3 min.
Opryszczka u dziecka – objawy i leczenie

Opryszczka u dziecka
Opryszczka to problem, który dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niestety u najmłodszych jej występowanie wiąże się zazwyczaj z o wiele ostrzejszymi i niebezpiecznymi objawami. Opryszczka u najmłodszych może pojawić się nie tylko na ustach, ale nawet wewnątrz buzi, czy w okolicach oczu, albo nosa. Jakie są objawy opryszczki u dzieci? W jaki sposób ją leczyć?
Spis treści
Najczęstsze przyczyny powstania opryszczki u dzieci
Wirusem HSV-1, który jest odpowiedzialny za pojawienie się opryszczki, można zarazić się bardzo łatwo. Wirus jest przenoszony zarówno drogą kropelkową, jak i kontaktową. W przypadku dzieci — do zarażenia dochodzi zazwyczaj poprzez kontakt z rodzicami albo rówieśnikami. Na opryszczkę bardzo często chorują dzieci, które uczęszczają do przedszkola, albo korzystają z miejsc, w których przebywają dzieci — np. z placu zabaw. Do zakażenia wspomnianym wirusem może dojść bardzo łatwo. Można się nim zarazić nawet podczas picia z kubka, w którym piła wcześniej osoba zakażona. Maluchy bardzo często borykają się z opryszczką, która pojawia się na skutek nieumytych rąk, dlatego już od najmłodszych lat warto uczyć dzieci częstego mycia rak.
Jakie są objawy wystąpienia opryszczki u najmłodszych?
Niestety u dzieci, opryszczka ma znacznie cięższy przebieg niż zazwyczaj u dorosłych. Maluchy z opryszczką odczuwają nienaturalne zimno w zakażonym miejscu oraz uporczywy świąd. W kolejnym etapie pojawiają się bąble ropne, które niosą za sobą duży ból. Opryszczka u dzieci jawi się nie tylko jako zmiana w postaci pęcherza, ale również jako stan zapalny błony śluzowej w jamie ustnej. Zmiany na skórze powodują duży dyskomfort — swędzą i bolą. U wielu dzieci z opryszczką zaobserwowano również problemy z jedzeniem i towarzyszące złe samopoczucie. Najmłodsi są bardzo rozdrażnieni i niespokojni, a ich węzły chłonne są znacznie powiększone. W najgorszym wypadku taki stan może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni, ale zazwyczaj mija po około siedmiu dniach.
W jaki sposób najlepiej leczyć opryszczkę u dziecka?
Istotną kwestią, o którą muszą zadbać rodzice, jest to, aby dziecko pod żadnym pozorem nie rozdrapywało powstałych pęcherzów — po rozdrapaniu wirus może roznieść się po całym ciele. Najmłodszym nie należy podawać aspiryny, a jedynie leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Całkowite leczenie musi odbyć się z pomocą lekarza pediatry. Po inne leki sięga się w przypadku wystąpienia opryszczki u dorosłych, a po inne w przypadku wystąpienia tej dolegliwości u najmłodszych. Z domowych metod u dzieci warto wypróbować, chociażby okłady z aloesu. Dorośli muszą zadbać również o to, aby dziecko, u którego wystąpiła opryszczka, nie dotykało swojej zmiany, a przy tym dbało odpowiednio o higienę. Pomocne mogą okazać się preparaty do przemywania opryszczki, które można zdobyć w aptece. Rodzice nie powinni również podawać swoim dzieciom pokarmów oraz napojów, które mogłyby działać drażniąco na zmiany. Do takich produktów zalicza się, chociażby wszelkiego rodzaju soki cytrusowe albo pomidorowe. Jeżeli opryszczka występuje u naszego dziecka po raz pierwszy — od razu należy udać się do lekarza. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy objawy pojawiają się u noworodków, albo niemowlaków. Dorośli nie powinni korzystać ze sztućców, ręczników, ani żadnych innych rzeczy osobistych, które użytkuje pociecha — w przypadku ich użycia istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że również dorośli zaraziliby się wirusem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

14.03.2023