Przejdź do treści

Naukowcy stworzyli małą i poręczną wkładkę douszną. Może zastąpić EKG

Kobieta
Wkładki douszne są małe, poręczne i można je użyć samemu/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niewielkie wkładki douszne są szansą na zrewolucjonizowanie badania serca. Urządzenie nazwane Hearables można nosić przez wiele godzin, dzięki czemu stale monitoruje pracę serca. Gadżet może zastąpić tradycyjne badanie EKG z użyciem elektrod przypiętych do klatki piersiowej.

Wkładki douszne zastąpią EKG?

Mają kształt niewielkich wkładek dousznych i mogą zastąpić badanie EKG. Gadżet o nazwie Hearables został stworzony przez brytyjskich naukowców z Imperial College London. Urządzenie zostało przetestowane przez dziesięciu ochotników. Podczas badania porównywano wyniki uzyskane z pomiarów serca przez wkładki douszne z odczytem tradycyjnego EKG przy użyciu dwóch elektrod przyklejonych na klatce piersiowej. Okazuje się, że innowacyjny aparat uzyskuje w zapisie fale o szczytach i dolinach podobnych do konwencjonalnego badania pod względem kształtu i odległości. Oznacza to, że z powodzeniem może wykryć zbyt szybkie lub wolne bicie serca. Wyniki różniły się jedynie w odniesieniu do wysokości i głębokości fal. W konsekwencji odczyt był mniej dokładny, co jest istotne w sytuacji migotania przedsionków. Teraz badacze pracują nad udoskonaleniem swojego urządzenia i sprawieniem, by było bardziej czułe na takie zaburzenia serca.

Zanim zostaną wykryte zaburzenia rytmu serca, pacjent musi źle się poczuć i pójść do lekarza. Chcemy, żeby zamiast tego można było stale monitorować swoje serce i widzieć wszelkie zmiany w czasie rzeczywistym. To pionierska metoda pobierania EKG z przewodu słuchowego w celu wykrycia wczesnych objawów przewlekłych chorób serca” – mówił profesor Danilo Mandic, jeden z konstruktorów „Hearables” i autorów badania opublikowanego w czasopiśmie „Royal Society Open Science”.

Jak dodał, rewolucyjne urządzenie jest poręczne, dyskretne i można użyć go samemu. Można nosić je także przez kilka godzin, co pozwala na regularne monitorowanie stanu serca. To duża różnica w porównaniu z tradycyjnym EKG, które wymaga przyczepienia elektrod do skóry klatki piersiowej, głowy lub szyi. Ekspert podkreślił także, że wkładki douszne z powodzeniem mogą śledzić pracę mózgu. Dzięki nim można zmierzyć m.in. jakość snu czy poziom stresu.

Odczyt pracy serca przez ucho

Wkładki monitorują pracę serca poprzez wbudowane elektrody. Dokładny pomiar z ucha jest możliwy, ponieważ aktywność serca sprawia, że naczynia krwionośne w kanale słuchowym rozszerzają się i zwężają. Hearables dzięki algorytmowi, który interpretuje odczyty, może ostrzegać o konieczności skontaktowania się ze specjalistą. To w szczególności ważne dla osób z zaburzeniami rytmu serca.

Co ciekawe, pracy urządzenia nie zaburzył także znaczny ruch głowy. By to skontrolować, naukowcy sprawdzili, jak działa ich urządzenie u pięciu osób, które w wirtualnej rzeczywistości prowadziły samochód. Każdy z badanych ruszał całym ciałem, skręcał głową oraz zaciskał szczękę. Powodowało to zmianę położenia wkładki w uchu, ale nie miało znaczenia dla odczytu pracy serca. Naukowcy zaznaczają, że wyniki nie były tak dokładne, jak te z elektrod przyczepionych do szyi, lecz urządzenie przeważa wielkością i łatwością użycia.

Gadżet ma być szeroko dostępny w sprzedaży w ciągu dwóch lat. Teraz kosztuje ok. 400 funtów.

 

Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.