Przejdź do treści

Najpopularniejsze kontuzje kolana. Jak się objawiają i jak wygląda ich leczenie?

Kontuzje kolana
Kontuzje kolana
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Staw kolanowy jest jednym z najbardziej złożonych elementów znajdujących się w ludzkim ciele. Z jego pomocą możliwe jest zginanie nóg, ich prostowanie oraz niewielka rotacja. Kontuzje kolana występują głównie u osób uprawiających sport – które z nich pojawiają się najczęściej i czym się charakteryzują?

Staw kolanowy – jak jest zbudowany?

Staw kolanowy składa się z:

– Kłykci kości udowej;

– Kłykci kości piszczelowej;

Rzepki.

Staw wzmacniany jest przez więzadła (zlokalizowane są wewnątrz oraz zewnątrz torebki stawowej) oraz łąkotki (dwie).

Kontuzje kolana – jak wygląda ich diagnostyka?

Kontuzje kolana najczęściej diagnozowane są za pomocą:

USG stawu;

– Badania RTG;

– Testów ruchowych;

Rezonansu magnetycznego;

Tomografii komputerowej.

To, w jaki sposób nastąpi diagnostyka urazu zależy od potrzeb, jak i od lekarza, który podjął się diagnostyki.

Kontuzje kolana – które z nich występują najczęściej?

Za najczęstsze urazy kolana można uznać:

– Skręcenie stawu kolanowego

Skręcenie dotyczy wiązadeł, które mają za zadanie asekurować staw przed nieprawidłowymi ruchami (te, często doprowadzają do jego przeciążenia oraz uszkodzenia). Skręcenie stawu kolanowego można sklasyfikować jako:

Niewielkie – wywołuje niewielkie dyskomfort podczas poruszania się. Leczenie polega na ograniczeniu aktywności fizycznej oraz łagodzeniu bólu z pomocą środków przeciwbólowych.

Umiarkowana – charakteryzuje się znacznym uszkodzeniem wiązadeł oraz torebki stawowej (podczas uszkodzenia umiarkowanego staw kolanowy jest obrzęknięty, występuje ból). Uszkodzenie stawu kolanowego o kwalifikacji umiarkowanej wymaga konsultacji u specjalisty, który dobierze preparaty oraz ćwiczenia mające na celu przywrócić pełną sprawność stawu kolanowego.

Ciężkie – charakteryzuje się całkowitym zerwaniem wiązadeł, co wywołuje ogromny ból oraz niestabilność stawu. W przypadku ciężkiego skrętu stawu kolanowego wymagane jest leczenie chirurgiczne (po nim zaś konieczna jest specjalistyczna rehabilitacja).

Zapalenie ścięgien

Zapalenie ścięgna występuje najczęściej u osób po 45 roku życia (wraz z wiekiem, elastyczność mięśni zmniejsza się).  Jest wynikiem częstego wykonywania konkretnego działania. Ryzyko wystąpienia uszkodzenia zwiększa się, gdy dana czynność wykonywana jest niepoprawnie. Objawia się tępym bólem. W przypadku jego wystąpienia zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej oraz stosowanie opasek uciskowych.

– Uszkodzenia łąkotek

Łąkotkę można uszkodzić podczas niemalże każdej aktywności fizycznej (tego typu uszkodzenie jest wynikiem nagłego wyprostowania kończyny). Uszkodzenie wywołuje ból w środkowej części stawu skokowego. Leczenie przebiega zabiegowo.

– Uszkodzenia więzadeł

Najczęstszym uszkodzeniem więzadeł są naderwania oraz naciągnięcia. Ich leczenie polega na znacznym ograniczeniu aktywności fizycznej oraz noszeniu opatrunków uciskowych. Jeśli dojdzie do zerwania więzadła konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Kontuzje kolana – kiedy występują?

We wcześniejszej części artykułu wspomnieliśmy, że na kontuzje kolana najbardziej narażeni są sportowcy (doprecyzowując: Ci, którzy uprawiają sporty kontaktowe). Najczęstszą ich przyczyną są zderzenia zawodników oraz ruchy niekontrolowane, wychodzące poza normę.

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.