2 min.
Jak poradzić sobie z opryszczką? Poznaj domowe sposoby

10.08.2022
Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Być może pozornie nic, ale tak naprawdę mają jedną, bardzo istotną wspólną cechę
10.08.2022
Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów
10.08.2022
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
10.08.2022
Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań
10.08.2022
W szczecińskim szpitalu wykryto zarażenie błonicą. Pacjent nie żyje
Prawie wszyscy jesteśmy nosicielami wirusa opryszczki (herpes simplex). Wirusa mogą uaktywniać: stres, hormony, ekspozycja na słońce lub odwodnienie. Ograniczając niektóre czynniki zmniejszamy ryzyko zakażenia. Sen, ruch na świeżym powietrzu i urozmaicona dieta uodparniają nasz organizm.
Szkoccy naukowcy przeanalizowali tysiące genów, aby znaleźć ten jeden, który chroni przed uaktywnieniem się wirusa. Ci, u których pojawia się opryszczka, to nieszczęśliwi posiadacze zmutowanej wersji genu o nazwie IL28b. Na niewiele nam się to teraz przyda. Może kiedyś specjaliści będą mieli do zaoferowania skuteczną terapię genową.
Opryszczka – jak powstaje?
Na razie możemy próbować ochronić się przed atakiem wirusa i łagodzić dokuczliwe objawy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Wiele osób sądzi, że opryszczka powstaje tylko w wyniku przemarznięcia. Też (nie bez powodu nazywana jest „zimnem”), ale to nie jedyna przyczyna. Równie dobrze wirusa mogą uaktywniać: stres, hormony, ekspozycja na słońce lub odwodnienie. Ograniczając niektóre czynniki zmniejszamy ryzyko. Sen, ruch na świeżym powietrzu i urozmaicona dieta uodparniają nasz organizm, dlatego również w ten sposób zmniejszymy szanse na ujawnienie się wirusa. Zarazić można się przez pocałunek, ale wystarczy użycie tego samego ręcznika, przyborów kosmetycznych czy maszynki do golenia.
Opryszczka – czym się wspomóc?
Jeśli już opryszczka skutecznie zepsuje wam humor, wpraszając się na twarz, sięgnijcie po… miód! Badania wykazały, że ten słodki przysmak jest znacznie skuteczniejszy w miejscowym leczeniu opryszczki niż popularne leki. Inny sprawdzony patent to zimny okład – obkurczy naczynia, zmniejszy obrzęk i przyspieszy gojenie się zmian. Można spróbować też preparatów z mentolem.
Czegokolwiek nie wypróbujecie, kilka dni z opryszczką i tak trzeba się pomęczyć. Na razie złotego środka na tę przypadłość nie ma. Może kiedyś.
Zobacz także
Poleć artykuł koleżankom
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022