2 min.
Jak poradzić sobie z opryszczką? Poznaj domowe sposoby

Najnowsze
15.01.2021
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode
15.01.2021
Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji
15.01.2021
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Co warto wiedzieć?
Prawie wszyscy jesteśmy nosicielami wirusa opryszczki (herpes simplex). Wirusa mogą uaktywniać: stres, hormony, ekspozycja na słońce lub odwodnienie. Ograniczając niektóre czynniki zmniejszamy ryzyko zakażenia. Sen, ruch na świeżym powietrzu i urozmaicona dieta uodparniają nasz organizm.
Szkoccy naukowcy przeanalizowali tysiące genów, aby znaleźć ten jeden, który chroni przed uaktywnieniem się wirusa. Ci, u których pojawia się opryszczka, to nieszczęśliwi posiadacze zmutowanej wersji genu o nazwie IL28b. Na niewiele nam się to teraz przyda. Może kiedyś specjaliści będą mieli do zaoferowania skuteczną terapię genową.
Opryszczka – jak powstaje?
Na razie możemy próbować ochronić się przed atakiem wirusa i łagodzić dokuczliwe objawy.
Wiele osób sądzi, że opryszczka powstaje tylko w wyniku przemarznięcia. Też (nie bez powodu nazywana jest „zimnem”), ale to nie jedyna przyczyna. Równie dobrze wirusa mogą uaktywniać: stres, hormony, ekspozycja na słońce lub odwodnienie. Ograniczając niektóre czynniki zmniejszamy ryzyko. Sen, ruch na świeżym powietrzu i urozmaicona dieta uodparniają nasz organizm, dlatego również w ten sposób zmniejszymy szanse na ujawnienie się wirusa. Zarazić można się przez pocałunek, ale wystarczy użycie tego samego ręcznika, przyborów kosmetycznych czy maszynki do golenia.
Opryszczka – czym się wspomóc?
Jeśli już opryszczka skutecznie zepsuje wam humor, wpraszając się na twarz, sięgnijcie po… miód! Badania wykazały, że ten słodki przysmak jest znacznie skuteczniejszy w miejscowym leczeniu opryszczki niż popularne leki. Inny sprawdzony patent to zimny okład – obkurczy naczynia, zmniejszy obrzęk i przyspieszy gojenie się zmian. Można spróbować też preparatów z mentolem.
Czegokolwiek nie wypróbujecie, kilka dni z opryszczką i tak trzeba się pomęczyć. Na razie złotego środka na tę przypadłość nie ma. Może kiedyś.
Zobacz także
Poleć artykuł koleżankom
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021
Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

12.01.2021