Przejdź do treści

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?
Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?/ Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB opublikował nowy raport na temat stanu zdrowia Polek i Polaków – „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”. Niestety wnioski płynące z niego nie są optymistyczne. Podczas pandemii znacznie pogorszył się nasz stan zdrowia, spadła też oczekiwana długość życia. U której płci jest ona krótsza i w których miejscach w Polsce żyje się najkrócej?

Żyjemy krócej

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB podkreśla, że pandemia znacząco wpłynęła na pogorszenie się zdrowia naszego społeczeństwa, przy czym najmocniej ucierpiało na niej zdrowie seniorów.

„Pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski” – podkreślają autorzy raportu.

Czytamy w nim, że w 2021 roku oczekiwana długość życia mężczyzn wynosiła 71,75 roku i była krótsza o 2,3 roku niż w 2019 roku. U kobiet było to 79,68 roku, co daje wynik mniejszy o 2,1 roku w porównaniu z 2019 r. Co istotne, długość życia Polek i Polaków różni się w zależności od miejsca zamieszkania.

W 2020 roku najbardziej skróciła się długość życia kobiet zamieszkujących woj. łódzkie – o 1,7 roku. Rok później największy wzrost zaobserwowano u mieszkanek woj. lubelskiego i podkarpackiego (różnica wyniosła 2,9 roku). Bardziej optymistyczne statystyki widać z woj. zachodniopomorskim i  woj. małopolskim. W pierwszym długość życia kobiet w 2020 r. skróciła się o zaledwie 0,6 roku, a w drugim w 2021 r., dwa lata po wybuchu pandemii – o 1,7 roku. To najlepsze wyniki w całym kraju.

Jeśli chodzi o mężczyzn, w 2020 r. najbardziej skróciła się długość życia mieszkańców woj. świętokrzyskiego – o 2,3 roku. Natomiast w 2021 roku największy spadek odnotowano w woj. podlaskim (o 3,6 roku). Gdzie statystyki były najlepsze? W 2020 r. najmniej skróciła się długość życia mężczyzn zamieszkujących woj. lubuskie (o 1,2 roku). Z kolei w 2021 roku, 2 lata po rozpoczęciu pandemii, najlepsze wyniki osiągnięto w woj. małopolskim. Tam średnia życia mężczyzn wydłużyła się o 2 lata.

Większość Polaków niepotrzebnie przegrzewa swoje mieszkania. O tym, jak płacić mniej za ogrzewanie, mówi Sylwia Majcher / istock

Duże miasta kontra małe – gdzie żyje się dłużej?

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB, w latach 2020-2021 największą oczekiwaną długość życia odnotowano wśród mieszkańców i mieszkanek Sopotu. U kobiet było to 78,4 roku, a u mężczyzn – 83,2. Z kolei najkrótszą długość życia u mężczyzn zaobserwowano w powiecie makowskim w woj. mazowieckim – 68,9 roku. U kobiet wartość ta była najmniejsza w Chorzowie (77 lat).

„W najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej są mieszkańcy najmniejszych miasteczek poniżej 5 tys. ludności, których przeciętna długość życia jest najkrótsza, natomiast najdłużej żyją mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców” – zauważają autorzy raportu.

Jak się okazuje, kobiety w dużych miastach żyją o 1,9 roku dłużej niż te w małych miejscowościach, w przypadku mężczyzn różnica ta wynosi 2,6 roku.

 


Źródło: pzh.gov.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.