4 min.
Zadyszka, senność, ból w klatce piersiowej – te objawy mogą zwiastować zapalenie mięśnia sercowego jako powikłanie po infekcji. Pisze o tym „Doktorka od 7 boleści”

Ważne jest, aby do końca wyleczyć infekcję\ źródło: Adobe Stock
„Zapalenie mięśnia sercowego jest poważną chorobą, która może być przyczyną ostrej niewydolności serca, nagłej śmierci, a także przewlekłej kardiomiopatii rozstrzeniowej” – ostrzega Ewa Stawiarska, która w mediach społecznościowych znana jest jako Doktorka od 7 boleści. Do opisu tego schorzenia skłonił ją przypadek pacjenta, który pojawił się u niej w gabinecie po przebytej infekcji wirusowej.
Spis treści
Te objawy powinny cię zaniepokoić
Na początku wpisu Ewa Stawiarska wskazuje najczęstsze przyczyny tego schorzenia w krajach rozwiniętych. Są to:
„Infekcje wirusowe (najczęściej parwowirus B19, wirusy herpes, coxsackie, wirus grypy, SARS-CoV-2) i bakteryjne (borelioza, pneumokoki, gruźlica, gronkowce)
Czynniki autoimmulogiczne, m.in. reakcje związane z alergenami (toksyna tężcowa, szczepionki, leki), reakcji odrzucenia przeszczepionego serca, choroby autoimmunologiczne (m.in. toczeń rumieniowaty układowy, RZS, autoimmunologiczne zapalenia naczyń i inne), sarkoidoza
Leki i toksyny – m.in. niektóre antybiotyki, mesalazyna, leki diuretyczne, preparaty stosowane w leczeniu nowotworów, metale ciężkie, alkohol, narkotyki, jady owadów i węży oraz wiele wiele innych” – wymienia Doktorka od 7 boleści.
Ewa Stawiarska zaznacza, że tym wpisem chciałaby podkreślić, „jak ważne jest diagnozowanie zachorowań na grypę (testy!!!) i odpowiednie leczenie, bo włączenie leku przeciwgrypowego oseltamiwir [organiczny związek chemiczny, lek przeciwwirusowy będący selektywnym inhibitorem neuraminidazy – enzymu wirusa grypy. Jest stosowany w leczeniu i profilaktyce grypy A i B – red.] zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, w tym zapalenie mięśnia sercowego„. A że niestety sezon na grypę jeszcze trwa, Stawiarska chce ostrzec przed zapaleniem mięśnia sercowego, które może być następstwem niedoleczonej infekcji wirusowej. Taki przypadek miała ostatnio u siebie w gabinecie.
Autorka wpisu informuje, że zapalenie mięśnia sercowego najczęściej pojawia się po 7- 14 dniach od wystąpienia pierwszych objawów infekcji. Może jednak zdarzyć się wcześniej. I później.
Wymienia objawy:
-
Pacjent zgłasza łatwe męczenie się, szybko łapie zadyszkę podczas nawet niewielkiej aktywności. Może być senny, odczuwać szybkie i/lub nierówne bicie serca.
-
Bardzo charakterystycznym objawem są także bóle w klatce piersiowej – najczęściej gniotące, palące, przeszywające (zupełnie jak w zawale), którym może towarzyszyć duszność i przyspieszony, płytki oddech. Bóle mogą promieniować do lewej kończyny górnej, a także być odczuwane również w górnej części brzucha
-
Może występować gorączka lub stan podgorączkowy. Ale zazwyczaj nie jest to bardzo wysoka temperatura
-
Może wystąpić omdlenie, zasłabnięcie, zawroty głowy
Autorka wpisu wskazuje, że najbardziej narażoną grupą pacjentów są dzieci i seniorzy.
„Ale zapalenie mięśnia sercowego nie oszczędza także młodych dorosłych” – ostrzega.
Wylecz infekcję. I zaszczep się
W dalszej części Ewa Stawiarska przedstawiła możliwe konsekwencje zapalenia mięśnia serca. Są to:
- Niewydolność serca prowadząca do konieczności wszczepienia stymulatora, przeszczepienia narządu lub nawet do śmierci
- Utrwalone zaburzenia rytmu serca
- Kardiomiopatia rozstrzeniowa – [to choroba, w której przebiegu ścianki mięśnia sercowego robią się niezwykle cienkie, a lewa jama serca – czasami także prawa komora serca – ulega znacznemu poszerzeniu i osłabieniu – red.] i związane z nią ograniczenia
Jakie są rokowania? Autorka wpisu pisze, że większość chorych wyzdrowieje, ale jest to zależne od konkretnego pacjenta, przyczyny zachorowania i ciężkości przebiegu.
Jak lekarz stawia rozpoznanie? Zdaniem Stawiarskiej bierze od pod uwagę: „objawy kliniczne; EKG; badania laboratoryjne i obrazowe (markery sercowe, echo serca, MRI serca); przy podejrzeniu przyczyn innych niż infekcyjne, w niektórych przypadkach przeprowadza się biopsję”.
I na koniec dobra wiadomość od autorki wpisu. Przed tą groźną chorobą na szczęście można się uchronić. Jak? Wystarczy zastosować się do tych zasad, czyli:
Skutecznie leczyć infekcje – testowanie w celu ustalenie etiologii infekcji i leczenie przyczynowe, jeżeli jest taka możliwość, odpoczynek (serio, zero intensywnych ćwiczeń w trakcie choroby!), obfite nawodnienie
Szczepienia przeciwko grypie, SARS-Cov-2, pneumokokom, gruźlicy itd. To najlepsza prewencja zachorowania i zmniejszenie ryzyka powikłań.
Czujność i szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia niepokojących objawów” – przypomina.
Ewa Stawiarska- kim jest?
Doktorka od siedmiu boleści, czyli lek. Ewa Stawiarska, to absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a także certyfikowana lekarka Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Profil Ewy Stawiarskiej jest obserwowany na Instagramie przez ponad 33 tysiące osób.
Wyświetl ten post na Instagramie
Poleć artykuł znajomym!
Zobacz także

„Pewnie zrezygnowałabym wcześniej, gdyby nie panujący w środowisku pogląd, że jak się już ma zawód medyczny, to nie możliwości odwrotu” – rozmowa z lek. Ewą Stawiarską, która odeszła z medycyny

„Aby zgodzić się na oddanie narządów swojego dziecka, musisz najpierw je stracić…”. W Polsce transplantologia dziecięca niemal nie istnieje

„Szczepienie nie jest osobistym wyborem. Grypa stanowi poważne zagrożenie” – pisze lekarka na Instagramie
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023