3 min.
Rytm zatokowy w wyniku badania EKG

Rytm zatokowy w wyniku badania EKG
Obraz rytmu zatokowego drukowany przez aparaturę EKG daje lekarzowi ważny i wiarygodny obraz pracy naszego układu krwionośnego – przede wszystkim serca. Miarowy rytm zatokowy zostanie przez EKG zarejestrowany jako wychylenia krzywej występujące w takiej samej odległości. Badanie nie wyjdzie jednak tak korzystnie, jeśli pacjent zmaga się z tachykardią lub bradykardią.
Spis treści
Badanie EKG, czyli elektrokardiografia, pozwala na szybkie i bezbolesne zdiagnozowanie chorób mięśnia sercowego. Wykonuje się je profilaktycznie, przed różnego rodzaju operacjami, a także przy podejrzeniu nieprawidłowości pracy serca. Aparat EKG rejestruje impulsy elektryczne mające związek z pracą serca. Zaletą tej metody diagnostycznej jest natychmiastowy wynik uzyskiwany w postaci wykresu na wydruku.
Znaczenie EKG w kardiologii
Najważniejszym zadaniem aparatury EKG jest ocena podstawowej częstości pracy serca, a także określenie rodzaju jego rytmu wiodącego. Serce to pompa, która doprowadza krew do naczyń znajdujących się w całym organizmie. Układ bodźco-przewodzący serca pobudza swoje komórki do skurczu w sposób rytmiczny i automatyczny. W ścianie prawego przedsionka, pod nasierdziem, znajduje się węzeł zatokowo-przedsionkowy – to właśnie on nadaje sercu rytm. Badanie EKG pozwala wykryć nieprawidłowości rytmu zatokowego, a w razie potrzeby rozpocząć odpowiednie leczenie. Do klatki piersiowej pacjenta przykłada się 6 elektrod, a do kończyn – 4 elektrody. Rejestr aktywności elektrycznej serca daje kardiologowi ważną informację o prawidłowości rytmu zatokowego.
Miarowy rytm zatokowy
U zdrowego człowieka, który w danym momencie jest spokojny i opanowany, serce bije z częstotliwością 60-80 uderzeń na minutę. O miarowym rytmie zatokowym mówimy wtedy, gdy wychylenia krzywej EKG obrazujące skurcz przedsionków serca (tzw. załamki P) na wydruku występują w takiej samej odległości od siebie. Po każdym załamku powinien pojawić się tzw. zespół QRS, który wskazuje na skurcz komór. Taki rytm zatokowy jest wynikiem prawidłowym i świadczy o tym, że z naszym sercem wszystko jest w porządku.
Niemiarowy rytm zatokowy może być oddechowy lub bezładny. W pierwszym przypadku charakterystycznym objawem niemiarowości jest przyspieszenie bicia serca przy wdechu i spowolnienie podczas wydechu. Niemiarowość oddechowa to w przeważającej części przypadków zjawisko anatomiczne, stwierdzane u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Nie wymaga leczenia, ponieważ mija z wiekiem. Jeśli niemiarowy rytm zatokowy nie ma związku z oddechem, mówimy o niemiarowości bezładnej. W tym wypadku jednak nieprawidłowości często spowodowane są schorzeniami serca i wymagają konsultacji ze specjalistą.
Przyspieszony rytm zatokowy
Jeśli badanie EKG wykaże częstość bicia serca przekraczającą 100 uderzeń na minutę, mówimy o tachykardii, czyli przyspieszonym rytmie zatokowym. Na wydruku EKG między załamkami P występują małe odległości. Przyczyną przyspieszonego rytmu zatokowego może być stres, napięcie emocjonalne, ból, wysiłek fizyczny, odwodnienie, gorączka, zażycie środków psychoaktywnych, znaczna utrata krwi, ale też nadczynność tarczycy lub niedokrwistość. Pacjent odczuwa wtedy nieprzyjemne kołatanie serca.
Spowolniony rytm zatokowy
Bradykardia zatokowa to stan, w którym częstość pracy serca spada poniżej 60 uderzeń na minutę. Jeśli spowolnionemu rytmowi zatokowemu nie towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, zasadniczo uznaje się go za stan korzystny dla organizmu. Bradykardię często diagnozuje się m.in. u młodych sportowców. Niestety, w wielu przypadkach spowolniony rytm zatokowy prowadzi to objawów takich jak zawroty głowy, osłabienie, omdlenia, a także problemy z koncentracją i pamięcią. Konieczna jest wtedy pomoc kardiologa.
Przyczyną spowolnionego rytmu zatokowego może być hipoglikemia, niedoczynność tarczycy, hipotermia, zaburzenia równowagi wodno-lipidowej, nowotwór mózgu, stosowanie niektórych grup leków (m.in. leków na potencję), a także różnego rodzaju choroby serca. Jeśli leczenie pierwszego rzutu nie przynosi spodziewanej poprawy, konieczne może być wszczepienie kardiostymulatora.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023