„Game changer” w medycynie. Technologia, która pozwala wykryć osoby w grupie ryzyka zawału
Naukowcy stworzyli model sztucznej inteligencji, który pomoże wykryć u pacjentów stany zapalne serca niewidoczne podczas tomografii. „Pierwszy raz możemy wykryć procesy biologiczne niewidoczne dla ludzkiego oka, które poprzedzają powstawanie blokad w sercu” – powiedział w rozmowie z BBC prof. Keith Channon z uniwersytetu w Oxfordzie.
„Prawdziwy game changer”
Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w medycynie, oferując nowe możliwości diagnozowania i leczenia chorób. Jednym z najnowszych i najbardziej obiecujących jej zastosowań jest wykrywanie zawału serca. Spółka Caristo Diagnostics, należąca do Uniwersytetu Oxfordzkiego, opracowała model sztucznej inteligencji, który w ciągu najbliższej dekady będzie w stanie identyfikować osoby zagrożone zawałem serca. Rewolucyjny model wykrywa stany zapalne serca, które nie są widoczne podczas tomografii komputerowej.
„Ta technologia to przełom, prawdziwy game changer, ponieważ pierwszy raz możemy wykryć procesy biologiczne niewidoczne dla ludzkiego oka, które poprzedzają powstawanie blokad w sercu” – powiedział w rozmowie z BBC prof. Keith Channon z uniwersytetu w Oxfordzie.
Pilotażowy program wspiera National Health Service England, dzięki czemu wdrażany jest w pięciu szpitalach w Oxfordzie, Milton Keynes, Leicester, Liverpoolu i Wolverhampton. Jak zaznaczają naukowcy, technologia może być również wykorzystywana do zapobiegania cukrzycy i udarom.
W programie biorą udział pacjenci zmagający się z bólem w klatce piersiowej, którzy zostali skierowani na standardową tomografię komputerową. Wyniki ich badania są analizowane przez sztuczną inteligencję. Następnie wyspecjalizowani operatorzy weryfikują algorytm wskazujący na obecność stanu zapalnego w tętnicy wieńcowej i blaszki miażdżycowej. Naukowcy odkryli, że intensywny stan zapalny jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby sercowo-naczyniowej lub śmiertelnym zawałem serca.
„To był wielki sygnał alarmowy”
Badanie naukowców z Oxfordu zostało opublikowane w magazynie naukowym „The Lancet”. Eksperci zbadali w powyższy sposób 40 tys. pacjentów. Jak wskazali, 80 proc. z nich zostało skierowanych do lekarza pierwszego kontaktu. Nie wdrożono u nich szczególnego postępowania zapobiegawczego czy leczenia. W związku z tym ustalono, że osoby z zapaleniem naczyń wieńcowych wykazywały o 20 do 30 razy zwiększone ryzyko śmierci wywołanego atakiem serca w ciągu następnych 10 lat. Dzięki nowatorskiej metodzie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji 45 proc. takich pacjentów otrzymało leki lub zalecenie zmiany aktualnego trybu życia, co pomoże im w uniknięciu przyszłego zawału serca.
Jednym z takich pacjentów był Ian Pickard z Barwell w Leicestershire, który został skierowany na tomografię komputerową w listopadzie 2023 r. w związku pojawiającym się bólem w klatce piersiowej. 58-latek otrzymał dokładną diagnozę dzięki włączeniu go do pilotażowego programu naukowców z Oxfordu. Jak się okazało, mężczyzna był w grupie wysokiego ryzyka zawału serca w przyszłości.
„To był wielki sygnał alarmowy. Kiedy widzisz to na papierze, orientujesz się, że to naprawdę poważna sprawa. Możesz później codziennie na to spoglądać i myśleć 'muszę coś z tym zrobić'” – zaznaczył.
Źródło: BBC, The Lancet
Polecamy
Pacjent otrzymał sztuczne serce z tytanu. To pierwsza taka operacja na świecie
Nagrał przypadkowo swój atak serca. „To najstraszniejsza rzecz, jaka mi się przydarzyła”
Zoperowali 102-letnią kobietę i 95-letniego mężczyznę. „Zawsze warto podejmować walkę o życie” – podkreśla kardiolog
Swoje serce schowała do bagażu podręcznego. Chciała je wziąć ze sobą do Australii
się ten artykuł?