Przejdź do treści

Orteza na kolano – rodzaje, zastosowanie i korzyści. Jak działa i kiedy należy ją stosować?

Orteza na kolano — Jakie są jej rodzaje, zastosowanie i korzyści. Sprawdź, jak działa i kiedy należy ją stosować
Orteza na kolano — Jakie są jej rodzaje, zastosowanie i korzyści. Sprawdź, jak działa i kiedy należy ją stosować
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Orteza na kolano jest jednym z najczęściej używanych sprzętów medycznych — szczególnie u sportowców. Pomaga ona w rekonwalescencji i leczeniu kontuzji jednego z najbardziej zaawansowanych stawów w ciele człowieka — kolana. W tym teście powiemy, czym jest orteza na kolano, jak działa i jak pomaga osobom, które borykają się z problemami kolan.

Czym jest orteza na kolano?

Orteza na kolano to inaczej stabilizator. Jego zadaniem jest ustabilizowanie chorego kolana w taki sposób, aby zachować ruchomość, ale uodpornić staw na przeciążenia. Ortezy dostępne są w kilku wersjach — sztywnej, pół sztywnej i elastycznej. Wykonywane są również w wielu wariantach. Najczęściej, ortezy sztywne wykonane są z włókien węglowych lub szklanych a ortezy elastyczne z neoprenu, lub specjalnych dzianin.Ortezy na kolana zalecana jest przede wszystkim przy skręceniach, stłuczeniach, złamaniach i zwichnięciach kolana. Ich zakup może być refundowany w całości – aby uzyskać taką refundację, należy otrzymać skierowanie od lekarza na zakup danego sprzętu. Następnie trzeba zrealizować zakup w danym sklepie oraz zwrócić się do NFZ o zwrot pieniędzy.

Orteza na kolano — jak działa i w czym pomaga?

Orteza ma za zadanie służyć odciążeniu stawu, łąkotki, mięśni czy więzadeł, przez co przyspiesza proces rekonwalescencji. Oprócz tych zalet ortezy minimalizują również ryzyko pogłębienia się obecnej kontuzji i większego uszkodzenia stawu kolanowego. Odciążenie kolana poprzez ten sprzęt zmniejsza jego obrzęk oraz pozwala funkcjonować w dużo bardziej komfortowy sposób osobie chorej. Często, używając ortezy na kolano, możemy zrezygnować z kul i poruszać się jedynie w takim zabezpieczeniu. Ogólne działanie ortezy na kolano jest stosunkowo proste. W zależności od rodzaju usztywniacza kolano jest odpowiednio przytrzymywane przez stabilizator. Dzięki temu osoba chora nie ryzykuje zbyt dużego lub nienaturalnego wygięcia stawu oraz pogłębienia się kontuzji.

Orteza na kolano – rodzaje

Ortezy na kolano dostępne są w różnych wersjach Są one dobierane odpowiednio przez lekarza zgodnie z przeznaczeniem sprzętu i stanem zdrowia pacjenta. Pierwszą i najmniej skomplikowaną wersją są ortezy elastyczne. Używa się ich przy drobnych kontuzjach. Są niezwykle popularne wśród sportowców, którzy są bardzo często narażeni na niewielkie urazy. Ortezy tego typu wykonuje się z jednego elastycznego kawałka materiału, nie posiadając specjalnych wzmocnień.

Ortezy półsztywne to drugi rodzaj stabilizatorów. Są one podobne do ortez elastycznych, ale jedynie częściowo. Również posiadają formę jednolitego kawałka materiału, który opina kolano ze wszystkich stron. W ortezie jednak zastosowane są pionowe – równolegle do kolana szyny. Ortezy te stabilizują kolano oraz usztywniają staw. Są stosowane jako profilaktyka u osób, które przebyły już kontuzje, a są aktywne fizycznie.

Ostatnim — najbardziej zaawansowanym rodzajem ortez są ortezy sztywne. Składają się z dwóch części, które są opinane nad i pod kolanem oraz metalowego stelaża. Ortezy takie posiadają również zegar do regulowania zgięcia. Same ortezy tego typu zapewniają największą stabilność. Są wykorzystywane przy leczeniu pooperacyjnym, przy dolegliwościach z więzadłami — przednimi, krzyżowymi i bocznymi oraz problemach z rzepką i łękotką. Często, można w nich spotkać okrągły otwór na czubek kolana, który stabilizuje rzepkę.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.