Poczucie lęku, niepewność jutra. Jak sobie radzić ze stresem?
Pandemia koronawirusa sprawia, że wielu z nas jest zestresowanych, niepewnych najbliższej oraz tej dalszej przyszłości. Zastanawiamy się, kiedy nasze życie wróci w pełni do normy, kiedy, i czy w ogóle, szczepionka na koronawirusa będzie dostępna? Istnieje jeszcze więcej niewiadomych. Sytuacja, w której się znajdujemy, sprawia, że czujemy się coraz bardziej niepewni i zestresowani. Dlaczego ta niepewność jest taka trudna i jak sobie radzić ze stresem?
Czemu uczucie niepokoju ma na nas taki zły wpływ?
Nasze ciało jest wręcz zaprogramowane, żeby reagować na wszelkie niepewności. Nasz mózg często zachowuje się według znanych mu schematów, dlatego właśnie w momencie, kiedy znajdujemy się w nowej dla nas sytuacji, zwiększa nam się czujność, próbujemy znaleźć potencjalne zagrożenie – to nasz instynkt. O ile drobne, sporadyczne niepokoje mogą mieć na nas działanie motywujące i mobilizujące, bycie w ciągłym napięciu może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, zarówno fizycznym jak i psychicznym.
Czemu teraz uczucie niepokoju doskwiera nam bardziej?
Uczucie niepokoju, ogólnie rzecz biorąc, może działać na nas stresogennie. W czasach światowej pandemii to działanie może być jeszcze bardziej wzmożone, dotykając ludzi na większa skalę i na wiele sposobów. Z powodu pandemii w naszej głowie rodzi się coraz więcej czarnych scenariuszy „a co jeśli?”, wzmacniając w nas coraz to większe poczucie lęku i niepewności. Osoby, które na co dzień zmagają się z problemami związanymi ze stresem, mogą doświadczyć u siebie wykształcenia się zaburzeń lękowych, ataków paniki, a nawet agorafobii – irracjonalnego lęku przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wywołanego obawą przed napadem paniki i brakiem pomocy.
Jak sobie z tym radzić?
Kiedy zaczynamy odczuwać niepokój, warto zająć się jakąś czynnością, która sprawia nam radość oraz odwraca naszą uwagę. Mogą to być takie zajęcia jak gotowanie, słuchanie podcastów, czytanie książek, czy rozpoczęcie nowego projektu plastycznego. W tym trudnym dla wszystkich czasie izolacji warto rozwijać nasze umiejętności oraz zainteresowania.
Czasami, kiedy nie możemy poradzić sobie z wewnętrznym niepokojem, odwrócenie uwagi jest najlepszym rozwiązaniem – co jest, oczywiście, bardzo trudne. Każdego dnia możemy wyznaczać sobie pojedyncze, nawet małe, cele do zrealizowania. Mogą to być obowiązki domowe, nad którymi czujemy, że mamy kontrolę, np. uporządkowanie swojej szafy. Oprócz tego, dużą rolę może spełnić medytacja oraz ćwiczenia ruchowe.
Kiedy zasięgnąć dalszej pomocy?
W przypadku każdego problemu związanego z naszym zdrowiem psychicznym, ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Jeżeli znajdujesz się w sytuacji, że uczucie niepokoju czy stres przeszkadzają ci w codziennym życiu, zgłoś się niezwłocznie do specjalisty. Niektórzy terapeuci przeprowadzają sesje zdalnie, więc nie musisz bać się o zagrożenia związane z wyjściem z domu. Jeżeli nie masz możliwości skorzystać wizyty u terapeuty, możesz skonsultować się przez bezpłatne infolinie pomagające w kryzysach psychicznych. Wsparcie oferuje m.in. Centrum Wsparcia Fundacji ITAKA pod całodobowym numerem telefonu 800 70 2222.
Źródło: huffpost
Polecamy
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
Fuga dysocjacyjna – jak się objawia? Przykłady fugi dysocjacyjnej
Ewa Wardęga: „W trakcie masażu orientalnego wiele osób zupełnie nieświadomie uwalnia swoje emocje”
Lęk, bezsenność, niepokój. Czym jest zespołu stresu popandemicznego?
się ten artykuł?