Przejdź do treści

Wywoływanie porodu – kiedy? Jak wywołać poród indukowany?

Kobieta w ciąży - jak wywołać poród?
Wywoływanie porodu indukowanego - kiedy i jak się odbywa? Zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wywoływanie porodu przeprowadzane jest ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Zwykle do rozwiązania dochodzi między 37. a 42. tygodniem, noworodki urodzone przed terminem to wcześniaki, a po 42. tygodniu zaleca się zakończenie ciąży poprzez poród indukowany. Jak wywołać poród i ile to trwa? Do czego w czasie indukowania porodu służy balonik (cewnik Foleya)? Po co wykonuje się test oksytocynowy? O sposobach na wywoływanie porodu porozmawialiśmy z Anną, położną jednego z kieleckich oddziałów położniczych.

Kiedy odbywa się sztuczne wywoływanie porodu?

Wyróżnić możemy 3 główne rodzaje sytuacji, w których przeprowadzana jest indukcja porodu:

  • brak porodu w 42. tygodniu ciąży – poród indukowany odbywa się, gdy dziecko jest noszone ponad 42 tygodnie; nie ma możliwości w szpitalu wcześniejszego rozwiązania „na żądanie”, o ile nie ma ryzyka zdrowia lub życia,
  • jeśli po odejściu wód przez długi czas nie dochodzi do porodu – gdy po 24 h od odejścia wód nie następuje poród, zwiększa się ryzyko infekcji u kobiety i dziecka,
  • gdy chorujesz na schorzenie, które powoduje, że wcześniejsze wywoływanie porodu będzie bezpieczniejsze – przykładowymi wskazaniami do indukcji porodu w tym przypadku mogą być m.in. wysokie ciśnienie krwi, cholestaza ciążowa, cukrzyca.

Test oksytocynowy

Istnieje kilka sposobów wywoływania porodu indukowanego. Na początku, przed rozpoczęciem wywoływania porodu zwykle zostaje wykonany test oksytocynowy, który polega na podaniu kroplówki z niewielką ilością oksytocyny – naturalnego hormonu, który między innymi wywołuje skurcze macicy.

Podczas testu oksytocynowego weryfikuje się, jak dziecko reaguje na podaną substancję. Jeśli w sposób nieprawidłowy, tzn. zauważa się spadek rytmu serca, wynik testu odczytywany jest jako pozytywny, czyli pacjentka jest skierowana na indukcję porodu lub cesarskie cięcie. Wynik negatywny testu oznacza, że skurcze macicy przebiegają w sposób prawidłowy i pacjenta jest w stanie urodzić naturalnie.

Jak wywołać poród w szpitalu?

Często wykorzystywanym sposobem wywoływania porodu jest założenie kobiecie ciężarnej cewnika Foleya wyposażonego w balonik, który umieszcza się w szyjce macicy i wypełnia płynem, przez co dochodzi do jej rozwarcia. To z kolei wywołuje produkcję prostagladyny – hormonu, który zmiękcza narząd i ułatwia odejście czopa śluzowego, który przez 9 miesięcy ciąży zamyka ujście szyjki macicy, co skutkuje rozpoczęciem porodu.

Możliwe jest również sztuczne przebicie błon płodowych, zwane amniotomią. Jest wykonywane, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 2-3 cm.

Młoda, szczęśliwa kobieta w ciąży siedzi na łóżku i trzyma się za brzuch.

Wywoływanie porodu w domu

Sposoby na wywołanie porodu w domu nie mają zwykle silnego potwierdzenia naukowego. Mogą zadziałać u niektórych kobiet, jednak nie należy spodziewać się ich dużej efektywności w indukcji porodu u większości ciężarnych. Domowe sposoby na wywołanie porodu mają zwykle na celu zwiększenie produkcji oksytocyny, która odpowiada za skurcze. Do metod indukcji porodu w domu zaliczamy m.in.:

  • stymulację brodawek sutkowych – brodawkę trzymaj między kciukiem i resztą palców, lekko wyciągnij i masuj przez około 2 minuty na każdą stronę; kilkakrotnie powtarzaj stymulację, zachowując kilkuminutowe przerwy na odpoczynek po masażu obu piersi,
  • seks – w czasie kontaktów seksualnych wydzielana jest oksytocyna – hormon potrzeby do rozpoczęcia akcji porodowej,
  • aktywność fizyczną – taką, która pozwoli na lekki wzrost tętna, bez forsowania, np. spacer, obowiązki domowe.

Czy wywoływanie porodu w szpitalu jest bezpieczne?

Poród wywołuje się po to, aby uniknąć niedotlenienia płodu, czyli zamartwicy. Za pomocą USG sprawdza się stan łożyska, jeśli zmniejszona jest ilość wód płodowych lub mamy do czynienia ze starzejącym się łożyskiem typu II, to należy kończyć ciążę. Wywołanie porodu po terminie jest bezpieczne dla dziecka, a kobieta od 40. tygodnia ciąży powinna być pod stałą kontrolą lekarza, aby nie zagrażało to zdrowiu i życiu ciężarnej i dziecka.

 

Bibliografia:

  1. National Health Service (2017) Inducing Labour.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.