Przejdź do treści

Pierwsza szczepionka przeciw malarii dla dzieci zatwierdzona przez WHO. „Przełomowy moment w walce z chorobą”

Pierwsza szczepionka przeciw malarii dla dzieci zatwierdzona przez WHO
Pierwsza szczepionka przeciw malarii dla dzieci zatwierdzona przez WHO / Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stosowanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi narzędziami do zapobiegania malarii może każdego roku uratować dziesiątki tysięcy młodych ludzi – mówił dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. I dodaje, że zatwierdzenie pierwszej szczepionki przeciw malarii dla dzieci to milowy krok w walce z tą śmiertelną chorobą.

Pierwsza szczepionka przeciw malarii dla dzieci

Malaria to jedna z najstarszych i najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych. Każdego roku z jej powodu umiera w Afryce ok. 500 tys. osób, z czego ponad połowa to dzieci poniżej 5. roku życia. Jest nadzieja, że te szokujące statystyki wkrótce będą należały do przeszłości. A to dlatego, że świat właśnie zyskał nową broń do walki z chorobą.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciw malarii dla dzieci. Według niektórych szacunków każdego roku uratuje ona dziesiątki tysięcy młodych ludzi. W komunikacie opublikowanym przez WHO czytamy, że to „historyczny moment”.

„Długo oczekiwana szczepionka przeciw malarii dla dzieci to przełom w nauce i zdrowiu dzieci” – powiedział dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Stosowanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi narzędziami do zapobiegania malarii może każdego roku uratować dziesiątki tysięcy młodych ludzi” – dodał.

Nowa szczepionka o nazwie Mosquirix została stworzona przez firmę GlaxoSmithKline. Jej działanie opiera się na „pobudzeniu układu odpornościowego u dziecka, by wytworzyło przeciwciała przeciwko Plasmodium falciparum”. To najbardziej śmiercionośny z pięciu patogenów malarii, który jednocześnie jest najbardziej rozpowszechniony w Afryce.

Preparat będzie podawany dzieciom w wieku od 17. miesiąca do 5. roku życia w trzech dawkach. Po badaniach klinicznych szczepionka została wypróbowana w trzech krajach (Kenii, Malawi i Ghanie), gdzie została włączona do rutynowych programów szczepień.

„Promyk nadziei dla kontynentu, który dźwiga największy ciężar choroby”

Rekomendacja zastosowania szczepień dotyczy dzieci mieszkających w Afryce Subsaharyjskiej oraz tych, gdzie poziom zachorowań jest na umiarkowanym lub wysokim poziomie. Wynalezienie szczepionki poprzedził trwający od 2019 r. program pilotażowy prowadzony w Ghanie, Kenii i Malawi. „W ostatnich dwóch latach szczepionkę podano tam 800 tys. dzieci” – mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Brytyjski koncern GlaxoSmithKline, który wyprodukował szczepionkę przeciw malarii RTS,S, poinformował, że prace nad tym konkretnym preparatem trwały 30 lat. Nad wynalezieniem środka przeciwko tej chorobie naukowcy na całym świecie pracowali ponad 100 lat!

Nowa szczepionka Mosquirix jest wynikiem wieloletnich badań GlaxoSmithKline oraz partnerstwa z PATH, przy wsparciu sieci afrykańskich ośrodków badawczych. Pieniądze w późnym rozwoju projektu zapewniła też Fundacja Billa i Melindy Gatesów.

„Od wieków malaria prześladuje Afrykę Subsaharyjską, powodując ogromne osobiste cierpienia” – powiedział podczas konferencji dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO dla Afryki. „Od dawna liczyliśmy na skuteczną szczepionkę przeciw malarii. Teraz po raz pierwszy taką mamy” – podkreślił.

Dodał, że preparat „daje promyk nadziei dla kontynentu, który dźwiga największy ciężar choroby”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.