Przejdź do treści

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą sprzyjać rozwojowi raka przełyku

Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą powodować raka przełyku / pexels
Często sięgasz po ciepłe napoje? Te zbyt gorące mogą powodować raka przełyku / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Praktycznie każdy z nas lubi gorącą kawę lub herbatę. Jednak okazuje się, że spożywanie tychże napojów o zbyt wysokiej temperaturze może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i sprzyjać rozwojowi raka przełyku” – przestrzega biotechnolog Dawid Polak na swoim profilu @biotech.geek na Instagramie. 

Eksperyment Farhada Islamiego

Biotechnolog Dawid Polak w swoim poście na Instagramie opisał eksperyment Farhada Islamiego. 

„Badanie obejmowało grupę 50 045 Irakińczyków w wieku od 40 do 75 lat. Proszono Irańczyków, by zachowywali się jak zwykle i zaparzyli sobie dwie filiżanki herbaty. Jedną dla siebie, a druga służyła badaczom do wykonania pomiarów. Notowano objętość herbaty spożywanej w ciągu dnia, czas upływający od nalania wrzątku do momentu rozpoczęcia picia i temperaturę napoju.

W czasie trwającej 10 lat obserwacji okazało się, że u 317 osób rozwinął się płaskonabłonkowy rak przełyku. Badacze wyciągnęli wnioski, że u osób, które piły ponad 700 ml herbaty dziennie o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, istnieje 90 proc. ryzyko wystąpienia raka przełyku” – czytamy w poście na profilu @biotech.geek.

Jak picie gorących napojów wpływa na rozwój raka?

Jak wyjaśnia ekspert, picie gorących napojów powoduje chroniczne podrażnienie termiczne wyściółki przełyku, tworzenie reaktywnych form tlenu, co z kolei wpływa na powstawanie rakotwórczych związków N-nitrozowych.

Picie gorących napojów może się wiązać także z uszkodzeniem wyściółki przełyku, upośledzeniem funkcji barierowej nabłonka oraz z większym ryzykiem przenikania substancji rakotwórczych.

kieliszek wina

Co robić?

„Przełyk jest wyścielony błoną śluzową, którą łatwo uszkodzić na przykład wrzątkiem lub papierosami. Jak wiecie, wrzątek ma niemal 100 stopni Celsjusza. Żeby jednak temperatura zaparzonej herbaty spadła poniżej 60 stopni Celsjusza, należałoby poczekać co najmniej kilka minut (5-6 minut) i nie pić jej od razu po zaparzeniu. Specjaliści od parzenia zapewniają, że warto, bo gorący napój nie zawsze jest też najsmaczniejszy. Pamiętaj, że jeśli czujesz ból podczas picia, to to jest moment, w którym powinieneś jeszcze poczekać ze względu na to, że poparzysz swój język, czyli tak naprawdę organ przydatny do tego, żeby cieszyć się smakiem” – tłumaczy Dawid Polak.

Ekspert dodaje, że nie należy jednak rezygnować z ciepłych napojów. Pamiętajmy tylko, by nie pić ich od razu po zaparzeniu.

Dawid Polak przypomina, że oprócz picia bardzo gorących napojów istnieją też inne czynniki ryzyka rozwoju raka przełyku:

  • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV-16),
  • palenie papierosów i fajek wodnych,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • nadmierna masa ciała.

Rak przełyku – co należy o nim wiedzieć?

Rak przełyku to ósmy najczęściej występujący nowotwór na świecie, który każdego roku zabija ok. 400 tys. osób. Jak wskazują eksperci Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), globalne obciążenie rakiem przełyku wzrośnie o ponad 50 proc. w latach 2020-2040. Rocznie nowotwór ten będzie stwierdzany u prawie miliona pacjentów. W Polsce w ciągu roku rozpoznaje się ok. 1300 nowych przypadków raka przełyku.

Dawid Polak – kim jest?

Dawid Polak jest biotechnologiem i popularyzatorem nauki. Pracuje w firmie farmaceutycznej, w której zajmuje się badaniami klinicznymi. Jego profil na Instagramie @biotech.geek, na którym dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 41 tys. internautek i internautów.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ewa Chodakowska / MWMEDIA WARSZAWA

Ewa Chodakowska przeszła operację usunięcia nowotworu. „To zmiana, która zazwyczaj nie daje żadnych objawów”

Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny / gettyimages

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny

Kobieta

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

Khloe Kardashian

Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy. Teraz ostrzega

Doktor Paweł Kabata wziął pod lupę mammografię oraz USG piersi. Które z tych badań jest lepsze?

Z nowotworem walczy po raz dziewiąty. "Czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję i to właśnie robię każdego dnia" / istock

Z nowotworem walczy po raz dziewiąty. „Czuję, że powinnam być wdzięczna, że żyję, i to właśnie robię każdego dnia”

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem / Instagram @multi.onechicago

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem. „To było szokiem dla mojej kobiecości”

Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka

Rachel Zegler

Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”

Ryan Reynolds

Ryan Reynolds sfilmował swoją pierwszą w życiu kolonoskopię. „Przegrałem zakład, ale opłacało się”

„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór

„Ludzie wciąż nie chcą wiedzieć, gdzie znajduje się schron przeciwrakowy” – mówi Anna Bimer, autorka książki „Rak time”

Próbki w laboratorium

Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy

Osteosarcoma, czyli kostniakomięsak – objawy, leczenie

Lekarze bagatelizowali jego bóle brzucha. Mówili, że jest „młody i zdrowy”. Teraz 29-latek walczy o życie

Brodawki na szyi – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Coraz mniej chętnych na bezpłatne badania. Na Islandii potrafili rozwiązać ten problem

„Niektóre kobiety mówią, że nasze sesje fotograficzne po leczeniu raka piersi powinny być refundowane przez NFZ” – mówi Agnieszka Ford z Fundacji Kochasz Dopilnuj

Kobieta w laboratorium

Jest nadzieja dla chorych na raka. Ruszyły pierwsze testy szczepionki na ludziach

„Rak to nie wyrok. Ale ignorowanie go i czekanie, aż da rozsiew, redukuje szansę przeżycia do zera”- apeluje Tomasz Rezydent

Myślała, że złe samopoczucie to wynik ciąży. Teraz młoda Brytyjka chce uświadamiać innych

Usłyszała od lekarza: „My już jej nie uratujemy”. 10 lat później wciąż jest, i pomaga. Basia Górska o walce z rakiem jajnika

„Póki oddycham, jest mnóstwo do zrobienia”. Jola i Magda szyją turbany dla dziewczyn z całej Polski i apelują: badaj cycki!