Przejdź do treści

Jak rozpoznać porażenie nerwu twarzowego? Poznaj jego pierwsze charakterystyczne objawy

kobieta trzymająca się za kącik ust
Fot. dmytro_khlystun / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Twierdzenia, że miałam seksomnię, zrujnowały moją sprawę o gwałt” – podkreśla Jade McCrossen-Nethercott
Bierzesz kilka opakowań antybiotyków rocznie? Internistka tłumaczy, co dzieje się z twoją wątrobą
Nowe rozporządzenie, więcej badań na tarczycę. „Jest jednak pewien warunek” zauważa Aleksandra Miszkiewicz
Dlaczego Polki nie śpią? Wyniki najnowszego badania zaskakują
Czekasz na okres, a on cały czas nie nadchodzi? Możliwych powodów jest znaczenie więcej niż ciąża

Nerw twarzowy to siódmy nerw czaszkowy. Częstym schorzeniem jest jego porażenie objawiające się połowiczymi zaburzeniami ruchomości mięśni twarzy. Przyczyn porażenia nerwu twarzowego jest bardzo dużo. Różne jest także nasilenie obserwowanych objawów. Najważniejsze jest szybkie wdrożenie leczenia.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek
dr n. med.

Nerw twarzowy wchodzi w skład obwodowego układu nerwowego. W jego strukturze znajdują się włókna ruchowe (jest ich najwięcej), czuciowe i przywspółczulne. W związku z tym nazywamy go nerwem mieszanym. Funkcjami nerwu twarzowego, w zależności od rodzaju włókien, jest czucie smaku z przednich ⅔ powierzchni języka, odpowiadanie za czynność ruchową mięśni mimicznych, regulowanie wydzielania łez czy śliny. Jednym z najczęstszych zaburzeń w funkcjonowaniu jest porażenie nerwu twarzowego. Prowadzi ono do zaburzeń wszystkich podstawowych czynności, którymi zawiaduje nerw. Istnieje bardzo wiele przyczyn porażenia nerwu twarzowego, jednakże czasami nie udaje się ich znaleźć – porażenie nazywamy wówczas idiopatycznym. Wystąpienie objawów porażenia nerwu twarzowego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Drętwienie kończyn a miażdżyca, cukrzyca lub zespół cieśni nadgarstka.

Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny

Istnieje bardzo wiele przyczyn porażenia nerwu twarzowego. Może być wrodzone (np. związane z różnymi wadami genetycznymi lub porodem kleszczowym), jednakże znacznie częściej mamy do czynienia z porażeniem nabytym. Wyróżniamy także centralne porażenie nerwu twarzowego, zwane również ośrodkowym porażeniem nerwu twarzowego, kiedy uszkodzeniu ulega część nerwu przebiegająca w obrębie mózgowia. Jeżeli uszkodzeniu ulega nerw w pozamózgowym przebiegu, mówimy o obwodowym porażeniu nerwu twarzowego, której jest znacznie częstsze.

Do porażenia nerwu twarzowego dochodzi wskutek jego ucisku lub mechanicznego uszkodzenia. Może to mieć miejsce w przypadku wylewu krwi do tkanki mózgowej, stwardnienia rozsianego, nowotworów (zwłaszcza zlokalizowanych w okolicy kąta mostowo-móżdżkowego) oraz urazów czaszkowo-mózgowych (zwłaszcza przebiegających z poprzecznym złamaniem kości skroniowej). Przyczyną porażenia nerwu twarzowego mogą być także ostre i przewlekłe zapalenie ucha, półpasiec czy borelioza. Ze względu na to, że nerw twarzowy przebiega przez struktury ślinianki przyusznej, do jego porażenia może dochodzić przy zmianach zapalnych i nowotworach gruczołu ślinowego. Czasami przyczyną mogą być też choroby autoimmunologiczne takie jak sarkoidoza czy zespół Guillaina-Barrego.

Mimo mnogości przyczyn, najczęściej zdarza się, że porażenie ma charakter idiopatyczny i nie udaje się wykryć jego przyczyny.

Porażenie nerwu twarzowego – objawy

Objawy dotyczą wszystkich składowych włókien wchodzących w skład nerwu twarzowego. Ze względów ruchowych dochodzi do opadania kącika ust, co uniemożliwia gwizdanie i szczerzenie zębów. Jest to również przyczyną gromadzenia się pokarmu między dziąsłami i policzkiem, utrudnia to także picie. Kolejnym objawem jest niedomykalność powiek oka, co jest przyczyną suchości oka i nawracających stanów zapalnych struktur oka i oczodołu. Dochodzi również do zaburzeń czucia głębokiego obszaru połowy twarzy. Nieprawidłowe jest także wydzielanie łez i czucie smaku na języku.

Dolegliwości mogą być stałe lub mieć charakter przejściowy i ustępować po leczeniu, jednakże przy porażeniu nerwu twarzowego, jak długo trwa zespół dolegliwości, nikt nie jest w stanie dokładnie określić i przewidzieć.

Zobacz także

Leczenie porażenia nerwu twarzowego

Przy idiopatycznym porażeniu nerwu twarzowego leczenie sterydami stanowi podstawę terapii. Długość jej trwania oraz dawkę sterydu ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę inne schorzenia chorego oraz stopień uszkodzenia nerwu twarzowego i nasilenia objawów. Dodatkowo stosowane są preparaty witamin z grupy B, które wspomagają regenerację nerwową. Dobór terapii uzupełniającej zależy w dużej mierze od podstawowej przyczyny dolegliwości. Tylko terapia ukierunkowana na podstawową przyczynę umożliwi wycofanie się objawów porażenia nerwu twarzowego.

Objawy porażenia nerwu twarzowego wycofują się w różnym czasie. Może to trwać kilka dni, tygodni albo miesięcy. Niestety zdarza się również stałe uszkodzenie nerwu i wówczas jego objawy utrzymują się do końca życia. Ze względu na to, iż może dochodzić do stałych przykurczów mięśni twarzy, przy porażeniu nerwu twarzowego ćwiczenia są ważnym elementem procesu leczniczego. Rehabilitacja i jej zakres powinny być ustalone przez rehabilitanta, następnie ćwiczenia i masaże można wykonywać samodzielnie w domu. Ćwiczenia na porażenie nerwu twarzowego mogą nieznacznie przyspieszać regenerację nerwu, ale przede wszystkim zapobiegają utrwalaniu się nieprawidłowych przykurczów mięśni twarzy. Innym sposobem leczenia porażenia nerwu twarzowego jest leczenie operacyjne.

Porażenie nerwu twarzowego – leczenie operacyjne

Znajduje zastosowanie głównie w sytuacjach, kiedy nerw został trwale uszkodzony, np. przecięty w czasie urazu czaszkowego. Stosowane są wówczas zabiegi transpozycji nerwów, polegające na połączeniu włókien nerwowych z innym nerwem czaszkowym. Wykonywane są ostrzykiwania toksyną botulinową, wszczepianie obciążenia w powieki, aby umożliwić ich domknięcie, przeszczepy mięśniowe.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Płyn mózgowo-rdzeniowy – funkcje, wskazania do badania i interpretacja wyniku

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Mini wątroby będą mogły uratować życie! / pexels

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Miniaturowe wątroby będą mogły uratować życie!

Opryszczkowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Neuroplastyczność mózgu – ćwiczenia. Jak ją zwiększyć?

Neurogeneza w wieku płodowym i dorosłym – jak ją aktywować?

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages

Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź, jak się zachować krok po kroku

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Nerw błędny – budowa, przebieg, uszkodzenie i leczenie. Dlaczego nazywa się go „wędrowcem”?

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Dr n. med. Maria Maliszewska / fot. neurosphera

Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Przekazując diagnozę rodzicom, mówi: „Gratuluję, mają państwo dziecko z zespołem Aspergera”. O różnorodności, która występuje w spektrum autyzmu, mówi Tony Attwood

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

×