4 min.
Tomografia komputerowa – cena, jak się przygotować do badania?

Tomografia komputerowa - cena, jak się przygotować do badania?
Jednym z podstawowych badań obrazowych jest tomografia komputera. Wykorzystuje się ją do rozpoznawania wielu poważnych chorób oraz schorzeń, które wymagają specjalistycznej pomocy. Czym jest tomografia komputerowa? Jaka jest jej cena? W jaki sposób przygotować się do tego badania i o czym należy pamiętać?
Spis treści
Podstawowe informacje na temat tomografii komputerowej
Wykonanie tego badania umożliwia zdiagnozowanie różnych chorób — między innymi tych, które dotykają narządów jamy brzusznej, gardła, oczu, uszu, krtani, a nawet układu nerwowego. Badanie jest bardzo proste i polega na wykonaniu kilku, czasami kilkunastu zdjęć za pomocą specjalnych promieni rentgenowskich. W okolicy badanej i określonej partii ciała krąży głowica aparatu, która podczas tej czynności wytwarza specjalne promieniowanie. Wykonane zdjęcia są bardzo różnorodne i umożliwiają lekarzom prawidłowy odczyt choroby i schorzenia. Wykonane zdjęcia w kolejnym kroku są zgrywane na komputer medyczny, który jest zaopatrzony w specjalne oprogramowanie do odczytu takich zdjęć. W zależności od ustawień aparatu tomograficznego — uzyskane zdjęcie jest dostępne albo w technice 2D, albo 3D. Jednym, o czym musi pamiętać pacjent podczas wykonywania takiego badania to to, że musi przez cały czas jego trwania pozostać w bezruchu. Ewentualne poruszenie się, a nawet kołysanie może zaburzyć prawidłową ocenę zdjęć, a co za tym idzie — przełożyć się na nie do końca prawdziwy wynik badania. Tomografia komputerowa nie trwa długo — to badanie zajmuje średnio około 10, maksymalnie 15 minut.
W jaki sposób przygotować się do badania tomografem?
Pacjenci, którym zlecono ten rodzaj badania, muszą pamiętać o tym, aby odpowiednio się przygotować. Zaleca się, aby ostatni posiłek był zjedzony około 6 godzin przed wykonaniem tomografu. Jeżeli nasza wizyta jest zaplanowana na rano — ostatnią porcją żywności powinna być kolacja. Przed pójściem na tomograf warto również zadbać o to, aby nasz organizm był odpowiednio nawodniony — konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Odradza się picie mocnej herbaty, a także kawy, czy napojów wysoko słodzonych. Warto również zabrać ze sobą aktualne wyniki badań. Jeżeli mieliśmy już kiedyś wykonywany tomograf, to nie zaszkodzi, aby zabrać rezultat tego badania ze sobą. Pacjentom zaleca się również w dniu badania założenie ubrań, które są pozbawione metalowych elementów. Ich obecność mogłaby zakłócić obraz tomografu.
Tomografia komputerowa z kontrastem
Czasami zdarza się tak, że u niektórych pacjentów konieczne jest podanie specjalnego środka kontrastowego, który wpływa na lepsze uwidocznienie otrzymanego obrazu. W takim środku kontrastowym znajduje się zazwyczaj jod — preparat w zależności od placówki jest podawany doustnie albo dożylnie.
Tomografia komputerowa i jej cena
Tomografia komputerowa to jedno z najczęściej wykonywanych rodzajów badań. Jej cena jest uzależniona od tego, jaką placówkę wybierzemy oraz od tego, czy zostanie nam podany środek kontrastowy. Pod uwagę bierze się również wybrany obszar ciała. Cena za pojedyncze badanie waha się w przedziale od 200 do 500 zł. W momencie, gdy jesteśmy poddawani badaniu trzech lub więcej okolic anatomicznych — cena jest korzystniejsza.
Wskazania do wykonania tomografii komputerowej
Ten specyficzny rodzaj badania jest wykonywany zawsze na zlecenie lekarza. To właśnie on ocenia, czy w danej przypadłości postawić na tomograf, czy może na rezonans magnetyczny, albo ultrasonografię. W momencie, gdy mamy do czynienia z nagłymi i poważnymi urazami, takimi jak uraz głowy, klatki piersiowej, miednicy, jamy brzusznej, czy kręgosłupa — zaleca się natychmiastowe wykonanie tomografu. Badanie może być wykonywane pojedynczo albo w każdej z tych okolic w zależności od tego, jak rozległe są urazy. Jeżeli pacjent doznał bardzo ciężkich obrażeń, np. takich spowodowanych podczas wypadku samochodowego — wykorzystuje się jednoczesne badanie kilku partii ciała. Tomografia jest na tyle podstawowym badaniem, że zleca się ją w wielu przypadkach. Wykonują ją między innymi pacjenci z nowotworem mózgu, z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, z chorobami czaszki, chorobami nerek itp. Badanie zaleca się również przed niektórymi zabiegami operacyjnymi.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

21.01.2023
Małgorzata Halber i Olga Drenda: Często z miłością myli się relacje, w których występuje duża intensywność emocji. One z miłością nie mają nic wspólnego

21.01.2023