Przejdź do treści

Dowiedz się, co może być przyczyną pogorszenia słuchu i uczucia zatkanych uszu

zatkane uszy - kobieta zatyka uszy palcami
Fot. Tierney / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zatkane uszy niezależnie od przyczyny powodują pogorszenie słuchu, szumy uszne, czasem dolegliwości bólowe. Przyczyny zatkanych uszu są różne, niektóre błahe, jak obecność woskowiny, inne poważne, związane np. z nagłą głuchotą. Pojawienie się dolegliwości powinno się skonsultować z lekarzem.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek
dr n. med.

Zatkane uszy stanowią przyczynę znacznego dyskomfortu. Powodują niedosłuch, szumy uszne, czasem także ból ucha. Powody uczucia zatkanych uszu są bardzo różne. Mogą być związane z woskowiną czy ciałem obcym w uchu, mogą wiązać się z infekcją górnych dróg oddechowych, świadczyć o poważnych chorobach lub być wyrazem nagłej głuchoty któregoś ucha. Najczęściej przyczyny zatkanych uszu są prozaiczne, nieraz dolegliwości ustępują samoistnie, czasami możemy zastosować domowe sposoby na zatkane uszy. Jeżeli jednak dolegliwości utrzymują się i nie widzimy poprawy po ogólnodostępnych w aptece preparatach, powinniśmy niezwłocznie się udać po poradę do laryngologa. Tylko on badaniem otoskopowym oraz badaniami pomocniczymi jest w stanie dokładnie określić przyczynę i włączyć właściwe leczenie.

Zatkane uszy – przyczyny mechaniczne

Przyczyn zatkanych uszu jest bardzo dużo. Najczęstsze to grupa przyczyn mechanicznych, a więc takich, które blokują przewód lub przewody słuchowe. Zaliczamy do nich obecność ciała obcego w uchu. Może być nim watka, która zostaje w uchu po jego czyszczeniu, fragment aparatu słuchowego, u dzieci różnego rodzaju koraliki i drobne fragmenty zabawek, czasami zdarzają się także opiłki lub fragmenty zanieczyszczeń, zwłaszcza u osób pracujących na budowach czy w fabrykach, mogą być to również owady. Każde ciało obce, które znajduje się w uchu lub podejrzewamy, że może tam być, powinno być skonsultowane przez lekarza w ramach poradni laryngologicznej lub ostrego dyżuru laryngologicznego. Absolutnie zabronione jest podejmowanie prób samodzielnego usunięcia ciała obcego, gdyż można je przesunąć głębiej w kierunku błony bębenkowej, a także spowodować uszkodzenie błony bębenkowej lub wtłoczenie drobnego ciała obcego do jamy bębenkowej, co może zakończyć się nawet zabiegiem operacyjnym. Laryngolog ciało obce usuwa przez płukanie ucha lub specjalnymi kleszczykami.

Woskowina to wydzielina gruczołów potowych i łojowych przewodów słuchowych wraz z fragmentami złuszczonego nabłonka. Wydzielana jest u każdego człowieka. Jej ilość i konsystencja wykazuje zmienność osobniczą. Jeżeli w przewodach słuchowych zgromadzi się znaczna ilość woskowiny, mamy uczucie zatkanych uszu i szumu usznego. Początkowo niedosłuch występuje jedynie okresowo i w pewnych sytuacjach. Często spotyka się zatkane uszy po basenie albo po kąpieli, ma to związek z tym, iż woskowina zostaje przez wodę rozpulchniona i jej objętość się zwiększa.

Jak leczyć uszy zatkane woskowiną?

Zatkane woskowiną uszy wymagają oczyszczenia. Sposoby na zatkane uszy są różne. W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się dostępne bez recepty krople na zatkane uszy lub spray na zatkane uszy na bazie oliwki. Preparatów na zatkane uszy jest sporo, warto wypróbować kilka z nich, aby przekonać się, który działa na nas najlepiej. Jeżeli po kilku dniach stosowania nie widzimy efektu, należy udać się do laryngologa, który oczyści uszy poprzez płukanie lub usunięcie woskowiny specjalnym haczykiem.

Zobacz także

Zatkane uszy – zmiany ciśnienia w uchu

Przyczyną zatkanych uszu są także zmiany ciśnienia, które powodują wciąganie błony bębenkowej w kierunku jamy bębenkowej. W związku z tym często mamy uczucie zatkanych uszu po locie samolotem. Uczucie takie jest naturalne i powinno ustępować po kilku minutach, łatwo możemy sobie z nim poradzić, przełykając ślinę lub żując gumę, zwłaszcza w czasie startu i lądowania. Zdarza się, że zatkane po locie  uszy utrzymują się dłużej, może to świadczyć o stanie zapalnym błony bębenkowej lub jej uszkodzeniu.

Zatkane uszy a infekcja górnych dróg oddechowych

Przy zatkaniu uszu objawy mogą nie dotyczyć tylko uszu, ale również innych struktur górnych dróg oddechowych. Często spotykamy uczucie zatkania uszu przy przeziębieniu. Zdarza się, że mamy zatkane uszy i nos. Zatkane uszy przy katarze mają związek z obrzękiem błony śluzowej nosa, która zamyka ujście trąbki słuchowej, powoduje jej niedrożność, co zaburza naturalne wyrównywanie ciśnienia w uszach. Przy zatkanych uszach od kataru najistotniejsze jest leczenie mające odblokować trąbkę słuchową i przywrócić jej drożność. Najczęściej stosowane są leki w postaci aerozolu ze sterydem do nosa oraz donosowe lub doustne preparaty zawierające pseudoefedrynę. Przy katarze i zatkanych uszach wyleczenie infekcji podstawowej powoduje ustąpienie dolegliwości. Jednakże zdarza się, że zatkane uszy po chorobie utrzymują się dłuższy czas. Jeżeli leczenie farmakologiczne skierowane na przywrócenie drożności trąbki słuchowej (lek na zatkane uszy) nie skutkuje, konieczna może być katateryzacja (przedmuchiwanie) trąbki słuchowej przez laryngologa lub wykonanie nacięcia błony bębenkowej (paracenteza), aby zdrenować zalegający w uszach płyn.

Zdarza się również uczucie zatkanych uszu i zawrotów głowy, którym towarzyszą dolegliwości bólowe ucha. Wówczas podejrzewać możemy ostre zapalenie ucha z podrażnieniem błędnika. Takie objawy koniecznie powinny być wskazaniem do pilnej konsultacji z laryngologiem, który zadecyduje o dalszym leczeniu.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Kamienie żółciowe – skąd się biorą? Jak wpływają na twój organizm?

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka