Nie wystarczy powiedzieć, że boli brzuch. Lekarka Weronika Błaszczyk podpowiada, co ułatwi właściwą diagnozę

się ten artykuł?
„Boli Cię brzuch? Uważaj, czasami jest to związane z całkiem inną dolegliwością niż układ trawienny i wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej” – ostrzega lekarka Weronika Błaszczyk, która na Instagramie prowadzi profil @dr_simplemedicine. W najnowszym wpisie wyjaśnia, kiedy ból brzucha powinien być dla nas powodem do niepokoju. I co pacjenci mogą zrobić, żeby ułatwić lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.
„Ból brzucha warto rozpoznać w 4 kwadratach”
Lekarka Weronika Błaszczyk codziennie przyjmuje pacjentów w przychodniach POZ. Jak pisze w najnowszym poście na profilu @dr_simplemedicine, podczas takiej wizyty w gabinecie nie ma zbyt wielu możliwości, aby zdiagnozować przyczynę bólu brzucha. Żeby było to możliwe, potrzebna jest diagnostyka, na którą składają się badania laboratoryjne krwi oraz diagnostyka obrazowa w postaci USG i RTG. Czasami to też jest zbyt mało, aby znaleźć źródło bólu.
Dlaczego?
„Częste nawracające dolegliwości ze strony jelit mogą być spowodowane pracą żołądka, ale także wirusem półpaścia, zawałem serca, problemami psychicznymi, zaburzeniami metabolicznymi” – wyjaśnia lekarka.
Podkreśla, że przyczyn naszego dyskomfortu może być bardzo wiele. Dlatego jej zdaniem bardzo ważne jest właściwe zlokalizowanie bólu. To pomoże lekarzowi w dalszej diagnostyce. Pacjenci niestety często mówią o swoich dolegliwościach bardzo przestrzennie i całościowo. To nie ułatwia diagnozy. Dlatego do wizyty należy się przygotować: przez kilka dni obserwować swój brzuch i dowiedzieć się, w którym miejscu dokładnie boli. O czym świadczy ból w danym miejscu?
Weronika Błaszczyk pisze, że ból brzucha warto rozpoznać w jego 4 kwadratach. I tak:
-
Ból pod żebrami z prawej strony może świadczyć m.in. o zapaleniu pęcherzyka żółciowego, wątroby, wyrostka robaczkowego, itp.
-
Ból w dole nad prawym biodrem może świadczyć m. in o zapaleniu wyrostka robaczkowego, uchyłkach kątnicy, zespole jelita drażliwego.
-
Ból pod żebrami z lewej strony może świadczyć m.in. o wrzodach żołądka, celiakii, nietolerancji pokarmowej.
-
Ból w dole nad lewym biodrem może świadczyć o zapaleniu uchyłków, nietolerancji pokarmowej, problemach z jelitem grubym.
„Pamiętaj, szybka i trafna diagnoza są kluczowa w dopasowaniu odpowiedniego leczenia” – przypomina lekarka.
Dr Simple Medicine – co to za profil?
Profil @dr_simplemedicine prowadzi lekarka Weronika Błaszczyk. Na Instagramie omawia zagadnienia, z którymi borykają się pacjenci, obala medyczne mity i odpowiada na pytania internautów. Ukończyła Gdański Uniwersytet Medyczny. Pracę w zawodzie rozpoczęła w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Swoją ścieżkę zawodową zamierza rozwijać w kierunku medycyny rodzinnej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zobacz także

Po co nam wyrostek robaczkowy? Czy faktycznie jest niepotrzebnym organem?

„Halo! Jelita? Dzwoni mózg”. Emilia Cesarek wyjaśnia, jakie nawyki żywieniowe szkodzą i jelitom, i mózgowi

„Dziewczyny trafiają do szpitala z bólami brzucha, nie wiedząc, że są w ciąży”. Pediatra o krytycznym stanie edukacji seksualnej w Polsce
Polecamy

Powiększona śledziona – co zrobić, kiedy mały organ przybiera duże rozmiary?

Przepuklina pachwinowa, czyli problem osób w każdym wieku

Ból śledziony to objaw, którego nie wolno lekceważyć
