Przejdź do treści

Pierwszy lek na COVID-19 będzie dostępny w Polsce od połowy grudnia

Tabletki na dłoni
Pierwszy lek na COVID-19 będzie dostępny w Polsce od połowy grudnia/ Pexels, fot. Michelle Leman
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że lek na zakażenie wywołane koronawirusem SARS-CoV-2 będzie dostępny w Polsce prawdopodobnie od połowy grudnia. „Uczestniczymy w przetargach w sprawie wszystkich leków przeciw COVID-19, które Unia Europejska będzie kupować” – wyjaśnił. 

Pierwszy lek na COVID-19 będzie dostępny w grudniu

Przełom w walce z pandemią COVID-19 nastąpi w naszym kraju już w grudniu. Właśnie wtedy do osób, które zaraziły się koronawirusem SARS-CoV-2 ma trafić pierwszy na świecie lek na COVID-19 w tabletce. Preparat opracowany przez firmę Merck będzie dostępny dla chorych w aptece.

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w najbliższym tygodniu Europejska Agencja Leków (EMA) po wydaniu wstępnej oceny skuteczności leku ma zarekomendować krajom Unii Europejskiej, by same podejmowały decyzję o stosowaniu Molnupiraviru.

„Uczestniczymy w przetargach w sprawie wszystkich leków przeciw COVID-19, które Unia Europejska będzie kupować” – tłumaczył.

Andrusiewicz dodał, że Polska uczestniczy również w oddzielnych rozmowach z producentami. Według niego pierwszych dostaw leku możemy spodziewać się więc już w grudniu.

„Na dzień dzisiejszy mamy zakontraktowany Molnupiravir; będzie on dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia” – dodał.

Krajem, który jako pierwszy zatwierdził sprzedaż Molnupiraviru była Wielka Brytania. W październiku rząd w Londynie ogłosił, że zamówił już 480 tys. dawek leku. W pierwszej kolejności mają go przyjmować pacjenci z lekkimi objawami COVID-19 oraz takimi o średnim natężeniu.

Pozytywna ocena dwóch kolejnych leków na COVID-19

Molnupiravir nie jest jedynym lekiem na COVID-19, który w najbliższym czasie wesprze nas w walce z pandemią. W czwartek Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA zalecił dopuszczenie do obrotu w Europie dwóch preparatów: Ronapreve i Regkirona. Oba leki zawierają przeciwciała monoklonalne.

Podawany dożylnie Ronapreve opracowany został przez amerykańską firmę Regeneron Pharmaceuticals i szwajcarski koncern Roche. Zalecany jest do stosowania u osób dorosłych i dzieci, które ukończyły 12 lat i ważą co najmniej 40 kg. Ponadto lek będzie podawany pacjentom, którzy nie wymagają wspomagania tlenem i mają podwyższone ryzyko rozwoju choroby. Ronapreve został dopuszczony do użytku w Japonii, warunkowo w Australii i Wielkiej Brytanii oraz w sytuacjach awaryjnych w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Kanadzie.

Lek Regkirona wyprodukowała firma Celltrion z Korei Południowej. Zalecany jest wyłącznie osobom dorosłym, które nie potrzebują terapii tlenowej, ale są zagrożone poważnym przebiegiem choroby.

Molnupiravir – jak działa lek?

Molnupiravir wchodzi w reakcję z enzymem koronawirusa, który odpowiada za kopiowanie jego kodu genetycznego i reprodukcję. Pigułka działa podobnie także w reakcji z innymi wirusami.

Podczas badań klinicznych zarówno osoby przyjmujace Molnupiravir, jak i te łykające placebo, zgłaszały skutki uboczne. Koncern jednak nie podaje więcej szczegółów. Nie jest więc jasne, na jakie objawy skarżyły się osoby biorące udział w badaniach. Koncern Merck & Co. dodał jednak, że więcej zgłoszeń o skutkach ubocznych otrzymano od grupy otrzymującej placebo.

Koncern zapowiedział, że do końca roku będzie w stanie wyprodukować 10 mln dawek. Cena tabletki nie jest jeszcze znana.

Nad lekiem na COVID-19 pracują obecnie także koncerny farmaceutyczne Pfizer i Roche Holding AG.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.