3 min.
Polska przygotowuje się na małpią ospę. Rozporządzenie ministra zdrowia

Adam Niedzielski podjął stosowne kroki prewencyjne w sprawie małpiej ospy\ Fot. Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Małpia ospa niepokojąco rozprzestrzenia się po całym świecie. Najwięcej przypadków odnotowano w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Mimo zapewnień ze strony rządu, że Polacy mogą czuć się bezpiecznie, resort zdrowia szykuje się na ewentualny atak tego wirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy ważne rozporządzenia w tej sprawie. Czego dotyczą?
Spis treści
Obowiązkowe leczenie szpitalne i kwarantanna
Treść rozporządzeń podpisanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wynika z nich, że osoby chore na małpią ospę, zakażone wirusem małpiej ospy oraz podejrzane o zakażenie będą w Polsce obowiązkowo hospitalizowane. Kwarantanna w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem będzie wynosić 21 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności. Tyle samo trwa kwarantanna w przypadku Eboli, ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek krwotocznych.
Obowiązek hospitalizacji i 21-dniowa kwarantanna
- Pierwsze rozporządzenie włącza małpią ospę do wykazu chorób zakaźnych.
- Drugie – nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.
- Trzecie z rozporządzeń wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. Wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Czy Polsce grozi epidemia?
Jak już pisałyśmy, rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z PAP uspokoił, że sytuacja jest pod kontrolą. Podkreślił, że w naszym kraju nie ma zagrożenia małpią ospą, a podejmowane działania mają charakter zapobiegawczy.
W polskich szpitalach nie są dostępne testy wykrywające ze stuprocentową pewnością, że mamy do czynienia z ospą małpią. Kwalifikują każdy przypadek do grona chorób, wśród których jest ospa małpia.
„Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–Państwowy Zakład Higieny dysponuje możliwościami przeprowadzenia testów potwierdzających w 100 proc., że mamy do czynienia z tą chorobą. Stąd ta instrukcja i zalecenia. W niedługim czasie zapewne testy te będą dostępne również w szpitalach” – wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Szczepienia w Polsce
Naukowcy ustalili, że szczepienie przeciw ospie prawdziwej daje 85 proc. ochrony także przed ospą małpią. W związku z tym badacze przewidują, że dobrym rozwiązaniem będzie tzw. szczepienie pierścieniowe.
Polega ono na zaszczepieniu tylko osób z najbliższego otoczenia osoby zakażonej. Pozwoli to zapanować nad rozprzestrzenianiem się choroby – tłumaczy biotechnolog Dawid Polak na swoim profilu na Instagramie
Rzecznik resortu zdrowia poinformował, że szczepionki przeciw ospie prawdziwej są dostępne na rynku i Polska we współpracy z Komisją Europejską kupi niewielką ilość do szczepienia przedstawicieli ochrony zdrowia, którzy mogą mieć do czynienia z przypadkami małpiej ospy. Dodał, że powszechne szczepienia medyków nie są przewidywane, tylko prewencyjne.
Przypominamy, że małpią osobą zakazić się można przez kontakt seksualny oraz w wyniku bliskiego kontaktu z płynami ustrojowymi, takimi jak ślina.
źródło: PAP
Poleć artykuł znajomej
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022