Przejdź do treści

Bulimia

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Bulimia, zwana także „wilczym głodem”, to jedno z najniebezpieczniejszych zaburzeń odżywiania. Jest to odmiana łaknienia wzmożonego.

Objawia się przede wszystkim okresowymi, niemożliwymi do pohamowania napadami żarłoczności. Ogromne porcje jedzenia składają się z różnorodnych, często niezdrowych produktów. Kiedy łaknienie zostaje zaspokojone, pojawia się poczucie winy, które prowadzi do przynoszących ulgę zachowań kompensacyjnych. Chorzy stosują głodówki, diuretyki, środki przeczyszczające, lewatywy lub nadmierne ćwiczenia fizyczne.

Bulimia jest chorobą przewlekłą, którą ciężko wykryć. W początkowym stadium chore osoby starają się ukryć swoje objawy. Z czasem mogą stracić kontrolę nad swoim ciałem. Przybierają na wadze. Dokucza im zmęczenie, ospałość i zły nastrój. Do tego dołącza frustracja wywoływana głodem, który zaczyna pojawiać się nawet chwilę po obfitym posiłku. U kobiet występują zaburzenia cyklu miesiączkowego. Częste wymioty prowadzą do odwodnienia, zgagi, awitaminozy, zaburzeń pracy serca, chorób dziąseł i zębów. Chorzy narażeni są na osłabienie mięśni, nieprawidłową pracę jelit i nerek oraz napady padaczkowe. W skrajnych przypadkach bulimia może prowadzić do śmierci.

„Wilczy głód” jest zaburzeniem głównie psychicznym, powoduje niepokój, utrudnia kontakty ze znajomymi i rodziną. Konieczna jest zmiana zaburzonego obrazu własnej osoby – najczęściej stosuje się psychoterapię. W zależności od konkretnego przypadku leczenie może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Psychoterapia bywa wspomagana lekami antydepresyjnymi.

Do rzadkich, somatycznych czynników, które wywołują bulimię, zalicza się: niedoczynność przysadki lub nadnerczy, nadczynność przytarczyc, niewyrównaną cukrzycę, wzmożone ciśnienie śródczaszkowego, niedokrwistość złośliwą, zaburzenia witaminowe oraz choroby przewodu pokarmowego.

Najnowsze badania sugerują, że bulimia może mieć podłoże genetyczne. Predyspozycje do zachorowania występują także u osób z rodzin, w których ktoś cierpiał z powodu depresji lub otyłości.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

Emocje kobiet a mózg

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

Ruch i nastrój – zależność dwustronna

Ruch i nastrój – zależność dwustronna

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

5 prostych patentów na poprawę trawienia

5 prostych patentów na poprawę trawienia

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

Stres w pracy - nie, dziękuję!

Stres w pracy – nie, dziękuję!

Kalorie odstaw na bok

Kalorie odstaw na bok

Hip-hop terapia

Hip-hop terapia

Toksyczne związki

Toksyczne związki

Książka na stres

Książka na stres