Przejdź do treści

„Pomaga regulować emocje, lęki i pokonać stres”. Specjaliści zachęcają, żeby pisać pamiętnik

Na zdjęciu kobieta pisząca pamiętnik- HelloZdrowie
Pisanie pamiętnika to świetna forma autoterapii źródło: pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaburzenia zdrowia psychicznego stają się powoli epidemią współczesności. Coraz więcej osób na całym świecie boryka się z problemami w tej sferze. Dlatego też zadbanie o swoją kondycję psychiczną jest ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Pomóc w tym może… pisanie pamiętnika.

„Kiedy piszemy to, co czujemy, uwalniamy nasze emocje tak, jak wtedy, gdy mówimy”

Coraz więcej Polek i Polaków udaje się do psychologa lub psychiatry po wsparcie. Nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, trudne życiowe sytuacje, lęk przed przyszłością, myśli rezygnacyjne: to tylko kilka z wielu innych powodów, które kierują pacjentów pod drzwi specjalistów. Przebyta pandemia COVID-19, a co za tym idzie długa izolacja, wojna u wschodnich sąsiadów, szalejąca inflacja, pęd życia i pogoń za pieniądzem nie sprzyjają dobremu samopoczuciu.

Specjaliści wskazują, co możemy zrobić, aby zadbać o swój dobrostan. Na liście znajdziemy odpowiednią higienę snu, odpoczynek, aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie, relacje z bliskimi i unikanie używek.

Jak mówią naukowcy, znaczenie dla dobrego psychicznego samopoczucia może mieć także pisanie pamiętnika. Ta forma autoterapii sprawdziła się u głównego doradcy naukowego brytyjskiego rządu, Patrick’a Vallance’a. W 2020 roku podczas trudnych pandemicznych czasów robił zapiski, co miało pozytywny wpływ na jego psychikę. Nie musiał na to poświęcać długich godzin. Wystarczyło zaledwie kilka minut przed położeniem się spać ująć myśli w słowa. Jak wyznał, pisanie pamiętnika pomogło mu „koncentrować się na następnym dniu”.

Duże doświadczenie ma w tej kwestii Adam Kay, były brytyjski lekarz. Jednak jego zapiski doczekały się publikacji. Pamiętnik ukazał się w Polsce pod tytułem „Będzie bolało” (oryg. This is Going to Hurt) i zawiera wpisy z lat 2004-2010, które w sposób słodko- gorzki opowiadają o pracy młodego lekarza. Robiąc notatki Kay radził sobie z presją, jaka jest nakładana na medyków. Pamiętnik ten doczekał się nawet ekranizacji. Mimo tego autor popularnego pamiętnika zachęca, żeby tworząc notatki, nie myśleć o potencjalnych odbiorcach, bo wtedy inaczej będziemy konstruować myśli. Sam pisał dla własnych, prywatnych celów.

Julia Samuel, psychoterapeutka i autorka książki Grief Works, uważa, że pisanie pamiętnika pozwala oczyścić głowę.

„To bardzo dobrze udowodnione, że kiedy piszemy to, co czujemy, to uwalniamy nasze emocje tak, jak wtedy, gdy mówimy. W rzeczywistości pisanie dziennika jest tak samo skuteczne jak terapia rozmową – pomaga regulować emocje, lęki i stres, a nawet poprawia nasz układ odpornościowy, nasz nastrój i często rozwiązuje problemy” – przekonywała w programie BBC Radio 4 Today

Dodała, że niezależnie od tego, czy pamiętniki mają być czytane później, czy nie, „to uwolnienie emocji i wyjaśnienie poprzez pisanie nas uspokaja„.

Jeszcze inną korzyść wskazują krytycy literaccy oraz historycy: uważają, że to świetne, a zarazem pożyteczne źródło informacji. Korzyści z pisania pamiętnika czerpią zarówno jego autorzy jak i odbiorcy.

O czym należy pamiętać pisząc pamiętnik? Przede wszystkim o samodyscyplinie. Tego typu czynność powinna odbywać się regularnie. Pisać może każdy. To nic nie kosztuje, a może pomóc!

Kobieta na plaży w swetrze i kapeluszu

Ważne telefony – gdzie znajdziesz pomoc?

Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży: 116 111

„Zadzwoń lub napisz, gdy coś cię martwi, masz jakiś problem, nie masz z kim porozmawiać lub wstydzisz się o czymś opowiedzieć. Od 1 stycznia 2018 roku jest czynny codziennie od 12:00 do 2:00 w nocy, wiadomość przez stronę www.116111.pl możesz przesłać całą dobę. Pomoc świadczona przez konsultantów telefonu 116 111 jest całkowicie bezpłatna”

Całodobowy bezpłatny telefon w sprawie zaginionego Dziecka: 116 000

„Telefon 116 000 jest skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w ich odnalezieniu. Telefon 116 000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu (połączenie bezpłatne). www.zaginieni.pl

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci: 800 100 100

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002

Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12

źródło:www.bbc.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: