo płacze

Wirus RVS: co to jest i jak się objawia?

Wirus RSV (inaczej RS), czyli syncytialny wirus nabłonka oddechowego (z ang. Respiratory Syncytial Virus), to patogen zawierający materiał genetyczny w postaci RNA. Zarażają się nim głównie małe dzieci, ale może też atakować dorosłych. Jest odpowiedzialny za aż 70 proc. infekcji dróg oddechowych u dzieci do 2. roku życia. Replikacja wirusa może nastąpić poprzez drogę kropelkową albo bezpośredni kontakt z chorym.

Zwykle sezon zwiększonej zachorowalności wywołanej wirusem RSV trwa od października do kwietnia. W ubiegłym roku zaczął być aktywny już na początku sierpnia. Jesienią w Polsce szpitale przeżywały oblężenie.

W przypadku zakażenia wirusem RSV pojawiają się następujące objawy:

 • gorączka,
 • kaszel,
 • katar,
 • nieżyt nosa,
 • przyspieszony oddech,
 • wzmożony wysiłek oddechowy (wciąganie międzyżebrzy, poruszanie skrzydełkami nosa),
 • zaczerwienione gardło,
 • świszczący oddech.

żródło: www.nejm.org

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.