3 min.
Potrzebujesz aprobaty innych, by w siebie uwierzyć? „Zastanów się, czy sama siebie zauważasz” – apeluje psycholożka

Potrzebujesz aprobaty innych, by w siebie uwierzyć? "Zastanów się, czy sama siebie zauważasz" - apeluje psycholożka/ Pexels, fot. Yana Moroz
Wierzysz w siebie tylko wtedy, kiedy słyszysz pochwałę od innych? „Nie będziemy umieli dostrzec swoich dobrych stron samodzielnie, jeśli uzależniamy nasze poczucie wartości od innych osób” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka Aleksandra Dejewska. I podkreśla, jak ważna jest praca nad docenianiem siebie.
Spis treści
Potrzeba aprobaty u innych
„Masz potrzebę, by inni cię zauważali? Zastanów się, czy sam, sama siebie zauważasz” – apeluje na swoim profilu na Instagramie psycholożka Aleksandra Dejewska. Ekspertka podkreśla, że czasami każdy i każda z nas ma potrzebę bycia zauważoną przez innych i nie jest to nic złego.
„Potrzebujemy ich aprobaty, docenienia przez nich, uznania naszych osiągnięć i potrzeb. Nic w tym złego ani dziwnego, bo tak właśnie działa jedna z najważniejszych potrzeb człowieka — potrzeba przynależności” – podkreśla.
Problem zaczyna się wtedy, kiedy od pochwał innych ludzi uzależniamy własne zdanie o sobie. Ekspertka specjalizująca się w terapii zaburzeń odżywiania dodaje, że u osób z problemami odżywiania ta potrzeba docenienia przez innych przybiera odmienny kształt. W szczególności, jeśli chorzy jednocześnie mają niskie poczucie własnej wartości.
„Sami nie wierzą w swoje możliwości, nie dostrzegają swoich zalet, dlatego czują potrzebę, by to inni zapewniali ich o tych faktach” – wyjaśnia.
„Każdy, każda z nas jest JEDYNĄ osobą, z którą spędzi całe życie”
Dejewska tłumaczy, że niedostateczna wiara w siebie i uzależnienie swojej wartości od opinii innych prowadzą często do wiązania się z nieodpowiednimi osobami. Podobnie może być z przyjaźniami.
„Często bywa też tak, że osoby z niskim poczuciem własnej wartości próbują związać się z niedostępnymi partnerami. Ma to być dla nich potwierdzeniem: „Jak zasłużę sobie na uwagę niedostępnej osoby, to jestem wartościowa”. A to nie jest prawda. Każdy z nas ma w sobie wartości, które będą istniały niezależnie od opinii czy zachowania innych” – podkreśla.
Osoba, która stale doszukuje się potwierdzenia swojej wartości w aprobacie innych, zapędza się w pułapkę. Chłonie wszystko, co inni o niej mówią, jednocześnie nie potrafiąc samej dostrzec tego, co w niej unikalne.
„Nie będziemy umieli dostrzec swoich dobrych stron samodzielnie, jeśli uzależniamy nasze poczucie wartości od innych osób” – pisze specjalistka.
Punktem odniesienia powinniśmy być my sami. Dejewska podkreśla więc, jak ważna jest praca nad poczuciem własnej wartości.
Posłuchajcie: Każdy, każda z nas jest JEDYNĄ osobą, z którą spędzi całe życie. Warto pracować nad poczuciem własnej wartości m.in. właśnie z tego powodu — by zawsze czuć, że jesteśmy wartościowymi ludźmi. Nie tylko wtedy, gdy ktoś nas o tym zapewnia” – podsumowuje psycholożka.
Aleksandra Dejewska – kim jest?
Aleksandra Dejewska jest psycholożką, terapeutką, autorką książki „Bulimia. Moja historia choroby”, założycielką Fundacji Aż Sobie Zazdroszczę, która pomaga osobom z zaburzeniami odżywiania.
Ekspertka swoją wiedzą chętnie dzieli się w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 4 tys. internautów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Podeślij znajomym!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023