Przejdź do treści

Poczucie lęku, niepewność jutra. Jak sobie radzić ze stresem?

Poczucie lęku, niepewność jutra. Jak sobie radzić ze stresem? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Pandemia koronawirusa sprawia, że wielu z nas jest zestresowanych, niepewnych najbliższej oraz tej dalszej przyszłości. Zastanawiamy się, kiedy nasze życie wróci w pełni do normy, kiedy, i czy w ogóle, szczepionka na koronawirusa będzie dostępna? Istnieje jeszcze więcej niewiadomych. Sytuacja, w której się znajdujemy, sprawia, że czujemy się coraz bardziej niepewni i zestresowani. Dlaczego ta niepewność jest taka trudna i jak sobie radzić ze stresem?

Czemu uczucie niepokoju ma na nas taki zły wpływ?

Nasze ciało jest wręcz zaprogramowane, żeby reagować na wszelkie niepewności. Nasz mózg często zachowuje się według znanych mu schematów, dlatego właśnie w momencie, kiedy znajdujemy się w nowej dla nas sytuacji, zwiększa nam się czujność, próbujemy znaleźć potencjalne zagrożenie – to nasz instynkt. O ile drobne, sporadyczne niepokoje mogą mieć na nas działanie motywujące i mobilizujące, bycie w ciągłym napięciu może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, zarówno fizycznym jak i psychicznym.

Czemu teraz uczucie niepokoju doskwiera nam bardziej?

Uczucie niepokoju, ogólnie rzecz biorąc, może działać na nas stresogennie. W czasach światowej pandemii to działanie może być jeszcze bardziej wzmożone, dotykając ludzi na większa skalę i na wiele sposobów. Z powodu pandemii w naszej głowie rodzi się coraz więcej czarnych scenariuszy „a co jeśli?”, wzmacniając w nas coraz to większe poczucie lęku i niepewności. Osoby, które na co dzień zmagają się z problemami związanymi ze stresem, mogą doświadczyć u siebie wykształcenia się zaburzeń lękowych, ataków paniki, a nawet agorafobii – irracjonalnego lęku przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wywołanego obawą przed napadem paniki i brakiem pomocy.

Kobieta trenuje

Jak sobie z tym radzić?

Kiedy zaczynamy odczuwać niepokój, warto zająć się jakąś czynnością, która sprawia nam radość oraz odwraca naszą uwagę. Mogą to być takie zajęcia jak gotowanie, słuchanie podcastów, czytanie książek, czy rozpoczęcie nowego projektu plastycznego. W tym trudnym dla wszystkich czasie izolacji warto rozwijać nasze umiejętności oraz zainteresowania.

Czasami, kiedy nie możemy poradzić sobie z wewnętrznym niepokojem, odwrócenie uwagi jest najlepszym rozwiązaniem – co jest, oczywiście, bardzo trudne. Każdego dnia możemy wyznaczać sobie pojedyncze, nawet małe, cele do zrealizowania. Mogą to być obowiązki domowe, nad którymi czujemy, że mamy kontrolę, np. uporządkowanie swojej szafy. Oprócz tego, dużą rolę może spełnić medytacja oraz ćwiczenia ruchowe.

Kiedy zasięgnąć dalszej pomocy?

W przypadku każdego problemu związanego z naszym zdrowiem psychicznym, ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Jeżeli znajdujesz się w sytuacji, że uczucie niepokoju czy stres przeszkadzają ci w codziennym życiu, zgłoś się niezwłocznie do specjalisty. Niektórzy terapeuci przeprowadzają sesje zdalnie, więc nie musisz bać się o zagrożenia związane z wyjściem z domu. Jeżeli nie masz możliwości skorzystać wizyty u terapeuty, możesz skonsultować się przez bezpłatne infolinie pomagające w kryzysach psychicznych. Wsparcie oferuje m.in. Centrum Wsparcia Fundacji ITAKA pod całodobowym numerem telefonu 800 70 2222.

 

Źródło: huffpost

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta na ćwiczeniach_zajęcia relaksujące

Czym są tiki nerwowe i jak je leczyć?

Czym jest atak paniki? Objawy i leczenie

Kobieta śmieje się a w ręce trzyma drinka

„Weź się wyluzuj!”. Tylko jak? Oto kilka rad, dzięki którym nauczysz się „odpuszczać”

Czerwone plamy na ciele – nieestetyczny defekt czy objaw choroby?

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Masz ciągłe uczucie głodu? Sprawdź, co to może oznaczać!

„Osoby, które są bardzo elastyczne, muszą zrobić więcej, by poczuć swoje ciało” – mówi nauczycielka jogi kundalini, Agnieszka Bera

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Kobieta

Przeżyłaś w swoim życiu traumę, jesteś zestresowana, nie możesz spać? Spróbuj TRE i po prostu zaufaj swojemu ciału

Butelki wina

Wieczór bez wina to nie wieczór? Sprawdź, co się dzieje z twoim organizmem, gdy po kieliszek sięgasz codziennie

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Kobieta z lampą w ręce

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Kobieta

Co może boleć ze stresu? Sprawdź, zanim sięgniesz po leki przeciwbólowe

Eustres – czym jest, kogo dotyczy i jakie ma zalety? Eustres a dystres 

Kobieta ćwiczy jogę

Witaj Słońce! Poświęć 20 minut o poranku na te ćwiczenia, a poczujesz się jak nowo narodzona

Dystres – czym jest i jak sobie z nim radzić? Jak odróżnić go od eustresu

10 sposobów na to, by nie zwariować. Radzi Kasia Bem

„Pracując fizjoterapeutycznie, na twarzy pacjenta pojawia się uśmiech albo łzy – ale nie takie spowodowane bólem fizycznym” – o terapii uwalniania stresu mówi mgr Paulina Wciórka / archiwum prywatne

„Podczas pracy fizjoterapeutycznej na twarzy pacjenta pojawia się uśmiech albo łzy. Ale nie takie spowodowane bólem fizycznym” – o terapii uwalniania stresu mówi fizjoterapeutka Paulina Wciórka

Julie Bowen

Pielęgniarka rzuciła stresującą pracę, by wyleczyć zaburzenia odżywiania. „Emocje, które odczuwałam, musiały mieć drogę ujścia, więc zajadałam je”

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć? Lekarka wyjaśnia, z czego to może wynikać

Budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć? Lekarka wyjaśnia, z czego to może wynikać

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej