3 min.
Opryszczka w ciąży. Jak ją bezpiecznie leczyć? Czy może zagrozić dziecku?

Fot. Siniehina / stock.adobe.com
Ciąża jest stanem, kiedy organizm kobiety jest osłabiony. Wymaga specjalnego traktowania, diety. Każda kobieta wie, że w ciąży nie należy m.in. brać niektórych leków czy spożywać określonych pokarmów. Niepozorne choroby, np. opryszczka w ciąży, mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dziecka.
Spis treści
Opryszczka na ustach w ciąży, szczególnie w okresie okołoporodowym, jest niebezpieczna. Nie jest to jedynie kwestia nieestetycznego wyglądu matki. Schorzenie to jest wywołane wirusem HSV, który dla noworodków może być bardzo groźny.
Czy opryszczka w ciąży jest niebezpieczna?
Opryszczka wargowa w ciąży jest groźna dla płodu najbardziej w czasie porodu. HSV może wywołać u nowonarodzonego dziecka poważne zmiany neurologiczne i uszkodzenia mózgu. Opryszczki w ciąży na ustach nie wolno ignorować – należy udać się do lekarza, aby ten wprowadził odpowiednie leczenie. Dla własnego dobra należy ignorować wszelkie niemedyczne porady dotyczące opryszczki w ciąży i jej domowego leczenia.
Trzeba szczególnie uważać wówczas, kiedy wirus opryszczki atakuje po raz pierwszy – jest bardzo niebezpieczny dla płodu. Wirus opryszczki wargowej w ciąży może dawać takie same objawy jak zwykła opryszczka – wokół ust pojawiają się pęcherze, które następnie zmieniają się w owrzodzenia. Bardzo ważny jest fakt, że wirus opryszczki daje objawy jedynie w 10–12% wszystkich zakażeń. Aż 90% zakażeń wirusem HSV w ciąży można przechodzić bezobjawowo.
Opryszczka narządów płciowych w ciąży
W ciąży ciało kobiety jest szczególnie narażone na infekcje intymne. Jedną z najbardziej niebezpiecznych jest opryszczka narządów płciowych. Ten rodzaj opryszczki wywołuje inny podtyp wirusa HSV niż opryszczkę wargową, choć również zdarza się, że stwierdza się zakażenie intymne wirusem opryszczki wargowej. Jeśli pojawi się w pierwszych 2 trymestrach, może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju dziecka, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.
Opryszczką narządów płciowych w ciąży można zarazić się poprzez dotyk lub uprawiając seks z osobą zarażoną. Objawy pojawiają się od 2 do 12 dni po kontakcie.
Opryszczka genitalna w ciąży objawia się na zewnętrznych narządach płciowych, takich jak łechtaczka, wargi sromowe, odbyt i wejście do pochwy, a niekiedy i w samej pochwie pojawiają się swędzące i piekące pęcherze. Po kilku dniach od wystąpienia tworzą się z nich bolesne owrzodzenia. Mogą one dojść nawet do szyjki macicy i cewki moczowej. Oprócz przykrych objawów w okolicach narządów intymnych można spodziewać się reakcji całego organizmu. Występują gorączka, osłabienie, zawroty głowy, powiększają się węzły chłonne. Choroba trwa mniej więcej 2 tygodnie i ustępuje samoistnie, nawet bez leczenia, jednak sam wirus pozostaje w organizmie. Opryszczka narządów płciowych jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia
Zobacz także
Opryszczka w ciąży – czego nie wolno robić?
- Nie można wypalać pęcherzy i owrzodzeń spirytusem! Nie przyniesie to żadnych efektów, jedynie głębiej podrażni zmienione chorobowo miejsca i pozwala wirusowi wniknąć głębiej.
- Nie wolno smarować zmian skórnych pastą do zębów oraz maścią cynkową. Te sposoby może i są skuteczne w przypadku niechcianego pryszcza, ale nie w opryszczce! Nie pomogą w żaden sposób na zakażenie wirusem.
- Nie smarować opryszczki maścią z antybiotykiem – wirusy są odporne na antybiotyki, więc nie daje to żadnego efektu. Warto przypomnieć, że antybiotyki zwalczają bakterie, a nie wirusy.
- Nie stosować samodzielnie leków z acyklowirem, który normalnie wykorzystuje się w opryszczce. To lekarz musi sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania tej substancji.
- Nie współżyć! Nie zaleca się współżycia seksualnego również podczas opryszczki wargowej w ciąży. Seks może sprawić, że opryszczka z warg przeniesie się na partnera, w tym jego okolice intymne, a następnie na narządy kobiety.
- Nie rozdrapywać pęcherzy!
Tekst konsultowany z lekarzem Agnieszką Widerą
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023