5 min.
Czop śluzowy jako zwiastun zbliżającego się porodu – jak wygląda i kiedy odchodzi?

fot. master1305/AdobeStock
Jedną z oznak zbliżającego się porodu jest odejście czopa śluzowego, który znajduje się w miejscu ujścia szyjki macicy do pochwy. Czop śluzowy to galaretowata masa chroniąca przed przedostaniem się patogenów do jamy macicy.
Spis treści
Czop śluzowy może przyjmować różnorodne kolory, przede wszystkim ze względu na brak lub obecność krwi w jego obrębie. Odejście czopa śluzowego związane jest zwykle ze zbliżającym się porodem, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jego wygląd, który może podpowiedzieć o tym, jak blisko jest poród.
Co to jest czop śluzowy?
Czop śluzowy to gęsta, galaretowata masa, która u ciężarnej lokalizuje się w okolicy ujścia szyjki macicy do pochwy. Wydzielina produkowana przez układ rodny kobiety niespodziewającej się dziecka ma lżejszą konsystencję. Czop śluzowy w ciąży pełni bardzo funkcję – chroni płód przed wniknięciem drobnoustrojów, które przy jego nieobecności mogłyby się przedostać do jamy macicy, powodując zakażenie Z tego właśnie względu stanowi bardzo dobrą barierę mechaniczną. Odejście czopa śluzowego zwiastuje nadchodzący poród. Związane jest to z rozpoczęciem zmian przygotowujących ciężarną do wydania dziecka na świat – zmian strukturalnych szyjki macicy. Wydalanie czopa śluzowego może przebiegać wieloetapowo i być niezauważalne dla kobiety. Wydzielina rozmięka i wylewa się z pochwy. Czop śluzowy przed porodem może wydobyć się z pochwy kilka tygodni lub kilkanaście godzin przed definitywną akcją. Po wystąpieniu takiego objawu kobieta ma więc jeszcze trochę czasu do przedostania się do szpitala i nie należy z tego powodu panikować, ale obserwować inne objawy zwiastujące poród oraz ocenić wygląd wydzieliny, by zdecydować, czy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak wygląda czop śluzowy?
Konsystencja czopa śluzowego jest bardziej ścisła niż wydzieliny wytwarzanej normalnie przez kobietę. Może przybierać różne barwy, w zależności od obecności dodatkowych wydzielin w jego wnętrzu, które mogą stanowić dodatkową wskazówkę do dalszego postępowania.
Możliwe kolory czopa śluzowego:
- czop śluzowy różowy wynikający z niewielkiej zawartości krwi,
- czop śluzowy brązowy – zawiera rozłożoną krew,
- czop śluzowy biały lub żółtawy – bez obecności krwi,
- czop śluzowy przezroczysty.
Czop śluzowy z krwią zwykle świadczy o zbliżającym się porodzie i przerwaniu błon płodowych. Niekiedy czop śluzowy może odejść kilka tygodni przed porodem, nie zawiera w takim przypadku krwi i jest zazwyczaj przezroczysty.
Odejście czopa śluzowego – co robić?
Istnieją sytuacje, w których należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy przebieg ciąży. W przypadku zanotowania odejścia czopa śluzowego przed 36. tygodniem wraz z obecnością krwi należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Taki stan może oznaczać, iż rozpoczął się poród, a na tym etapie ciąży dziecko może nie być gotowe do przyjścia na świat. Niezbędna jest szybka interwencja, która pozwoli na przygotowanie malucha do przyjścia na świat i podtrzymania ciąży do tego czasu. To samo powinny zrobić matki, u których kiedykolwiek wystąpił poród przedwczesny, nawet jeśli wydzielina nie zawierała krwi, mają one bowiem zwiększoną predyspozycję do ponownego wystąpienia takiego stanu. Do lekarza należy udać się również w przypadku wystąpienia krwawienia (szczególnie gdy jest ono obfite) po odejściu czopa śluzowego, gdyż może to świadczyć o problemach z łożyskiem (łożysko przodujące lub odklejanie się łożyska), a to z kolei może zagrażać prawidłowemu przebiegowi ostatniego etapu ciąży oraz zdrowiu matki i dziecka. Regularne skurcze i odejście wód płodowych pojawiające się po odejściu czopa po 36. tygodniu wskazują na rozpoczęcie akcji porodowej, nie należy jednak panikować, ponieważ mama do narodzin ma zwykle jeszcze kilkanaście godzin.
Zobacz także
Inne objawy zbliżającego się porodu
Odejście czopa śluzowego to nie jedyny objaw, który pojawia się przed rozpoczęciem porodu. Jeżeli dojdzie do jego wydalenia we wcześniejszym etapie ciąży, w niedługim czasie dochodzi do pojawienia się regularnych skurczów przepowiadających macicy oraz przemieszczenia się dna macicy w dół brzucha. O takim stanie należy poinformować swojego lekarza ginekologa podczas rutynowej wizyty. Kilkanaście godzin przed porodem rozpoczyna się właściwy etap i intensywniejsze przygotowania organizmu do tego niezwykle trudnego dla kobiety aktu. Pękają błony płodowe, dochodzi do odejścia wód płodowych, które może przebiegać jako nagłe chluśnięcie. Pojawiają się regularne skurcze macicy oraz bóle brzucha i krzyża. Następują intensywne zmiany szyjki macicy, która skraca się i rozszerza. W takim przypadku kobieta niezwłocznie zostaje przygotowana do podjęcia działań wspomagających parcia, a dziecko w niedługim czasie pojawia się na świecie.
Najnowsze w naszym serwisie

19.03.2023
Czy ksylitol jest dobrą alternatywą dla cukru buraczanego i trzcinowego?

19.03.2023
Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

19.03.2023
Cała prawda o bieżni mechanicznej. Czy faktycznie jest lepsza niż bieganie w terenie?

19.03.2023
Chcesz pozbyć się bólu pleców i wzmocnić brzuch? Wykonuj podpór!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

14.03.2023